13 zastosowań soli.doc

(28 KB) Pobierz
13 zastosowań soli, o których nie miałeś pojęcia

13 zastosowań soli, o których nie miałeś pojęcia

 

Sól to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie. Nie tylko poprawia smak wielu potraw, ale też doskonale konserwuje pożywienie. Dzięki swoim właściwościom znajduje liczne zastosowania także poza kuchnią. Z powodzeniem można zastępować nią detergenty i inne środki chemiczne, używane w wielu codziennych czynnościach.

W starożytności i średniowieczu była uznawana za jeden z najcenniejszych surowców. Niejednokrotnie wykorzystywano ją nawet jako środek płatniczy, mówiono o niej „białe złoto”. Sól. Jej bogate złoża i sprawne – jak na tamte czasy – wydobycie stanowiło główny filar polskiej gospodarki. Sól przez wieki była wykorzystywana jako konserwant, przedłużający trwałość pożywienia. Dobrze absorbuje wodę, stwarzając osuszone środowisko, w którym rozwój drobnoustrojów i bakterii jest mocno utrudniony. Obecnie rolę soli znacznie umniejszono, najczęściej używamy jej jako dodatek do jedzenia. Przyprawa ta wzmacnia i wydobywa aromaty zawarte w żywności, dzięki czemu lepiej i wyraźniej odczuwamy różne smaki. Jak dowodzą liczne badania, nadmierne spożywanie soli może jednak prowadzić do wielu poważnych schorzeń, dlatego lekarze zalecają, aby ograniczyć jej stosowanie. Oto przydatne, niekulinarne zastosowania soli, które warto znać. W wielu przypadkach mogą one znacznie ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków.

Czyszczenie wazonów
Dna wazonów często pokrywają się trudnym do usunięcia osadem. Aby się go pozbyć, wsyp do dzbanka garść soli i przetrzyj jego ścianki gąbką nasączoną mydlinami. Jeśli otwór naczynia jest zbyt wąski, by wsadzić do niego rękę, zalej je wodą i potrząsaj nim energicznie. Po opłukaniu będzie czysty jak nowy.

Pielęgnacja wikliny

Meble i dekoracje z wikliny z upływem czasu stopniowo żółkną. Można temu zapobiec, konserwując je… solanką. Raz w roku wyszoruj je szczotką przy użyciu ciepłego roztworu wody z solą. Dzięki temu wiklinowe akcesoria zachowają swój naturalny wygląd na długi czas.

Sposób na plamy po winie
Nie ma nic gorszego niż wylanie lampki wina na jasny dywan. Całkowite i bezpieczne usunięcie zabrudzenia jest prawie niemożliwe (chlorowe wybielacze mogą odbarwić tkaninę), a przecież nikt nie chce chwalić się aranżacją, której elementem jest niechlujnie upaćkana okładzina. Jeśli plama jest świeża, czym prędzej nawilż ją dużą ilością zimnej wody, a następnie zasyp ją solą. Po ok. 15 minutach zetrzyj ją. W przypadku kiedy zabrudzenie zdążyło już zaschnąć, skrop je sokiem z cytryny lub octem, dopiero później obsyp kryształową przyprawą.

Tłuste plamy
W podobny sposób z różnych materiałów pozbędziesz się tłustych plam i zacieków. Dla lepszego efektu wspomóż kilkoma kroplami spirytusu salicylowego.

Remedium na brzydkie zapachy
Niezależnie od tego, gdzie pojawił się nieprzyjemny zapach, czy to w lodówce, w butach, czy też na desce do krojenia, z pomocą soli łatwo się go pozbędziesz. Przesyp przyprawę do muślinowego woreczka i umieść ją w miejscu, z którego chcesz wyeliminować drażniące aromaty, lub natrzyj nią zabrudzone przedmioty.

Płowienie taknin
Boisz się, że nowe, kolorowe ubrania lub ręczniki szybko wyblakną? Dodawaj do prania pół szklanki białej przyprawy. Barwnik tkanin utrwali się i nie będzie się spierał. Dosypywanie soli do pralki ma jeszcze inne zalety – zapobiega farbowaniu i niweluje brzydki zapach bębna urządzenia.

Sól warto stosować do prania białych firanek. Wsyp garść przyprawy do komory na płyn przed ostatnim płukaniem, a zasłonki nie zszarzeją, nabiorą lekkiego blasku i będą się lepiej układać.

Odtykanie odpływu
Ze zlewu unosi się nieprzyjemny zapach? Masz problemy ze spuszczeniem całej wody z brodzika lub wanny? Wlej do syfonów gorącą solankę. Roztwór poradzi sobie ze smrodem i częścią odpadków blokujących odpływy.

Przypalone garnki
Ta popularna przyprawa nie tylko świetnie czyści przypalone denka emaliowanych garnków, ale także usuwa brzydkie zapachy, którymi czasami trącą mocno eksploatowane przybory kuchenne. Naczynie zasyp połową szklanki soli, a następnie zalej je dwoma szklankami wody. Zapomnij o nim na ok. 12 godzin. Odstaw go w bezpieczne miejsce, w którym nikomu nie będzie przeszkadzać. Po tym czasie zagotuj solankę, utrzymując wrzenie przez ok. 10 min. Spalenizna odejdzie sama, bez skrobania.

Pleśń w domu
Sól posiada ona właściwości dezynfekujące oraz antygrzybiczne i bakteryjne, doskonale poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami oraz pleśnią. Przygotuj z niej pastę, a następnie nakładaj ją na zakażone grzybem powierzchnie.

Czyszczenie piekarnika
Jeśli podczas pieczenia sos z potrawy skapnie na dno piekarnika, szybko zasyp je „białym złotem”. Resztki jedzenia nie przypalą się i nie zapieką, dzięki czemu wyczyścisz je później bez wysiłku.

Pielęgnacja dywanów
Zanim weźmiesz się do odkurzania dywanu, obsyp go solą i odczekaj kilkadziesiąt minut. Włókna włosia uelastycznią się, dzięki czemu skuteczniej usuniesz uciążliwy kurz i paprochy. To szczególnie istotne, jeśli masz w domu kota lub psa – dzięki temu skutecznie pozbędziesz się zalegającej sierści i przykrego zapachu futra. 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin