Diagnostyka wirusologiczna-odczyn hemaglutynacji,odczyn lateksowy,diagnostyka HIV.doc

(55 KB) Pobierz

MIKROBIOLOGIA – mgr Paulina Usarek

PODSTAWOWE METODY STOSOWANE W WIRUSOLOGII:

§         Odczyn hemaglutynacji – niektóre wirusy mają zdolność do aglutynacji erytrocytów zwierzęcych i ludzkich. W osłonce tych wirusów występują białka powierzchniowe tzw. hemaglutyniny. Odczyn hemaglutynacji umożliwia wykrycie wirusów mających w osłonce hemaglutyninę. Jeśli w pożywce jest wirus i zawiesina erytrocytów dojdzie do aglutynacji erytrocytów.

§         Odczyn lateksowy (aglutynacja lateksowa LA) – metoda wykrywania antygenów w płynach ustrojowych. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu cząsteczek lateksu opłaszczonych specyficznymi przeciwciałami monoklinalnymi. Te opłaszczone cząsteczki inkubuje się z pobranym płynem ustrojowym. Jeżeli zawiera on podejrzany antygen następuje widoczna makroskopowa aglutynacja.

 

DIAGNOSTYKA HIV:

§         ELISA - to najpopularniejszy test przesiewowy. Jego czułość jest bardzo wysoka. Jednak wykrywa on przeciwciała wytworzone nie tylko przeciw wirusowi HIV, ale także przeciw innym wirusom. Np. jeśli przed wykonaniem testu ELISA szczepiłeś się na inne wirusy, wynik przesiewowy może być pozytywny. Pozytywny to znaczy, że znaleziono przeciwciała. Nie oznacza to jednak, że na pewno są to przeciwciała HIV. Test ELISA można wykonać najwcześniej przed upływem 6 tygodni od momentu, kiedy powstało ryzyko zakażenia. Test należy powtórzyć po 3 miesiącach.

§         WESTERN BLOTT - jest to najważniejszy test - test potwierdzenia. Tylko wynik tego testu pozwala na 100% potwierdzenie, że dana osoba jest zakażona wirusem HIV. Jego działanie polega na wyszukiwaniu we krwi przeciwciał tylko i wyłącznie anty-HIV. Test ten jest zbyt drogi, by wykonywać go powszechnie. Dlatego wykonuje się go każdej osobie, której inne testy wykazały przeciwciała. Taką samą procedurę stosuje się w innych krajach.

 

 

Literatura:

Wikipedia

Virella, G. 2000. Mikrobiologia  choroby zakaźne, rozdział 29 – Diagnostyka laboratoryjna zakażeń wirusowych

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin