pyt.docx

(61 KB) Pobierz

Pytania na egzamin licencjacki

 

1.      CELE DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW I ICH POMIAR

Wizja i Misja firmy tworzy wyobrażenie o przyszłym obrazie i rozwoju przedsiębiorstwa.

Określa funkcje w społeczeństwie i środowisku do jakiego zostało powołane.

To posłanictwo wyrażone w misji znajduje odzwierciedlenie w celach.

Cele dzielimy na:

-imanentne (jest to wyłącznie produkcja towarów i usług) czyli zaspokajanie ludzkich potrzeb.

-transcendentne (dopiero po zrealizowaniu celu imanentnego można realizować funkcje społeczną)

 

Współczesna teoria przedsiębiorstwa stoi na stanowisku, że celem wszelkich decyzji podejmowanych w przedsiębiorstwie jest maksymalizacja jego wartości rynkowej. Wzrost wartości rynkowej przedsiębiorstwa prowadzi do zwiększenia stanu posiadania jego właścicieli. Zarządzanie finansami firmy jest więc jednym z głównych sposobów realizacji tak rozumianego celu przedsiębiorstwa.

 

Sformułowanie ogólnego celu zarządzania finansami firmy nie wyklucza wielu celów odcinkowych. Cele odcinkowe dotyczą różnych obszarów finansowych firmy. Tak więc można mówić o celach zarządzania kapitałem obrotowym, kształtowania wielkości i struktury kapitału, planowania finansowego czy celach dokonywanych analiz. Formułowanie tych celów jest uzasadnione, gdyż zwykle dzięki temu w procesie zarządzania lepiej dostrzega się i realizuje cel główny.

 

Cele transcendentne to:

-maksymalizacja wartości przedsiębiorstwa (właściciel lub zarządzający starają się aby firma była postrzegana przez rynek jako atrakcyjna i maksymalnie zwiększała swoją wartość rynkową(cena akcji * liczba akcji /lub udziały firmy)

-zysk (poziom zysku mierzymy poprzez dane z bilansu)

-sprzedaż (bilans)

-udział w rynku (dane rynkowe, rankingi, )

-przetrwanie firmy (firma poprzez rózne działania np.strategia, technologia, innowacje... dąży do utrzymania się na rynku)

- minimalizacja kosztów

--utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia ( poziom zatrudionych osób w firmie- dane wewnętrzne firmy)

-zadowolenie pracowników z warunków pracy i płacy (może być określony poprzez wypełnienie przez pracowników ankiety lub inny sposób np. Ranking najlepszych firm...)

-wpływy polityczne i społeczne( ostatnio duże znaczenie ma społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa (SOB) i ochrona środowiska.

 

Celem przedsiębiorstwa w ostatnich latach jest też zaspokajanie potrzeb różnych grup interesariuszy

 

2.      FORMY ORGANIZACYJNO- PRAWNE DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORST – RODZAJE I PRZEKSZTAŁCENIA

W gospodarce rynkowej wykształciły się dwie podstawowe formy działalności przedSIĘBIORST:

·         Przedsiębiorstwa własności indywidualnej i spółki

·         poza tym można wyróżnić przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie

 

 

a. Przedsiębiorstwo własności indywidualnej: (własność jednej osoby w celu wypracowania zysku)

b. spółki dzielimy na:

osobowe:( polega na osobowości uczestników tzw że angażują się bezpośrednio w funkcjonowanie przedsiębiorstwa poprzez wkład swojego majątku jak i osobistej pracy)

·         cywilna (opiera się na prawie kodeksy cywilnego)

·         jawna ( podlega obowiązkowemu zgłoszeniu firmy do sądu rejestrowego)

·         partnerska (czyli na potrzeby wolnych zawodów, przedstawicieli.)

·         komandytowa (część wspólników jest komadytariuszami odpowiada tylko do włożonego wkładu sumy komandytowej, a komplemetariusze maja taką samą role jak wspólnicy w spółce jawnej)

·         komandytowa-akcyjna (. Spółka komandytowo-akcyjna – s. osobowa, w której za zobowiązania wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz). Co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem i nie odpowiada za zobowiązania spółki.

Powstaje poprzez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Statut spółki powinni podpisać wszyscy komplementariusze w formie aktu notarialnego. Firma tej spółki powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna”.

Kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 50 000 złotych

kapitałowe:( wspólnicy schodzą na dalszy plan na pierwsze miejsce wysówa się udział w kapitale zakładowym)

·         spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (musi być tworzone co najmniej przez jedną osobę a kapitał spółki powinien wynosić minimum 5 000 złotych

·         akcyjna (jest podstawowym rodzajem spólki kapitałowej do prowadzenia działalnościo o dużym zakresie, może być tworzone przez instytucje finansowe jak banki, fundusze inwestycyjne lub firmy ubezpieczeniowe)- min wkład wynosi 100 000 złotych podlega pod KSH- jest możliwość utworzenia jednoosobowej spółki akcyjnej

 

Przedsiębiorstwa państwowe oparte są na atrybutach 3s (samodzielność, samofinansowanie, samorządność) oparte na Ustawie Przeębiorstw Państwowych.

 

Spółdzielnie jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby członków, prowadzący działalność gosp w celu maksymalizacji korzyści swoich członków. Struktura władz spółdzielni jest podobna do struktury władz spółek kapitałowych. Obejmuje wolne zgromadzenie członków, rade nadzorczą oraz zarząd.

 

PRZEKSZTAŁCENIA

Typy spółek przekształcanych

1.      Spółka kapitałowa w osobową (Powinni wypowiedzieć się wspólnicy reprezentujący co najmniej 2/3 kapitału zakładowego, jeśli statut nie przewiduje surowszych warunków)

2.      Spółka osobowa w inną spółkę osobową (- Zatwierdzone sprawozdanie finansowe za 2 ostatnie lata obrotowe

- Powinni wypowiedzieć się wspólnicy, którzy reprezentują co najmniej 1/2 kapitału zakładowego, większością 3/4 głosów

- Przekształcana spółka akcyjna ma całkowicie pokryty kapitał zakładowy

- Kapitał zakładowy nowej spółki nie będzie niższy od kapitału spółki przekształconej

3.      Spółka osobowa w kapitałową (Co do zasady, zgoda wszystkich wspólników)

4.      Spółka kapitałowa w kapitałową( potrzeba ¾ głosów lub więcej, wspólników lub ich przedstawicieli, chyba że statut przewiduje warunki surowsze )

 

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26

Jakie czynności są wymagane do przekształcenia spółki?

Dla przeprowadzienia przekształcenia spółki przepisy kodeksu spółek handlowych wymagają :

1.      sporządzenia planu przekształcenia spólki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta,

2.      powzięcie uchwały o przekształceniu spółki,

3.      powołanie członków organów spółki przekształconej albo określenie wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją,

4.      zawarcia umowy albo podpisania statutu spółki przekształconej,

5.      dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.

Dopiero dokonanie wszystkich powyższych czynności będzie skutkowało przekształceniem spółki. Należy przy tym zauważyć, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwila wpisu spółki przekształconej do rejestru. Wpis jest więc wpisem konstutywnym.

Jakie elementy powinien zawierać plana przekształcenia i kto plan przekształcenia przygotowuje?

Plan przekształcenia jest przygotowywany przez zarząd spółki przekształcanej albo wszystkich wspólników prowadzący sprawy spółki przekształcanej.

Plan powinien zawierać następujące elementy:

·         określenie wartości blinasowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia,

·         określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia,

Do planu przekształcenia należy dołączyć:

1.      projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,

2.      projekt umowy albo statut spółki przekształconej,

3.      wycene skadników majątku spólki przekształcanej,

4.      sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia przy zastosowaniu tych samych metod i w takim samym układzie jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

Plan przekształcenia podlega badaniu przez biegłego rewidenta przy zastosowaniu kryterów poprawności i rzetelności. Opinia sporządzona przez biegłego rewidenta zostaje przekazana przez niego wraz z planem przekształcenia do sądu rejestrowego oraz spółce przekształcanej.

W jakiej formie jest sporządzany plan przekształcenia?

Plan przkształcenia pod rygorem nieważności winien być sporzadzony w formie pisemnej, a w przypadku spółki jednoosobowej w formie aktu notarialnego.

Jak przebiega procedura powiadamiania wspólników o zamiarze przekształcenia spółki?

Spółka jest zobowiązana zawiadomić wspólników o zamiarze powzięcia uchwały o przekształceniu dwa razy. Powiadomienia winny odbywać się w odstępach nie ktrótszych niż dwa tygodnie i nie później niż na miesiąc przed zaplanowanym dniem powzięcia przedmiotowej uchwały. Zawiadomienie ma nastąpić przy tym w sposób przewidziany dla zawiadomienia spółki przekształcanej.

Zawiadominie powinno zawierać:

1.      istotne elementy planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta,

2.      określenie miejsce i termin, w którym wspólnicy spółki przekształcanej mogą zapoznać się z pełną treścią planu oraz opinią biegłego rewidenta

Nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku ani spółka w upadłości.

 

 

3.LIKWIDACJA I UPADŁOŚĆ

Rozwiązanie spółki powodują:

1) przyczyny przewidziane w umowie spółki,

2) uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza,

3) ogłoszenie upadłości spółki,

4) inne przyczyny przewidziane prawem.

Art. 271. Poza przypadkami, o których mowa w art. 21, sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki:

1) na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki,

2) na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu.

Art. 272. Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru

Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Do spółki w okresie likwidacji stosuje się przepisy dotyczące organów spółki, praw i obowiązków wspólników, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej lub z celu likwidacji nie wynika co innego. W okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. W okresie likwidacji dopłaty mogą być uchwalane tylko za zgodą wszystkich wspólników. Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, likwidatorzy mogą być odwołani na mocy uchwały wspólników. Likwidatorów ustanowionych przez sąd tylko sąd może odwołać. Na wniosek osób mających interes prawny sąd może, z ważnych powodów, odwołać likwidatorów i ustanowić innych. Sąd, który ustanowił likwidatorów, określa wysokość ich wynagrodzenia. § 5. Sąd, który ustanowił likwidatorów, określa wysokość ich wynagrodzenia.

Art. 277. § 1. Do sądu rejestrowego należy zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym zakresie zmiany, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia. Do zgłoszenia, o którym mowa w § 1, należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów likwidatorów. Wpis likwidatorów ustanowionych przez sąd i wykreślenie likwidatorów przez sąd odwołanych następuje z urzędu. W przypadku uchylenia likwidacji, likwidatorzy powinni tę okoliczność zgłosić do sądu rejestrowego. Likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia. Do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy niniejszego rozdziału stanowią inaczej. Likwidatorzy sporządzają bilans otwarcia likwidacji. Bilans ten likwidatorzy składają zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia. Likwidatorzy powinni po upływie każdego roku obrotowego składać zgromadzeniu wspólników sprawozdanie ze swej działalności oraz sprawozdanie finansowe. Do bilansu likwidacyjnego należy przyjąć wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej. Likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki – jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

§ 2. W stosunku wewnętrznym likwidatorzy są obowiązani stosować się do uchwał wspólników. Likwidatorzy, ustanowieni przez sąd, są obowiązani stosować się do jednomyślnych uchwał, powziętych przez wspólników oraz przez osoby, które spowodowały ich ustanowienie zgodnie z art. 276 § 4.

Art. 283. § 1. W granicach swoich kompetencji, określonych w art. 282 § 1, likwidatorzy mają prawo prowadzenia spraw oraz reprezentowania spółki.

§ 2. Ograniczenia kompetencji likwidatorów nie mają skutku prawnego wobec osób trzecich.

§ 3. Wobec osób trzecich działających w dobrej wierze czynności podjęte przez likwidatorów uważa się za czynności likwidacyjne.

Art. 284. § 1. Otwarcie likwidacji powoduje wygaśnięcie prokury.

§ 2. W okresie likwidacji nie może być ustanowiona prokura. (prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę (podmiot gospodarczy), które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jak widać, prokura obejmuje określony zakres uprawnień związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zakres ten jest bardzo szeroki, gdyż dotyczy praktycznie wszystkich spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.

Prokura obejmuje swoim zakresem zarówno czynności sądowe jak i pozasądowe. Czynności pozasądowe to przede wszystkim zawieranie i rozwiązywanie umów, w tym także umów o pracę, czyli mówiąc ogólnie reprezentowanie przedsiębiorcy wobec osób trzecich )

Upadłość jest to wszczęte postepowanie w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny

Podstawą ogłoszenia upadłości firmy jest niewypłacalność przedsiębiorcy.


Upadłość może być uznana przez sąd na wniosek wierzycieli jak również dłużnika. Sąd ogłasza upadłość dłużnika.

Upadłość mogą ogłosić przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, osoby prawne, jednostki organizacyjne posiadające zdolność prawną, którzy prowadzą działalność we własnym imieniu lub zawodową.

Postanowienie o upadłości podaje się niezwłocznie po publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie w ,,Monitorze Sądowymi Gospodarczym,, oraz w dzienniku lokalnym.

Procedura upadłościowa

Procedura upadłościowa może odbywać się poprzez egzekucję długów z majątku przedsiębiorstwa jest to upadłość likwidacyjna. Drugim przykładem procedury upadłościowej jest upadłość układowa, która polega na zawarciu układu i restrukturyzacji długu.

Prawo polskie o upadłości

Zgodnie z polskim prawem niewypłacalność dłużnika następuje gdy:

·         dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań

·         wartość zobowiązań dłużnika przewyższa wartość jego majątku, choćby na bieżąco dokonywał zapłaty za zobowiązania

Cechy upadłości:

·         upadłość obejmuje cały majątek należący do dłużnika (upadłego) w dniu ogloszenia upadłości

·         data wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości jest data upadłości

·         postępowanie upadłościowe prowadzi sąd

·         wniosek o ogłoszenie upadłości mogą złożyć dłużnik oraz każdy z wierzycieli

 

 

4.      KOMPETENCJE POSZCZEGÓŁNYCH ORGANÓW W SPÓŁKACH KAPITAŁOWYCH

 

Spółki kapitałowe


              Spółki kapitałowe w organizacji, mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.
Do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru.
Firma spółki kapitałowej w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "w organizacji".

              Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin