poprawiony scenariusz dyniozabawy.doc

(45 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ

„DYNIOZABAWY”

..\..\Program Files\Microsoft Office\Clipart\Pub60Cor\FD00414_.wmf

CELE OGÓLNE:

·        Rozwijanie aktywności i wyobraźni twórczej poprzez różnorodne wykorzystanie dyń w działalności plastyczno-technicznej, ruchowej i zdrowotnej dziecka

·        Czerpanie radości z zabaw integracyjnych

·        Rozwijanie sprawności ruchowej

CELE SZCZEGÓŁOWE:

            Dziecko:

·        poznaje dynie za pomocą wielu zmysłów (dotyk, smak, wzrok, zapach)

·        rozwija inwencję plastyczno-techniczną poprzez wykorzystanie dyń do tworzenia różnorodnych prac („dyniowe stworki”, dynie z papieru, dynie z plastiku)

·        klasyfikuje dynie według jednej, dwóch cech

·        określa czego jest więcej, a czego mniej, czego tyle samo

·        dba o swoje bezpieczeństwo oraz swoich kolegów

·        wykonuje zadania zgodnie z pokazem i instrukcją słowną

METODY:

·        słowna

·        praktyczna

·        pokazu

FORMY:

·        zbiorowa

·        indywidualna

POMOCE: wiersz M. Kownackiej „Dynia”, dynie, kręgle, pachołki, kije hokejowe, szarfy, sprzęt grający, płyty CD, łyżki, miski, noże, inne warzywa, przedmioty do ozdabiania dyni

PRZEBIEG:

 

DYNIOWE ZAWODY

 

1.     Powitanie dzieci zabawą integracyjną

,,W kole wszyscy już stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna.”

2.     Wprowadzenie do tematu spotkania – przeczytanie wiersza M. Kownackiej „Dynia”:

 

,,Przewróciło się raz w głowie dyni,

Myśli, że gospodyni

Rozparła się na zagonie

Krzyczy:

- wszystkich stąd wygonię!

Wygnała na dróżkę marchewkę , pietruszkę,

Cebulkę, buraczki wypędziła krzaczki,

Kapustę w bruzdę zepchnęła

I pod boki się ujęła.

Na zagonie się rozparła, nos do góry zadarła

Nawet osty i pokrzywy patrzą na nią okiem krzywym''

3.     Rozmowa dotycząca wiersza i przyniesionych dyń: pokaz, opisywanie wyglądu i właściwości odżywcze, poznawanie jej cech, odmiany, pochodzenie.

4.     „Wędrująca dynia” – zabawa integracyjna w kole. Dzieci podają sobie dynię z ręki do ręki do muzyki, na przerwie w muzyce mówią ciekawostkę na temat dyni jaką poznali przed chwilą (skąd pochodzi, co można z niej zrobić, jaki ma kształt itp.).

5.     Rozwiązywanie zagadek o warzywach.

6.     Dyniowe zawody (zabawy sportowe z użyciem dyń):

·        Dyniowe kręgle: przewracanie kręgli przez chętne dzieci za pomocą dyni.

·        Slalom dyniowy: toczenie dyni po podłodze między pachołkami za pomocą rąk lub kija hokejowego.

·        Dynia górą – bokiem – dołem: podawanie sobie dyni w rzędzie różnymi sposobami.

·        Tor przeszkód: wybrane dzieci mają za zadanie przeskoczyć przez dynie różnej wielkości, następnie przewlec się przez szarfę, zrobić przysiad i wrócić na metę.

7.     Dyniowe łamigłówki (zabawy matematyczne z użyciem dyń):

·        Klasyfikowanie dyń według wielkości, koloru

·        Określanie ile jest dyń (mało, dużo)

·        Przeliczanie dyń (mniej- więcej, tyle samo)

8.     Taniec z dynią przy muzyce wolnej i szybkiej (jako partner).

 

DYNIOWE STWORKI

1.     Przygotowywanie dyń do pracy (drążenie miąższu łyżka, ręką, suszenie pestek dyni).

2.     Tworzenie wymyślonych przez dzieci stworków dyniowych oraz kukiełek.

3.     Utrwalanie poznanych wiadomości na temat dyni w salach grup przedszkolnych: odmiana, pochodzenie, wyjątkowe właściwości odżywcze.

 

DYNIOWA WYSTAWA.

Dzieci przychodzą na pomarańczowo ubrane do przedszkola.

 

1.     Powitanie dzieci zabawą integracyjną

,,W kole wszyscy już stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna.”

2.     Przypomnienie o celu spotkania.

3.     Zaprezentowanie stworzonych stworków dyniowych przez grupy przedszkolne. Opisywanie ich, omawianie z czego są zrobione.

4.     Ozdobienie całego przedszkola dyniowymi stworkami  - stworzenie dyniowej wystawy w przedszkolu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin