Wizerunek terrorystów i kontr terrorystów w serialach i filmach.odt

(22 KB) Pobierz

Wizerunek terrorystów i kontr terrorystów w serialach i filmach

 

              Od dawna wiadomo, że filmy prawdy nie pokarzą. Zwłaszcza te Hollywood'skie. Mogą się starać, ale ostateczny przekaz i tak zostanie przetworzony przez odbiorcę.

              Wokół filmów i seriali opowiadających o terrorystach narasta czasem wiele kontrowersji. Nie jeden producent zachodził w głowę, co zrobić z czekającymi go pozwami. Dla przykładu, w październiku 2012 r. libański rząd ogłosił, że planuje wystąpienie z pozwem sądowym przeciwko producentom serialu „Homeland”, zarzucając im fałszywe przedstawienie wizerunku Bejrutu. W drugim odcinku drugiej serii "The Beirut is back" znajdująca się w rzeczywistości w Bejrucie ulica Hamra zostaje pokazana jako wąska uliczka pełna bojowników skojarzonych z działalnością terrorystyczną, podczas gdy według rządu libańskiego jest to popularne miejsce spotkań pełne kawiarni i barów, a Bejrut jest miastem wyjątkowo bezpiecznym. Niezadowolenie władz libańskich wywołał również fakt, że sceny dziejące się na terenie Libanu nakręcone zostały w Izraelu.

              Takich przypadków jest dużo, co pokazuje gdzie może leżeć problem. Produkcje amerykańskie charakteryzują się zupełnym brakiem ogólnego zarysu problemu. Filmy takie jak „Szklana pułapka 4.0”, „Olimp w ogniu”,  czy „Świat w płomieniach” pokazują problem tylko na jednej płaszczyźnie. Terroryści to ci źli, więc ludzie, którzy z nimi walczą muszą być tymi dobrymi.

              Tak więc mało jest filmów, które naprawdę zasługują na uwagę. Nie oznacza to, że takich nie ma. Na szczególną uwagę zasługuje film „Paradise Now”. Zrealizowany przez Izraelczyka Hany'ego Abu-Assada dramat poświęcony jednego z najdłużej trwających konfliktów współczesnego świata. Ważny głos w dyskusji o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Dwaj Palestyńczycy El Khaled i Said znają się i przyjaźnią od dzieciństwa. Ich dorosłe życie przypada na czasy zaognionego konfliktu Palestyny z Izraelem. Na tym tle rozgrywa się dramat mężczyzn zwerbowanych do przeprowadzenia samobójczego zamachu w Tel Awiwie. Khaled i Said podejmują się misji, której celem są żołnierze armii izraelskiej. Film bardzo dobrze pokazuje, co może się dziać w umyśle terrorysty, dlaczego ci ludzie decydują się na to, co na nich wpływa i jaki mają obawy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin