GRUPA A.docx

(54 KB) Pobierz

GRUPA A

1. Regenerator ciepła – bezprzeponowy wymiennik ciepła do ogrzewania gazów, w którym płyną na przemian gorące spaliny ogrzewające komorę z wypełnieniem i powietrze ogrzewające się od wypełnienia

2. Powietrze – utleniacz przy spalaniu koksu, reguluje ciepłotę wnętrza pieca oraz wszystkie jego procesy w zależności od składu chemicznego, temp, ciśnienia, przepływu przez dysze okrężnicy wielkiego pieca.

3. Spadki to przestrzeń w WP o zmniejszającej się średnicy, znajd. się pomiędzy przestronem a garem. Są zbudowane z ogniotrwałej wymurówki, ograniczają ruch wsadu w dół

4.Gardziel ?

5.

Ferryt : roztwór stały węgla w żelazie α trwały poniżej temperatury 727 oC.

Magnetyt: jest tlenkiem żelazawo ­żelazowym
(FeO, Fe2O3 = Fe304). W stanie czystym zawiera 71,4% Fe, w rudach natomiast zawartość żelaza wynosi 50 - 70%. Ma właściwości magnetyczne. Jest mało porowaty, stąd trudno się redukuje.

Syderyt: odpowiada związkowi FeCO3, który w stanie czystym zawiera 48,2% Fe, w rudzie natomiast zawartość żelaza wynosi od 25 do 40%. Rudy te na ogół nie zawierają szkodliwych domieszek, a dzięki dużej porowatości uzyskanej po prażeniu mają dobrą redukcyjność.

Kalcyt: topnik w procesie WP, węglan wapnia CaCo3

Karborund: SiC, związek nieorganiczny, bezbarwne kryształy; produkt techniczny (zanieczyszczony), zwany karborundem, jest zabarwiony; bardzo twardy, trudno topliwy (temperatura topnienia 2700°C), odporny chemicznie; ma właściwości półprzewodnika; stosowany do wyrobu elementów oporowych oraz materiałów ściernych i ogniotrwałych.

6. Grudkowanie rud jest to metoda polegająca na zbryleniu bardzo drobnych koncentratów rudnych zawierających ziarna poniżej 0,06 mm. Grudki powstają dzięki wprowadzeniu do rozdrobnionej rudy dodatku wiążącego np. lepiszcza iglastego, bentonitu. Pod wpływem obracania luźnego materiału rudnego na płaskim pochyłym talerzu lub bębnie następuje zlepienie ziaren grudki. Następnie grudki poddaje się wypalaniu w temp. 1250-1350°C. Wypala się je w piecach szybowych, obrotowych oraz na taśmach o ruchomych rusztach.

 

Grudkowanie rud: Metoda zbrylania bardzo drobnych koncentratów rudnych (średnica < 0,06 mm) + bentonit + H2O → otrzymywanie: grudkowanie – bębnowanie lub talerzowanie → wypalanie (1250-1350°C)(piec szybowy, taśmy, piece obrotowe)

7.Wypalanie grudek na taśmie :
Warstwa materiału na taśmie spiekalniczej ma wysokość 300mm. Nad taśmą umieszczony jest palnik powodujący zapalenie koksu w mieszance (8% koksu). Następuje spalanie w strumieniu powietrza. Po spaleniu koksu odsysane powietrze chłodzi spiek. Spiek powstały przez nadtopienie ziaren daje gąbczastą makrostrukturę, która jest chłodzona i kruszona.

 


8.Reakcje redukcji wodorem:
im więcej wodoru w objętości wsadu i im wyższa temperatura, tym większe prawdopodobieństwo zajścia:
3Fe2O3 + H2 = 2Fe3O4 + H2O
Fe3O4 + H2 = 3FeO + H2O
FeO + H2 = Fe + H2O
( t > 572oC)

9.Reackje redukcji bezpośredniej :
część rudy niezredukowanej w wyższej części pieca w pobliżu dysz jest poddawana reakcji redukcji bezpośrednio węglem


FeO + CO = Fe + CO2 + 13,3 kJ
CO2 + C = 2CO – 158 kJ
FeO + C = Fe + CO – 144,4 kJ przy temp. 960 – 1500oC

10.Skład żużla i odsiarczanie surówki:
Zasadowość żużla: CaO:SiO2 = 1,1 ÷ 1,5
Temperatura żużla Tż = 1200 oC
rozpuszczanie do 92% siarki z koksu i rudy
Przykładowy skład chemiczny: 37% SiO2, 42% CaO, 9% Al2O3, 8% MgO
Po zestaleniu tworzy szklistą masę o ciemnym zabarwieniu. Przeznaczenie: do wyrobu wełny żużlowej (dobry materiał termoizolacyjny), do celów budowlanych jako granulat żużlowy

Odsiarczanie : Część siarki 10-15% jest uwalniana w postaci gazowej SO2 na poziomie dysz gorącego dmuchu. Pozostała zawartość musi być usunięta poprzez żużel odpowiedniej zasadowości. Siarka występuje w postaci siarczków Fes i MnS rozpuszczających się w surówce i żużlu oraz CaS i MgS rozpuszczających się w żużlu. 
Reakcja odsiarczania: FeS + CaO + C = Fe + CaS + CO – 141kJ
Zawartość w żużlu Al2O3 i MgO poprawia lepkość w funkcji temperatury ułatwiając odsiarczanie.

11.Redukcja wysokotemperaturowa wodorem ??

12.Podział stali według składu chemicznego:

stal węglowa (niestopowa)

niskowęglowa
średniowęglowa
wysokowęglowa

stal stopowa

niskostopowa
średniostopowa
wysokostopowa

13.Metaliczne materiały wsadowe w procesach stalowniczych:
- surówka wielkopiecowa, złom, sytnikom

- utleniające dodatki: ruda żelaza (maks. 6%SiO2, 0,04% P i S) , zgorzelina

- żelazostopy i żelazoodtleniacze


 


14.Materiały ogniotrwałe w stalownictwie: ??

15. Proces konwertorowy Bessemerowski
Konwertory: Urządzenie metalurgiczne o budowie umożliwiającej obrót wokół osi poziomej. Bessemera: W pozycji poziomej następuje zalewanie surówką tak aby nie zalać dysz, następnie w pozycji pionowej następuje włączenie dmuchu i energiczne przemieszczanie powietrza przez kąpiel powodując świeżenie surówki (utlenianie węgla, Si, Mn, Fe) Stal pochodząca z konwertora Bessemera zawiera nieznaczne ilości Mn, Si, P i S natomiast znaczne ilości gazów więc należy ją odtlenić i Ew. nawęglić. Wyłożenie konw. Bess. Kwaśne, co zmusza nas do używania surówki bez P i S. 2..Proces Bessemerowski charakteryzuje się krótkim czasem wytopu.

 

16. Stalowniczy proces kwaśny:??

17.Proces elektrycznego wypalania stali : indukcyjny

indukcyjne (rdzeniowe o częstotliwości sieciowej, bezrdzeniowe o f sieciowej lub średniej) . W rdzeniowym (kanałowym) pierwotne uzwojenie transformatora zasilane prądem el. Wytwarza w uzwojeniu wtórnym (wsad metalowy) zmienne pole magnetyczne wywołując powstanie prądów indukcyjnych wytwarzających ciepło. W piecu bezrdzeniowym (tyglowym) pierwotne uzwojenie to induktor, a wtórne zwarta masa wsadu w środku induktora. Induktor wytwarza szybkozmienne pole magn, co tworzy prądy wirujące we wsadzie. Powoduje to intensywne mieszanie a tym samym homogenizację i odtlenianie.

18. Stal uspokojona:
stal odtleniona, gazy związane są w tlenki, azotki w skutek dostarczenia dużych ilości Mn, Al, oraz Si. W procesie krzepnięcia nie wydziela pęcherzyków
 

19.Kontrukcja kadzi odlewniczej zatyczkowej : ??

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin