POLICYJNA IZBA DZIECKA.docx

(22 KB) Pobierz

POLICYJNA IZBA DZIECKA
Przejściowa forma opieki nad dzieckiem. Podejmuje aktywną działalność na rzecz zwalczania patologii wśród nieletnich. Zaliczany do zakładu typu penitencjarnego, ale nie należy utożsamiać z aresztami, więziennictwem, itp.
Celem jest zapewnienie doraźnej opieki i właściwych wychowawczo warunków pobytu nieletnim – sprawcom przestępstw .  PID pozostają w stałych kontaktach z sądami rodzinnymi i nieletnich, które rozpatrują sprawy nieletnich, nadzorują pracę izb, i do których trafia większość wniosków o podjęcie stosownych środków zapobiegawczych.
Placówki te inicjują różnorodne formy pracy prewencyjnej i pedagogicznej.  W tym celu policjanci zatrudnieni w izbach:
a) organizują spotkania z przedstawicielami instytucji państwowych i organizacji społecznych zajmujących się problematyką patologii społecznych, władzami samorządowymi, fundacjami, stowarzyszeniami bezpośrednio lub pośrednio wspomagającymi rodzinę oraz wszelkimi instytucjami mającymi wpływ na  poziom bezpieczeństwa społecznego.
b) utrzymują systematyczne kontakty z przedstawicielami szkół i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych
c) prowadzą zajęcia dotyczące problematyki nieletnich w szkołach, klubach młodzieżowych, świetlicach, itp.
d) biorą udział w organizowanych przez wydziały prewencji programach profilaktycznych i informacyjnych
e) prowadzą poradnie dla młodzieży i ich rodzin, telefony zaufania
f) podejmują szereg działań propagujących problematykę przeciwdziałania patologiom wśród młodzieży i stwarzania młodemu pokoleniu właściwych, bezpiecznych warunków rozwoju

PID zapewnia doraźną opiekę całkowitą i właściwe warunki wychowawcze zatrzymanym nieletnim. Dziewczęta i chłopcy między 13 – 18 rokiem życia, w dobrym stanie zdrowia. Młodsi kierowani są do oddziałów izolacyjnych pogotowia opiekuńczego.
PID przyjmują postać zakładów penitencjarnych. Pozbawiają swobody poruszania się i dysponowania swoim czasem wedle własnej woli, aż do czasu podjęcia właściwych środków zapobiegawczych i wychowawczych. Izby są zabezpieczone w sposób uniemożliwiający nieletnim oddalenie się i kontaktowanie z osobami spoza niej. Natomiast dla dzieci i młodzieży zatrzymanych ze względów opiekuńczych  działają jako swoiste pogotowia opiekuńcze do czasu wyjaśnienia ich sytuacji prawno-opiekuńczej.
W pomieszczeniu izolacyjnym nieletni przebywa do czasu ustania zagrożenia, nie dłużej jednak niż 24 godziny, a w przypadku dzieci poniżej 14 roku życia do 12 godzin. Zachowanie izolowanego podlega stałemu nadzorowi. Kontrola odbywa się co pół godziny, a wychowawca odpowiedzialny za bezpieczeństwo umieszczonego w izolatce musi zadbać o stan pomieszczenia, by nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia i życia. Gdy upływa termin pobytu zatrzymanego jest on przekazywany: a) rodzicom lub opiekunom b) upoważnionym pracownikom jednostek podległych Ministrowi Sprawiedliwości, Edukacji Narodowej, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zdrowia. c) funkcjonariuszom policji – w przypadku gdy jest konwojowany.
w PID dziecko w myśl założeń nie powinno przebywać dłużej niż 3 dni. Odstępstwa są jednak znaczne ze względu na oczekiwanie na miejsce w placówce wychowawczej lub poprawczej bez określenia terminu. Spowodowane jest brakiem odpowiednej di potrzeb liczy miejsc w tych placówkach.
Na każdej zmianie opiekę nad nieletnimi sprawuje co najmniej dwóch policjantów, pełniących zamienne role wychowawcy i dyżurnego jednostki. Wychowawca czuwa nad nieletnimi i sprawuje wobec nich bezpośredni nadzór, dyżurny zaś odpowiada głównie za stronę formalną pracy izby i w razie nieobecności przełożonego odpowiada za całokształt jej funkcjonowania.  Nadzór nad wszystkim sprawują kierownicy PID.
PID zobowiązane są do spełniania 4 funkcji:
FUNKCJA DIAGNOSTYCZNA jest to zwykle diagnoza sytuacji rodzinnej, stanu zdrowia i trudności pojawiających się w nauce oraz szeroko rozumianych kontaktów z grupą rówieśniczą. Funkcja ta stanowi podstawę działalności PID. Informacje służące diagnozie można uzyskać dzięki: a) rozmowie wychowawcy z nieletnim podczas której sporządzany jest kwestionariusz  b) dokumentacji urzędowej policji, sądu, prokuratury oraz pochodzącej z placówek wychowawczych i resocjalizacyjnych. Działalność diagnostyczna ukierunkowana jest na dogłębne poznanie zaburzeń w zachowaniu, ustalenie ich przyczyn oraz zastosowanie odpowiednich oddziaływań zapobiegawczych lub korekcyjnych. Obserwacja zachowania stanowi istotną sprawę w przygotowaniu diagnozy. Ma miejsce w różnych okolicznościach, podczas przyjmowania, zajęć świetlicowych, zabawy, zajęć lekcyjnych itp. Materiały uzyskane w drodze obserwacji uzupełnia się danymi zebranymi z wywiadu środowiskowego i innymi danymi z dokumentacji nieletnich.
FUNKCJA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZA nieletni po przybyciu jest przeszukiwany i odbiera się jej przedmioty, które mogą być zagrożeniem oraz przedmioty pozostające w depozycie. Nieletni poddawany jest zabiegom higienicznym, zapewnia się także możliwość wypoczynku i snu. Istotną rolę odgrywają rozmowy indywidualne. Nieletni opisując swoją sytuację życiową pozwala się poznać, często szukając oparcia i zrozumienia. Wytworzenie więzi emocjonalnej  jest bardzo pomocne w kolejnych działaniach wychowawczych.
Realizowany jest dzienny plan pracy z nieletnimi. Jego celem jest: a) zapoznanie nieletniego z obowiązującym regulaminem b) zapoznanie nieletniego z konsekwencjami i szkodliwością negatywnych zachowań c) próba wykształcenia u nieletniego umiejętności właściwej oceny swojego postępowania i rozpoznania znaczenia czynów i postaw.
Wychowawca przeprowadza rozmowę wstępną, która pozwala poznać zatrzymanego i jego problem. Dzięki zdobytym informacjom wychowawca prowadzi zajęcia o odpowiednim charakterze i indywidualnym programie.
Od wychowawców oczekuje się takich cech jak: profesjonalizm, spokój, opanowanie, życzliwość, konsekwencja.
w PID nie można prowadzić typowych zajęć szkolnych, ale w godzinach przedpołudniowych organizowane są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Ponadto organizowane są rozmowy o charakterze psychoterapeutycznym, podczas których młodzież inspirowana jest do wypowiedzi  o sobie i problemach. Podczas zajęć świetlicowych mogą korzystać z książek, podręczników, wypełniają testy psychologiczne, piszą wypracowania, wykonują prace plastyczne, oraz uczestniczą w grach i zabawach, zajęcia sportowych. Organizacja czasu zawsze jednak mieści się w ramach regulaminu oraz zawiera stałe elementy (codzienne zajęcia porządkowe, pomoc w przygotowaniu posiłków), które mają uczyć młodzież porządku i dyscypliny.
Najtrudniejsze jest wychowanie społeczno-moralne. Jest to proces  długotrwały i skomplikowany, wymagający czasu. Decydującym czynnikiem w tym procesie są stosowane wobec zatrzymanych metody wychowawcze, które powinny być zindywidualizowane, jak i umiejętny i przemyślany sposób przedstawienia pozytywnych rozwiązań przez wychowawcę.
FUNKCJA SELEKCYJNA – zebrany w trakcie rozmów i obserwacji materiał służy do określenia wniosków dotyczących dalszych losów nieletniego. Po postawieniu diagnozy zatrzymanego przekazuje się go rodzicom (opiekunom), kierownikowi zakładu opiekuńczego lub wychowawczego, policji lub kieruje do placówki. Materiały i informacje o nieletnim przekazywane są w zależności od potrzeb.
FUNKCJA PROFILAKTYCZNA – podstawą profilaktyczno-wychowawczych oddziaływań jest dokładna znajomość każdego przypadku. Gromadzenie danych rozpoczyna się od podjęcia rozmowy podczas której stara się uzyskać jak najwięcej informacji . Pozyskaną wiedzę przekazuje się w rozmowie z rodzicami lub opiekunami, personel udziela wskazówek jak postępować z dzieckiem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin