W_herbacianym_raju.pdf

(359 KB) Pobierz
edukacja wieloobszarowa
Dagmara Góralczyk
W herbacianym raju
– testujemy nasze zmysły!
Cele ogólne:
rozwijanie wrażeń zmysłowych, mowy, myślenia i spostrzegania wzrokowego;
doskonalenie samodzielności.
Cele szczegółowe
– dzieci:
formułują wypowiedzi w oparciu o wrażenia zmysłowe;
nazywają kolory;
używają przymiotników służących określaniu cech przedmiotów;
podejmują próby samodzielnego wykonania naparu herbacianego;
posługują się nożem oraz wiedzą, do czego służy moździerz;
dokonują samodzielnych wyborów;
doskonalą motorykę małą;
rozwijają twórczą ekspresję werbalną oraz ruchowo-pantomimiczną.
Metody pracy: •
słowna
czynnościowa
oglądowa.
Formy pracy: •
indywidualna
zbiorowa
grupowa.
50
Środki dydaktyczne:
kubek/szklanka dla każdego dziecka; łyżeczki; 3-5 rodzajów herbaty (np.
ekspresowa, liściasta czarna, zielona, czerwona, miętowa); porcelanowy czajniczek; sitka; zapa-
rzaczce do herbaty; tykwa do yerba mate; bombilla; filiżanka; niezbyt gorąca woda w dzbankach;
imbir; miód; cytryna; pomarańcza; kardamon; goździki; cynamon; kredki ołówkowe; pastele olej-
ne i suche; kolorowy papier; klej; nożyczki; plastelina; mała kartka typu post it; podkładka.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA TRZY-, CZTEROLATKÓW
Przebieg zajęć:
prenumerata
!
PLUS
W herbaciarni.
Zabawa dydaktyczna – nauczyciel przygotowuje różne przedmioty związa-
ne z parzeniem herbaty: porcelanowy czajniczek, zaparzacze do herbaty, tykwy, bombille,
filiżanki, sitka, różne rodzaje herbat (liściaste, ekspresowe) ułożone obok siebie. Nakrywa je
płachtą.
Giełda pomysłów.
Zabawa rozwijająca wyobraźnię – dzieci oglądają ze wszystkich stron
zasłonięte przedmioty i próbują na podstawie kształtu je rozpoznać. W celu rozbudzenia
wyobraźni, dzieci dotykają ukryte przedmioty przez płachtę. Nauczyciel zapisuje pomysły
dzieci na tablicy. Prezentacja przedmiotów i omówienie ich zastosowania.
W herbacianym raju!
Zabawa badawcza – poznanie różnych gatunków herbat, opisywanie
ich wyglądu, zapachu.
Test zmysłów.
Zabawa sensoryczna – każde dziecko wybiera sobie jeden z dostępnych gatun-
ków herbat do zaparzenia oraz przyrządy, które będą potrzebne do przygotowania naparu:
• Widzę...
– określanie przez dzieci kolorów uzyskanych po zalaniu herbaty wodą. Można
zaproponować wymyślenie nowych nazw do powstałych kolorów. Może któreś dziecko
potrafi już określić, jaki gatunek herbaty ma w szklance.
• Czuję...
– poznawanie zapachu różnych gatunków herbat. Można zaproponować dzie-
ciom rozpoznanie rodzaju herbaty z zawiązanymi oczami.
• Smakuję…
– dzieci wlewają herbatę do odpowiedniego dzbanka, zostawiają sobie łyk
naparu do spróbowania. Następnie kosztują herbat z pozostałych dzbanków. Próbują roz-
poznać gatunek herbaty z zawiązanymi oczami.
wydrukowane pomoce dydaktyczne
(8 kart A6)
zostały dołączone do miesięcznika–
szczegóły na str. 7
nr 2.149
luty 2014
edukacja wieloobszarowa
Obserwacje.
Dzielenie się spostrzeżeniami: herbata barwi wodę na różne kolory; każdy ga-
tunek herbaty ma inny smak i zapach. Nauczyciel podsumowuje obserwacje dzieci i wyjaśnia,
że substancje smakowe są zgromadzone w ususzonych częściach roślin. Pod wpływem wody
substancje te są uwalniane oraz nadają smak i kolor wodzie.
Moja filiżanka.
Dzieci otrzymują kartę pracy z narysowaną filiżanką (gotową
kartę pracy
znajdziesz na www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl),
ozdabiają ją według uznania. Na-
uczyciel może zostawić dzieciom wybór w wyborze techniki wykonania pracy, dostarcza
tylko potrzebne materiały (np. kredki ołówkowe, pastele olejne i suche, kolorowy papier,
klej, nożyczki, plastelina). Inspiracją do wykonania filiżanek mogą być przyniesione przez
nauczyciela przedmioty oraz ilustracje.
gotową
kartę pracy
znajdziesz na
www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA PIĘCIO-, SZEŚCIOLATKÓW
Przebieg zajęć:
Odwiedziny w zimowej krainie.
Zabawa naśladowcza wprowadzająca w tematykę zajęć.
Wyruszamy samolotem do krainy wiecznych mrozów – dzieci kucają na dywanie, zaczyna-my
odpalanie samolotu – delikatnie uderzamy palcami w podłogę, następnie stukamy coraz
szybciej i głośniej. Uruchamiamy silniki – uderzamy otwartymi dłońmi w uda, tempo i gło-
śność narasta. Samolot jest już gotowy do startu, jeszcze tylko sprawdzamy, czy wszystko
zostało uruchomione – tupiemy nogami w narastającym tempie i startujemy. Poruszamy się
po sali, naśladując lot samolotu i lądujemy w kraju wiecznych mrozów. Dzieci naśladują
gestami, w jaki sposób zachowują się mieszkańcy tej krainy (sposób poruszania się). Czas na
powrót do przedszkola – powtarzamy zabawę. Dzieci lądują na dywanie, siadają w kole.
Rozgrzewka
– drzewo skojarzeń. Dzieci otrzymują małą kartkę typu post it i podkładkę.
Rysują znane im sposoby na rozgrzanie się podczas zimowej podróży. Swoje pomysły przy-
klejają na tablicy. Nauczyciel podsumowując propozycje, zwraca uwagę na rozgrzewające
właściwości herbaty. Następnie prezentuje przyprawy i owoce, które posłużą do przygoto-
waniu rozgrzewającego naparu.
Widzę i czuję...
Zabawa sensoryczna – poznawanie za pomocą zmysłów zgromadzonych
produktów:
• Widzę…
– wskazane przez nauczyciela dziecko opisuje właściwości wybranego przez siebie
produktu (kształt, kolor, faktura, zastosowanie, smak), nie podając jego nazwy. Zadaniem
reszty grupy jest wskazanie i nazwanie omawianej przyprawy/owocu.
• Czuję…
– dzieci badają zapachy zgromadzonych produktów. Przy pomocy nauczyciela
utrwalają nazwy nowo poznanych przypraw.
Czy wiecie, że...
Zabawa dydaktyczna – dzieci losują przygotowane przez nauczyciela karty
z informacjami na temat zaprezentowanych produktów:
Imbir wzmacnia odporność na
choroby, pomaga walczyć z przeziębieniem i bólem gardła.
Cynamon wzmacnia odporność,
działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie.
Cytryna i pomarańcza są źródłem witaminy C.
Kar-
damon zapobiega rozwojowi wirusów.
Goździki mają działanie rozgrzewające.
Miód łagodzi
przeziębienia i pomaga pozbyć się kaszlu.
Przygotowanie składników.
Praca w grupach – krojenie cytrusów, mielenie przypraw, roz-
drabnianie ich w moździerzu.
Zimowa herbata.
Każde dziecko ma swoją szklankę, do której dodaje wybrane przez siebie
składniki oraz herbaciany susz. Całość zalewa wodą i czeka aż napar ostygnie. Następuje
degustacja przygotowanych herbat, dzielenie się opiniami na temat ich smaku i zapachu.
Porządkowanie miejsc pracy.
Zgaduj-zgadula.
Zabawa sensoryczna, pozwalająca utrwalić wiedzę na temat poznanych
przypraw. Nauczyciel za pomocą
chusty
zawiązuje dzieciom oczy, dzieci z zawiąznymi oczami
próbują za pomocą zmysłu dotyku oraz węchu rozpoznać i nazwać poszczególne produkty.
prenumerata
!
PLUS
51
wydrukowane pomoce dydaktyczne
(6 kart A5)
zostały dołączone do miesięcznika–
szczegóły na str. 7
Bibliografia:
Merthan B.,
Z wody, waty i kostek cukru. Pierwsze eksperymenty przed-
szkolaków,
Kielce 2006.
Portman R.,
Gry i zabawy przeciwko agresji,
Kielce 1999.
Dagmara Góralczyk
– pracuje w oddziale przedszkolnym przy Szkole
Podstawowej nr 65 w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku peda-
gogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz społeczno-opiekuńcza.
Stara się zarażać dzieci swoimi pasjami – podróżami i sztuką.
nr 2.149
luty 2014
Zgłoś jeśli naruszono regulamin