Katecheza 21 - Przygotowujemy dary dla Dzieciątka.odt

(31 KB) Pobierz

Katecheza 21

 

Przygotowujemy dary dla Dzieciątka

 

Cel:

Wzbudzamy u dzieci jak największą radość z tego, że Jezus – Boże Dziecię przyszło na ziemię; jak najlepiej przygotować serce – przez miłość i dobroć.

 

Pomoce:

Żłóbek z sianem; dwa serca z papieru, - czyste i zaplamione; rysunki lub kukiełki do teatrzyku                    o tym, jak Maryja z Józefem szukają miejsca; piosenka: Józefie stajenki nie szukaj.

 

Wprowadzenie:

Wszystkie dzieci spotkały się z dobrym świętym Mikołajem, otrzymały podarunki; obiecały być dobrymi... a my teraz czekamy na Kogoś bardzo ważnego, ważniejszego od świętego Mikołaja. Kto się domyśla, na Kogo teraz czekamy – wypowiedzi dzieci. Tak! Czekamy na Pana Jezusa, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia – powiedzmy to wszyscy: - ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA. Katecheta teraz pokazuje żłóbek.

- Co to jest? To jest żłóbek. Taki żłób znajduje się w stajni. Stajnia to jest mieszkanie dla zwierząt. Czy w stajni jest łózko,tapczan? Czy jest stół? Krzesła? Nie, bo zwierzętom to jest nie potrzebne, natomiast w każdej stajni jest taki żłób, tylko większy i siano (wysuszona trawa). Pasterze do żłobu  wkładają siano, by zwierzęta miały co jeść. Włóżmy do naszego żłóbka trochę siana...  

 

Rozwinięcie:

Kiedy Pan Jezus się narodził, Maryja, Jego Matka i Józef Opiekun nie byli w swoim domu,bo musieli pójść do miasta Betlejem. Katecheta wykorzystuje rysunki lub kukiełki. Przed Maryją                    i Józefem była długa droga do Betlejem. Gdy doszli do tego miasta był już wieczór, zbliżała się noc. Józef chodził od drzwi do drzwi,pukał prosił, - szukał mieszkania. Ruch dzieci, pokazują, naśladują czynności Józefa. Wszędzie słyszał, że nie mam dla nich miejsca. Znaleźli szopę – stajnię, w niej się zatrzymali. I tam narodził się Jezus – Boże Dziecię. To była święta noc. Maryja  trzymała w rękach małego Jezusa. Gdzie Maryja musiała Go położyć? Nie miała kołyski, wózeczka, położyła Dziecię w żłobie na sianie.

- Dobrze było leżeć Jezusowi na sianie? - wypowiedzi dzieci    

           Co możemy zrobić, żeby Jezus nie musiał leżeć w tym żłobie na sianie?  Żeby Jezusowi było dobrze? - wypowiedzi dzieci. Zaprosić Go do swojego serca – Jezus chce przyjść do naszego – mojego i Twojego serca.

Wyciągnijmy  ręce i zawołajmy – Przyjdź, Panie Jezu do mojego serca.

NIE MA W ŻŁÓBECZKU,

NIE MA NA SIANIE

W SERCU MYM ZAMIESZKAJ PANIE.

 

Zastosowanie:

Czasem jest tak, że dziecko zrobi coś złego – złości się, grymasi, mówi brzydkie słowa, kłamie...                i wtedy jego serce robi się brzydkie, zimne zaplamione – pokazać serce zaplamione.

- czy w takim sercu dobrze będzie Jezusowi? Na pewno nie!

-A może się domyślacie, co trzeba robić, żeby serce było czyste, ciepłe i piękne? - pokazać serce czyste – rozmowa z dziećmi.

Widzicie ten żłóbek: zimny i twardy -musimy go ogrzać naszą miłością, dobrocią, modlitwą,grzecznym zachowaniem w domu, w przedszkolu. A więc do roboty – dobrocią, miłością, uśmiechem i modlitwą będziemy przygotowywać serce dla małego Dzieciątka.

Zaśpiewajmy:

Józefie stajenki nie szukaj,
i do gospody nie pukaj
z Maryją do nas przyjdź.

Zabierzcie ze sobą dziecinę
jest miejsce w naszej rodzinie,
dla Boga u nas zawsze otwarte drzwi x2

 

Można wykorzystać następujący wiersz:

Zostań Boziu mym braciszkiem,
Podzielę się z Tobą wszystkim.
Dam ci swoje klocki lego,
dam ci misia pluszowego.
Dam ci swoje klocki lego,
dam ci misia pluszowego.


Dam zabawki, dam słodycze.
Babcię, dziadka Ci pożyczę.
Podzielę się mamą, tatą,
bądź braciszkiem moim za to.
Podzielę się mamą, tatą,
bądź braciszkiem moim za to.

 

Będę Cię na rączkach nosił.
Nie daj się Jezuniu prosić.
W mym łóżeczku miejsce zrobię,
Będziesz sypiał ze mną sobie.
W mym łóżeczku miejsce zrobię,
Będziesz sypiał ze mną sobie.

Razem z pieskiem mym Arbuzem

i Aniołkiem moim stróżem

Pobiegniemy wprost do Ciebie

Czekaj na nas w wielkim niebie. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin