Trwały ślad historii-Janowiec.doc

(57 KB) Pobierz
Trwały ślad historii

Trwały ślad historii

http://naszdziennik.pl/polska-kraj/55302.html

Sobota, 28 września 2013 (18:05)

zdjecie

arch./-

 

Półtora wieku temu szli w bój, wyżej ceniąc wolność przyszłych pokoleń, niż własne życie. Rok 2013 Senat RP ogłosił Rokiem Powstania Styczniowego, a Sejm apelował o powszechne uczczenie 150. rocznicy tych wydarzeń.

 

Grupa mieszkańców Janowca nad Wisłą w poniedziałek, 30 września, odsłoni okolicznościowy kamień umieszczony przed miejscowym kościołem.

Bohaterskich powstańców upamiętniają słowa „Boże, wspieraj wiernych Ojczyźnie”.

Uroczystości rozpocznie w południe Msza św., po której nastąpi poświęcenie głazu. Później Robert Grudzień, znany muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, da koncert utworów patriotycznych zatytułowany „Od Ogińskiego do Chopina”.


Poniedziałkowe uroczystości wpisują się także w program ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”, upamiętniającego 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Zamykają także VI Nadwiślańskie Koncerty Organowe, w tym roku także mocno związane z obchodami powstańczej rocznicy.

Podczas inauguracji imprezy – 7 lipca – wystąpili Halina Łabonarska i Robert Grudzień w koncercie słowno-muzycznym „Każdemu marzy się wolność”. Janowiec znalazł się na trasie miast, gdzie książkę zatytułowaną „Powstańcy Styczniowi odznaczeni Orderem Wojennym Virtuti Millitari” promował znany publicysta Bogusław Szwedo. 15 lipca do Janowca aż na prawie tydzień zawitała słynna ekspozycja „Powstanie 1863 – Gorzka Chwała”, autorstwa Jana Engelgarda z Muzeum Niepodległości w Warszawie.


Wystawa ta w styczniu prezentowana była w Sejmie, a latem odbywała tournée, odwiedzając miasta i gminy uczestniczące w projekcie Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”. W ciągu wakacji zobaczyło ją ponad 70 tys. osób. Wernisaż w Janowcu poprzedził koncert dwóch profesorów: z USA przyjechał słynny organista Collin Andrews, a z Warszawy Jan Żaryn. Koncert muzyczny i wykład o Powstaniu Styczniowym zgromadził liczną publiczność, która obu profesorów nagradzała gromkimi brawami.

O pokrewieństwie Fryderyka Chopina i Dionizego Czachowskiego, jednego z najwybitniejszych dowódców powstańczych, mówiła 18 sierpnia Anna Drela, ilustrując koncert Sylwii Strugińskiej, sopranistki, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, i Roberta Grudnia. We wrześniu w miejscowym ośrodku kultury odbyły się warsztaty dla młodzieży na temat biżuterii Powstania Styczniowego, rajd rowerowy i pieszy oraz spotkanie autorskie ze Sławomirem Paciem, historykiem, autorem książki „Powiśle Puławskie w Powstaniu Styczniowym 1863”.

Rejon Puław, Kazimierza i Janowca bardzo aktywnie uczestniczył w wydarzeniach sprzed półtora stulecia. Wiele ciekawostek wciąż jest odkrywanych. To właśnie tu rozpoczynał szlak bojowy Adam Chmielowski, późniejszy św. Brat Albert, który z oddziałem „Puławiaków” wyruszał do walki. Mieszkańcy Janowca i okolic uznali, że tak ważna postać oraz inni bohaterowie warci są upamiętniania poprzez szereg imprez oraz ustawienie okolicznościowego kamienia.

Kamila Wrzesińska

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin