OK.docx

(11 KB) Pobierz

ZADANIA   DO   WYKONANIA  -    MODUŁ I   -   SYLWIA  MUCHOWSKA

CZĘŚĆ  I

Ad.1.

     Uczniów klasy I w miarę przystępny sposób poinformowałam o tym, że będziemy pracować pod kątem oceniania kształtującego . Oznajmiłam im, że po zajęciach będą wiedziały, co mają umieć i czego będę od nich wymagała, że będą sprawiedliwie wywoływani do odpowiedzi za pomocą losowania, a poziom zrozumienia poleceń i materiału będą sygnalizować za pomocą kolorowych karteczek. Natomiast każde zajęcie będzie podsumowane i ocenione. Uczniowie przyjęli te informacje do wiadomości , bez większego  entuzjazmu i wyraźnej reakcji. Moim zdaniem,  dzieci w wieku 5-7 lat dopiero wchodzą w system nauczania-oceniania i nie miały do tej pory związanych z tymi procesami doświadczeń.  W związku z tym nie mają się do czego odnieść i na tym etapie nauczania wszystko dla nich jest nowością.

Ad.2.

      Cele lekcji podaję uczniom w przystępnej formie, czego powinny się nauczyć, jakie wiadomości i umiejętności po zajęciu powinny posiąść. Zaletą tego sposobu jest to, że w większym lub mniejszym stopniu (zależy od ucznia) wiedzą czego będę od niech wymagać. Wad nie zauważyłam.

Ad.3 .

      Większa część uczniów ucieszyła się , że zaczną pisać, okazali to za pomocą uśmiechu i komunikatu ,,fajnie”. Jednak jednostki , które mają  trudności z działaniami wymagającymi wykazaniem się sprawnościami manualnymi, okazały na twarzach grymas niechęci.

Ad.4.

      Trudności z przekazaniem uczniom celów lekcji raczej nie miałam i myślę, że zrobiłam to w taki sposób, by wszystkie dzieci wiedziały na czym skupimy uwagę, czego będą się podczas zajęć uczyć.

Ad.5.

     Również z planowaniem i przekazaniem ,,nacobezu” jako takich trudności nie miałam. Jednak myślę, że będą się one pojawiły (u niektórych uczniów) podczas egzekwowania  niektórych umiejętności, ponieważ  wymagają one długotrwałych oddziaływań, jak kształcenie słuchu fonemowego, sprawności manualnej. To, że po danych zajęciach uczniowie powinni coś osiągnąć, nie we wszystkich przypadkach jest  możliwe.

Ad.6.

     Do obserwacji przebiegu OK wybrałam troje uczniów z różnych poziomów edukacyjnych:  uczennicę rokującą na osiąganie bardzo dobrych wyników w nauce, uczennicę o przeciętnym poziomie intelektualnym oraz uczennicę z trudnościami edukacyjnymi,  która powtarza klasę pierwszą. Dokonałam takiego wyboru, ponieważ chciałabym się przekonać, jaki ma wpływ   OK na efekty uczenia się uczniów o różnych możliwościach intelektualnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin