31 36.doc

(35 KB) Pobierz
31

31. Jakie są podstawowe zasady etyki nauczycielskiej?

10.08.2015 r.

Zasady ogólne etyki nauczycielskiej:

1.       Nauczyciel powinien stanowić wzór osobowości prawej i szlachetnej, wrażliwej i odpowiedzialnej, o postawie otwartej na drugiego człowieka.

2.       Podstawowym zadaniem nauczyciela jest troska o dobro ucznia i studenta.

3.       Nauczyciel uczciwie i rzetelnie przekazuje wiedzę zgodną z prawdą.

4.       Nauczyciel szanuje godność ucznia i studenta w procesie kształcenia i wychowania.

5.       Nauczyciel szanuje autonomię ucznia i studenta oraz jego rodziny.

6.       Nauczyciel stoi na straży realizacji chrześcijańskich wartości moralnych, uczy i wychowuje własną postawą i przykładem.

7.       Nauczyciel jest tolerancyjny wobec innych przekonań religijnych i światopoglądów, respektujących ład społeczny i moralny.

8.       Nauczyciel w duchu prawdy uczy zasad współżycia społecznego i miłości Ojczyzny.

9.       Nauczyciel wprowadza ucznia i studenta w dziedzictwo kulturowe narodu polskiego oraz uczy poszanowania kultury innych narodów.

10.    Nauczyciel wychowuje w szacunku dla każdego życia ludzkiego, we wszystkich fazach jego rozwoju, od poczęcia po naturalny kres.

11.    Nauczyciel uczy kultury współżycia ze światem przyrody.

12.    Nauczyciel, kierując się dobrem ucznia i studenta, wybiera odpowiednie metody, formy oraz środki nauczania i wychowania, stosuje obiektywne kryteria oceny z uwzględnieniem zasady indywidualizacji.

13.    Powinnością moralną nauczyciela jest stałe podnoszenie swych kwalifikacji zawodowych.

14.    Nauczyciela obowiązuje tajemnica zawodowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36. integracja

 

Dzieci rozpoczynające edukację szkolną, w klasie pierwszej szkoły podstawowej wkraczają w nowe środowisko rówieśników. Poznają nowego wychowawcę, inne miejsce pracy – nauki, prawa i obowiązki ucznia.
Zmiany te u wielu siedmiolatków wywołują duże napięcia emocjonalne, nawet stres, dlatego należy pomóc dziecku w pokonaniu barier emocjonalnych, społecznych, osobowościowych, które utrudniają adaptację ucznia w codziennej, szkolnej rzeczywistości. 
Dziecko lepiej funkcjonuje w warunkach szkolnych, kiedy pracuje w atmosferze wzajemnego zrozumienia, ma poczucie bezpieczeństwa, jest współtwórcą ustalonych reguł, zasad, czuje się ważnym członkiem grupy – klasy i ceni pozostałych jej członków, integruje się z klasą.
     Ważnym zadaniem dla nauczyciela wychowawcy jest etap tworzenia z klasy zintegrowanej grupy. W realizacji tego zadania w i semestrze roku szkolnego szczególnie pomocne są ćwiczenia, zabawy służące:

·                      przełamaniu onieśmielenia,

·                      wzajemnemu poznawaniu się uczniów,

·                      budowaniu zaufania,

·                      doskonaleniu, uczeniu poprawnej komunikacji,

·                      "odczytywaniu" komunikatów werbalnych i niewerbalnych,

·                      rozwijaniu empatii i zrozumienia,

·                      ćwiczenia uczące poprawnych relacji społecznych.

     Nauczyciel z uczniami współtworzy strukturę grupy. Bacznie ją obserwując, organizuje odpowiednio dobiera do potrzeb klasy zabawy i ćwiczenia służące integracji grupy, jej rozwojowi. Nauczyciel dostrzega uczniów akceptowanych i nieakceptowanych. Właściwie dobrane przez wychowawcę zabawy i ćwiczenia o charakterze integracyjnym mogą wpłynąć na zmianę pozycji w klasie dzieci odrzuconych, izolowanych oraz podnieść ich samoocenę.
      Poniższy scenariusz zajęć zawiera zabawy i ćwiczenia o charakterze integracyjno-komunikacyjnym. Przeznaczony jest do realizacji w klasie pierwszej w celu zintegrowania klasy, kształtowania pozytywnych relacji, stosunków koleżeńskich między uczniami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin