Antologia_Isaac Asimov's Science Fiction_1992_05.rtf

(20237 KB) Pobierz
Antologia_Isaac Asimov's Science Fiction_1992_05


 

Isaac Asimovs

Science fiction

Magazine

 

 

maj 1992


Spis treści

 

 

Frederik Pohl WIDOK Z MARSOWEGO WZGÓRZA

Brian Aldiss WNIKOWA PRZYPOWIEŚĆ

John Kennedy ENCORE

Isaac Asimov ŚLIZGAWKA NA ŚNIEGU

Terry Bisson NACIŚNIJ ANNA

Tony Daniel KANDELA

Nancy Kress ŻEBRACY W HISZPANII

Anna Adamiak PODRÓŻ DO KRAINY SNÓW. TO LUBIĘ

Dariusz Zientalak Junior DZIECKO NA NIEBIE

Artur Starski TEHANU OSTATNIA KSIĘGA ZIEMIOMORZA


Drodzy Państwo!

Utwory uznawane za fantastykę naukową dziełem nie tylko pisarzy zawodowych, lecz wnież ludzi, którzy traktują ten typ zainteresowań literackich jako uzupełnienie czy dopełnienie swej profesjonalnej działalności. To jeden z powodów, dla których gatunek ten jest tak niejednorodny, a przedstawiane w nim wizje tak bogate i zróżnicowane. Pisarze SF nie tylko dokonują bowiem wyboru elementów rzeczywistości, aby postawić diagnozę światu, w którym żyjemy, ale także często deformują go świadomie, uwypuklając te jego elementy, które mogą zdecydować o kształcie przyszłci. Wizyjność i futurystyczne wychylenie, celowa deformacja świata, silne przywiązanie do tych wszystkich swobód, które daje owo fiction”, to jedna z bardziej istotnych cech tej literatury.

Żyjemy w świecie o przyspieszonym tempie czy rozwoju, to już inna sprawa. Faktem jest, że żyjemy coraz szybciej, bo tak chce stworzona przez nas technika i nauka. Opisywanie kierunków jej rozwoju, stawianie pytań o wpływ na człowieka jako jednostkę i jako społeczeństwo, to następny cel, stawiany sobie przez kreatorów literatury, tych spod znaku science” przede wszystkim.

We born to run”, czyli rodzimy się, aby biec”, jak powiedział jeden z najwybitniejszych socjologów kultury, Kanadyjczyk, Herbert Marshall McLuhan. Ale w tym biegu zatracamy swoją tożsamość, gubimy się, czujemy się wyobcowani ze świata, który stworzyliśmy, z samych siebie. Nasza mentalność nie zawsze jest w stanie nadąż za zmianami i problemami moralnymi, które one niosą. To zasadniczy tek mikropowieści Nancy Kress „Żebracy w Hiszpanii”, utworu o braku tolerancji i powodowanej nim agresji Ze względu na rangę tego tekstu...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin