Ciemna materia stała się odpowiednikiem bozonu Higgsa w kosmosie.docx

(6 KB) Pobierz
Ciemna materia stała się odpowiednikiem bozonu Higgsa w kosmosie | tylkoastronomia.pl - kosmos bliski i daleki jak na dłoni.docx

 

Ciemna materia stała się odpowiednikiem bozonu Higgsa w kosmosie

-

 

Do tej pory naukowcom nie udało się jednoznacznie udowodnić istnienia tworu o nazwie "ciemna materia". Jest on potrzebny tak samo jak bozon Higgsa, po prostu bez istnienia takich pojęć wszystko, co wiemy na temat świata jest bez sensu. Ciemna materia musi istnieć w dużej części naszego wszechświata. Poza matematyką nie ma na to jednak niezbitych dowodów.

Mimo, że na eksperymenty mające potwierdzić jej istnienie wydano 2 miliardy dolarów i detektory na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odkryły coś, co naukowcy eufemistycznie nazywają "oznakami istnienia ciemnej materii", to nigdy nie zaobserwowano jej bezpośrednio. Jednak nowa teoria mówi, że ciemna materia może zawierać "lustrzany świat", która jest w stanie zmienić nasze rozumienie wszechświata.

Na początku tego roku, Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że detektor promieniowania kosmicznego znajdujący się na pokładzie ISS odkrył pierwsze oznaki istnienia ciemnej materii. Wyniki te uzyskano dzięki urządzeniu Alpha Magnetic Spectrometer (AMS), który został zainstalowany w kosmosie dwa lata temu. AMS wykazał oznaki nowego zjawiska fizycznego, które mogą być dziwne i nieznane do tej pory nauce.

Ustalenia naukowców powstały w oparciu o obserwowane pozytony, dodatnio naładowane cząstki subatomowe. Wykryty wybuch pozytonów może być stworzony przez ginącą ciemną materię, substancję, która zajmuje centralne miejsce w naszym wszechświecie i określa położenie gwiazd oraz planet. Uczeni odpowiedzialny za budowę ogromnego detektora AMS zwanego "Wielkim Zderzaczem Hadronów w kosmosie", mówią, że dla potwierdzenia wykrycia ciemnej materii wymagane jest więcej danych. Powinno do tego dojść w ciągu najbliższych kilku miesięcy. AMS w końcu odpowie na pytanie, czy te pozytony są oznaką ciemnej materii, lub mają jakieś inne pochodzenie.

Według innych hipotez, błysk pozytonów może również pochodzić z pulsarów, obracających się gwiazd neutronowych, które emitują pulsujące promieniowanie. Jak ostrożnie twierdzą astrofizycy, ostateczna odpowiedź na tą tajemnicę może otworzyć nowe obszary badań, w tym udowodni możliwość istnienia wielu wszechświatów i innych wymiarów.

 


 

ts


 

 


 


 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin