Epitafium_Paula_i_Barbary_Harnig_Wroclaw heraldyka.odt

(22 KB) Pobierz

Chrystus na krzyżu w otoczeniu Marii, Jana Ewangelisty, św. Andrzeja ora Marii Magdaleny, relief z piaskowca na południowej stronie kościoła, epitafium Paula i Barbary Hörnig.

Pod przedstawieniem napis Anno 1510 an tage marthe ist verscheiden der erbar paul harnig dem goth genade. Anno 1496 am mitwoch vor phingsten ist vorscheiden die tugentsame fraw barbara paul harnigine der goth genade, z którego dowiadujemy się, że Paul zmarł w 1510 roku, a jego żona Barbara w 1496 roku.

W dolny pas kompozycji artysta wertykalnie wkomponował trzy herby;

Po lewej stronie znajduje się herb rodziny Hörnig, panów Radzionkowa oraz Lubszy. Wywodzą się z mieszczan wrocławskich. Ród podzielił się na kilka linii. Na Górnym Śląsku należała do nich m.in. Lubsza. Pierwszym panem Radzionkowa był Adrian Hörnig. Osadę kupił w 1539r.
Po nim jako panowie osady wymienieni są: Wacław, Joachim i Piotr. Ostatni utracił dobra na rzecz swych wierzycieli, u których był poważnie zadłużony. Wnuk Adriana, Jan, był panem na Lubszy. Hörnigowie byli protestantami. Najwięcej posiadłości mieli na Dolnym Śląsku w okolicach Wrocławia, Trzebnicy i Oleśnicy. Ród wygasł w połowie XVIII w.
Tarcza dwudzielna w pas, u góry w polu błękitnym róg myśliwski czerwony ze złotym sznurem, u dołu w polu czerwonym róg myśliwski błękitny ze złotym sznurem. Ponad hełmem z czerwono-błękitnymi labrami dwa rogi (czerwony i błękitny).

Pośrodku herb rodziny von Reibnitz, z której pochodziła Małgorzata oraz Magdalena von Reibnitz (jest im poświęcone inne epitafium, była to matka i córka). Według genealogii, Magdalena wyszła za mąż za Paula Horniga, z którym miała trzech synów.

Herb o tarczy pięciodzielnej w pas, pola naprzemiennie białe i czerwone. Powyżej hełm na którym znajdują się dwa roki, czerwony i biały, oraz

Herb von Rindfleisch, domu z którego pochodziła Barbara, druga z żon Paula, z którą nie miał żadnego potomstwa.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin