Młodzież interesuje się Szarymi Szeregami.doc

(83 KB) Pobierz
Młodzież interesuje się Szarymi Szeregami

Młodzież interesuje się Szarymi Szeregami

http://naszdziennik.pl/polska-kraj/28387.html

 

Niedziela, 31 marca 2013 (07:09)

zdjecie

arch/-

Wystawa w Muzeum Niepodległości "»Kamyk na Szańcu« – opowieść o Druhu Aleksandrze Kamińskim i jego Bohaterach – Harcerzach Szarych Szeregów" cieszy się ogromną popularnością. Chęć obejrzenia pamiątek związanych m.in. z Janem Rodowiczem "Anodą" i Janem Bytnarem "Rudym" zgłasza wiele szkół. Trzeba jednak się spieszyć, ponieważ wystawa będzie czynna do 28 kwietnia.  

Wystawa została zorganizowana w związku ze 110. rocznicą urodzin druha Aleksandra Kamińskiego z Szarych Szeregów, legendarnej postaci Harcerstwa Polskiego, autora najsławniejszej książki czasu okupacji "Kamienie na szaniec". Jej otwarcie miało miejsce 19 stycznia i jest licznie zwiedzana m.in. przez młodzież szkolną.

– Kiedy zorganizowaliśmy wieczór poświęcony Jankowi Rodowiczowi "Anodzie", jednemu z bohaterów wystawy, było takie mnóstwo ludzi, że nawet nie dostali się do holu. Natomiast ostatnio wystawa była włączona w Rajd Arsenał, więc odwiedziły ją patrole harcerskie z całej Polski – informuje Barbara Wachowicz, aktorka, publicystka, autorka wystawy w rozmowie z NaszDziennik.pl.

Często osobiście oprowadza grupy zwiedzających. – W środę miałam spotkanie, na którym było 120 uczniów z  Gimnazjum nr. 55 im. Janka Bytnara ps. "Rudego" z Warszawy. Właściwe niczym innym nie powinnam się zajmować, tylko przyjmować zaproszenia z wszystkich możliwych szkół – zaznacza autorka.

Wskazuje, że ta wystawa zawsze była "rekordzistką", jeśli chodzi o zwiedzających. – Co nas oczywiście bardzo cieszy. Mamy piękne wpisy do księgi pamiątkowej, wszystkie generacje Polaków tam się  pojawiają. Z Radomia otrzymaliśmy prośbę z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego św. Filipa Neri, że chcą przyjechać z młodzieżą – ponad 60 osób – i czy mogą liczyć na spotkanie ze mną i oprowadzenie po wystawie. Oczywiście odpowiedzieliśmy twierdząco. Tak więc przyjadą 10 kwietnia. Poza tym Łódź się wybiera, cała plejada młodzieży uczniów szkół i harcerzy, którym patronuje druh Kamiński. Wiec gdybym mogła, to codziennie bym oprowadzała od rana do nocy  konkluduje Barbara Wachowicz.

Pamiątki po bohaterach "Kamieni na szaniec" można oglądać do 28 kwietnia w warszawskim Muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62, od środy do piątku w godz. 9.30-17.00, soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00. W czwartki wstęp wolny.

Jacek Dytkowski

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin