sciaga 2 goc gmdss.odt

(58 KB) Pobierz

 

1.                       Jakie działania należy podjąć  w radiostacji statkowej po odebraniu alarmu HF DSC, jeżeli stacja brzegowa nie potwierdziła alarmu?

Statek musi przesłuchać częstotliwości telefoniczne i tlx przeznaczone do korespondencji niebezpieczeństwa. Jeżeli się nie stwierdzi żadnej korespondencji nadać DISTRESS RELAY

2.                       Co to jest certyfikat bezpieczeństwa radiowego statku? Jakie informacje zawiera?

Certyfikat bezpieczeństwa radiowego wystawiany przez Urząd Morski, wydany dla potwierdzenia, że statek spełnia wymagania konwencji SOLAS w zakresie wyposażenia w sprzęt radiowy; ważność 1 rok. Do niego jest dołączony spis wyposażenia radiowego, który określa ilość, typ sprzętu radiowego jak też liczbę wymaganej obsługi w odniesieniu do rejonu pływania.

3.                       Co to jest licencja radiostacji statkowej? Jakie informacje zawiera?

Jest to zezwolenie na używanie nadajników. Wypisane są w tym dokumencie wszystkie urządzenia nadawcze, ich : moc, rodzaj emisji, zakres częstotliwości pracy. Licencja wydawana jest przez PAR, na urządzenia nowoczesne na 5lat, na stare na 2lata.

4.                       Jak prezentowany jest na ekranie radaru sygnał transpondera radarowego? Jakie zmiany można zaobserwować w miarę zbliżania się do rozbitków?

Na ekranie radarowym odbierzemy 12 kropek, odległość między nimi 1200m = 0,65Mm. Maksymalny błąd może wynieść 1350m. Jeżeli radar pracuje na 9,2GHz.  Przy zbliżeniu się do aktywacji transpondera wystarczają listki boczne promieniowania anteny i dlatego obraz zmienia się w szerokie łuki.

5.                       Jakie działania należy podjąć w radiostacji statkowej po odebraniu alarmu VHF DSC, jeżeli stacja brzegowa potwierdziła alarm?

Potwierdzenie telefoniczne na kanale 16 i pozostanie na nasłuchu na kanale 16.

6.                       Jakie działania należy podjąć w radiostacji statkowej po odebraniu alarmu MF DSC, jeżeli stacja brzegowa potwierdziła alarm?

Potwierdzamy telefonicznie odbiór sygnału na częstotliwości 2182kHz (można włączyć tlx na 2174,5kHz i potwierdzić odbiór sygnału teleksem), i prowadzimy nasłuch na 2182kHz.

7.                       Jakie działania należy podjąć w radiostacji statkowej po odebraniu alarmu HF DSC, jeżeli stacja brzegowa potwierdziła alarm?

Po odebraniu alarmu pozostajemy na nasłuchu akcji ratowniczej, nie potwierdzamy telefonicznie.

8.                       Jakie działania należy podjąć w radiostacji statkowej po odebraniu alarmu VHF DSC, jeżeli stacja brzegowa nie potwierdziła alarmu?

Potwierdzić telefonicznie odbiór na kanale 16 i prowadzić nasłuch na kanale 16. Jeżeli po 4 minutach stacja brzegowa nie potwierdziła odbioru sygnału na DSC to my to potwierdzamy i zaraz po tym nadajemy DISTRESS RELAY (do stacji brzegowej lub do wszystkich), prowadzimy nasłuch na kanale 16.

9.                       Jakie działania należy podjąć w radiostacji statkowej po odebraniu alarmu MF DSC, jeżeli stacja brzegowa nie potwierdziła alarmu?

Potwierdzamy telefonicznie odbiór sygnału na 2182kHz i prowadzimy na tej częstotliwości nasłuch. Jeżeli po 4 minutach stacja brzegowa nie potwierdziła odbioru sygnału na DSC to my to robimy i zaraz nadajemy DISTRESS RELAY na 2187,5kHz. Prowadzimy nasłuch na 2182kHz.

10.                     Jakie działania należy podjąć w radiostacji statkowej  po odebraniu na DSC wywołania DISTRESS RELAY?

Statki po odebraniu DISTRESS RELAY na DSC powinny zastosować taką procedurę jak potwierdzenie alarmu niebezpieczeństwa. To znaczy po odbiorze sygnału odczekać 4 minuty aby dać możliwość potwierdzenia przez stację brzegową, a następnie wysłać potwierdzenie fonią na kanale 16VHF lub częstotliwości 2182kHz w zależności w jakim paśmie sygnał został nadany.

11.                     Jakie informacje podaje RCC kończąc korespondencję niebezpieczeństwa?

Po zakończeniu korespondencji niebezpieczeństwa RCC kierujący akcją powinien przekazać wiadomość o jej zakończeniu w formie:

-                        dla radiotelefonii:

              MAYDAY

              CQx3

              DE  "sygnał wywoławczy lub inna identyfikacja stacji"

              UTC

              "nazwa lub sygnał wywoławczy stacji, która była zagrożona"

              SEELONCE FEENEE

 

-                        dla telegrafii dalekopisowej;

MAYDAY

DE  "sygnał wywoławczy lub inna identyfikacja stacji"

UTC

"nazwa lub sygnał wywoławczy stacji, która była zagrożona"

SILENCE FINI

12.                     Jakich jednostek monetarnych używa się do rozliczania korespondencji statkowej? Podaj ich symbole oraz przelicznik między nimi.

Waluta używana to SDR lub GFr; 1SDR=9,061GFr

13.                     Jakie informacje cyfrowe przesyła radiopława INMARSAT-E?

Pozycję i czas jej określenia, kurs, czas aktywacji radiopławy, prędkość oraz rodzaj niebezpieczeństwa.

14.                     Jakie informacje zawiera alarm w niebezpieczeństwie, nadawany za pomocą DSC? Które z nich wprowadza operator?

Numer MMSI statku wysyłającego alarm, rodzaj niebezpieczeństwa, pozycję statku, czas dotyczący pozycji, rodzaj dalszej korespondencji. Numer MMSI jest wysyłany automatycznie, natomiast pozycja i czas jej określenia w zależności czy DSC jest podłączone do odbiornika określającego pozycję będzie wysyłane automatycznie lub też będzie wpisywane przez operatora. Rodzaj niebezpieczeństwa jest podawany przez operatora, bądź automatycznie wysyłane „nieznane niebezpieczeństwo”.

15.                     Jakie rodzaje komunikatów oznaczone są w systemie NAVTEX symbolami: A, B, D oraz L? Jakie komunikaty mają numer 00?

A- ostrzeżenia nawigacyjne

B- ostrzeżenia meteo

D- informacje SAR, alarmowanie, ataki pirackie

L- ostrzeżenia nawigacyjne (dodatkowa litera do a)

Numer 00 - powoduje że wszystkie odbiorniki znajdujące się w zasięgu pokrycia danej stacji wydrukują wiadomość niezależnie od wyboru stacji i wyboru informacji dokonanej przez użytkownika. Dlatego też numer ten jest używany jedynie w wyjątkowych przypadkach związanych ściśle z grożącym niebezpieczeństwem.

16.                     Jakimi środkami i na jakich częstotliwościach jest prowadzona komunikacja na miejscu akcji SAR?

    -radiotelefonia 2182 kHz oraz kanał 16VHF

    -telegrafia dalekopisowa 2174,5 kHz (metoda FEC)

17.                     Na czym polega konserwacja anten statkowych?

Dbanie o czystość i pewność doprowadzenia do anteny wyjścia nadajnika oraz utrzymanie w czystości izolatorów.

18.                     Na czym polega kontrola baterii zasilających?

Kontrola baterii zasilających polega na przeglądzie zacisków biegunowych, ich wazelinowaniu, sprawdzaniu poziomu elektrolitu, w razie potrzeby uzupełnianiu wodą destylowaną               oraz

22. Schemat nadajnika radiokomunikacyjnego.

 

RTF

TLX            wzbudnik                                    wzmacniacz                              obwody

DSC                                                                   mocy                                     wyjściowe       

 

 

 

                                                                 układ kontr.         

                      zasilacz                                sterujący

 

Rola wzbudnika polega na dostarczaniu do wzmacniacza sygnału zmodulowanego o odpowie dnim poziomie i częstotliwości wyjściowej nadajnika.Zawiera wzmacniacz m. cz., modulator jednowstęgowy, układ manipulacji telegraficznej,wysokostabilne generatory częstotliwości. Reguluje się w nim częstotliwość, rodzaj emisji i wzmocnienie.

   Stopnie końcowe mocy- są tu :

1) wzmacniacz mocy - służy do wzmacniania sygnału w. cz. do poziomu wymaganej mocy wyjściowej nadajnika ;

2) obwody wyjściowe (pomiędzy wzmacniaczem mocy a anteną) ich rola polega na skompensowaniu reaktancji anteny i dopasowaniu jej rezystancji do wartości optymalnej dla wzmacniacza mocy.

   Zasilacz dostarcza napięć na wzbudnik(kilka watów) i wzmacniacz mocy(kilka kV).

   Układ kontrolno-sterujący- wyłacza nadajnik w razie awarii, przegrzania.

23. Narysuj i omow schemat blokowy odbiornika radiokomunikacyjnego.

 

 

 

                                  FILTR                   wzmacn.                demodula                   wzmacn.

                                                                    w. cz.                  tor                               m. cz.

 

 

   Jest to odbiornik o wzmocnieniu bezposrednim.

24. Omow przeznaczenie i zasady uzywania „ login” w INMARSAT C.

Procedura ta stanowi zarejestrowanie terminalu do pracy w danym obszarze oceanicznym. LOGIN informuje caly system iż SES nastrojona jest na częstotliwosć wspólnego kanału sygnalizacyjnego stacji NCS,co oznacza gotowość do podjęcia pracy w danym obszarze. Wiekszość terminali wymaga ręcznego wyboru NCS i przeprowadza procedury LOGIN w sposób ręczny.Przy zmianie obszaru oceanicznego wystarczy,jedynie, przeprowadzić LOGIN w stosunku do nowej NCS.

25. Omow zasady uzywania i przeznaczenie procedury „ logout” w INMARSAT-C

LOGOUT stanowi procedurę wyrejestrowania terminalu SES z pracy w danym obszarze ocea nicznym.LOGOUT potrzebne jest stacji NCS jako powiadomienie,iż dana SES nie jest zdolna do odbioru informacji i będzie odmawiać nadawcy ,wskazując ,że jest nieosiągalna. Niewyrejestrowanie terminalu przed jego wyłączeniem powoduje ,że nadawca wielokrotnie ponawia próby połączenia przez daną CES.Po pewnej liczbie prób, CES odmawia dalszych  wywołań.Wyłączenie CES przed procedurą LOGOUT grozi utratą informacji.

26.Omów przyczyny i cel wprowadzenia GMDSS.

Przyczyną sa głównie wady dotychczasowego tradycyjnego systemu łączności : minimalny zasięg nadajników 500 kHZ jest zbyt mały, co poważnie ogranicza możliwości powiadamiania o wypadku słuzb SAR, brak automatycznego systemu pozwalającego ustanowić łączność statek-brzeg, brzeg-statek,poważne wady łączności Morsea,brak systemu który w chwili ka tastrofy automatycznie wyśle sygnał wzywania pomocy.

CELE:

- odbiór sygnałow alarmowych w relacji statek-statek,

- nadawanie i odbiór sygnałów do lokalizacji,

- nadawanie i odbiór informacji komercyjnych za pośrednictwem ośrodków lądowych,

-nadawanie i odbiór informacji dotyczącychkoordynacji akcji SAR, jak i namiejscu katastrofy.

27. Omow zasade pracy transpondera.

Transponder jest latarnią odzewową, wysyłającą automatycznie sygnał odpowiedzi na impuls emitowany z radaru.Na ekranie radaru transponder „daje” obraz 12 kropek.Stosowany jest w transponderze sygnał z szybkim przesuwem częstotliwości w zakresie 9 GHZ o czasie trwa nia 100 mikrosekund.

29. Opisz dzialanie ukladu podwojnego nasluchu w radiotelefonie VHF .

Przez 1/10s sondowany jest wybrany przez operatora kanał, przez pozostałe 9/10s przesluchiwany jest kanał 16.Jeżeli odbiornik odbierze sygnał z kanału dodatkowego sondowania ( 1/10s) to odbiornik automatycznie przechodzi na odbiór tego kanału, wyłaczając kanał 16.( i odwrotnie).W przypadku niewykrycia sygnału z żadnego kanału utrzymywany jest podwójny nasłuch.

30. Opisz funkcje systemu EGC.

- automatyczne przesyłanie na statki informacji MSI ( ostrzeżenia nawigacyjne,meteo, prognozy,inne),

- adresowanie komunikatów SAFETY NET do wszystkich statków lub na wybranym obszarze,

- adresowanie komunikatów FLEET NET ( łaczność komercyjna) do wybranych statków bandery, kraju.  

31. Opisz kod stosowany w DSC.

W DSC stosowany jest system synchroniczny z 10 elementowym kodem detekcyjnym,zbudowanym na bazie Międzynarodowgo Alfabetu nr 5 złożonego ze 128 ciągów. Kod ( stanowiący sekwencję wywoławczą) dzieli się na część kontrolna (3 bity) i informacyjną(7 bitów), w którą wpisane jest rozwiniecie binarne symbolu.

34. Opisz obieg informacji w systemie COSPAS-SARSAT.

Odebrany przez satelitę sygnał z pławy jest retransmitowany( w zależności od trybu pokrycia) do odbiornika,wchodzącego w skład lokalnej stacji naziemnej (LUT), gdzie zostaje poddany obróbce w celu lokalizacji     ( w zależności od typu radiopławy). Informacja o katastrofie(pozycja) kierowane są do RCC.

35. Opisz ogolna strukture systemu INMARSAT.

4 satelity geostacjonarne na wysokości 36 tys. km.po jednym nad każdym z oceanów z antenami szerokowiązkowymi pokrywającymi 1/3 Ziemi.Segment naziemny: stacje CES ,4 stacje NCS ( koordynujące) mające połaczenie z RCC.NCS przydziela do akcji właściwą, najbliższą  RCC.

36. opisz podzial terminali  INMARSAT-C na klasy, ze wzgledu na mozliwosc odbioru EGC.

1-terminal SES bez możliwości odbioru EGC

2- terminal SES mogący pracować w dwóch przelączanych trybach pracy( wybieranych przezużytkownika):

a) jako terminal klasy 1 z możliwością odbioru transmisji EGC lecz tylko i wyłącznie wtedy,gdy nie jest zaangażowany w normalną łączność,

b) jako terminal klasy 0:odbiór EGC bez możliwości prowadzenia rutynowej łączności

3- terminal SES mogący prowadzić łącznosć w INMARSAT-C i jednocześnie odbierać komunikaty EGC

42. Opisz procedure nadawania przez statek ostrzezenia nawigacyjnego w pasmie VHF.

1)  zawiadomic o wiadomości bezpieczeństwa- wybrac kanał 70 VHF ,wybrać format sekwencji : do wszystkich statków, do określonego obszaru lub do określonego statku, czyli na klawiaturze wybrać parametry obszaru lub 9 cyfrowy MID , wybrać kategorię : bezpieczeństwo, wybrać kanał przesłania wiadomości, rodzaj komunikacji                 ( radiotelefon).

2) wysłać zawiadomienie o wiadomości bezpieczeństwa:

-                        SECURITE (3 RAZY),

-                        ALL STATIONS lub wywołana stacja ( 3 RAZY),

-                        9 cyfrowy MID i CALL SIGN lub inny znak identyfikacyjny własnego statku, nadać tekst.

43. Procedura nadawania przez statek ostrzeżenia nawigacyjnego z użyciem MF DSC.

Wywołanie DSC

-                        przygotować nadajnik do pracy na częstotliwości bezpieczeństwa np. 2187,5 kHz;

-                        wprowadzić lub wybrać z klawiatury:

 

·                          wywołanie do wszystkich statków (all ships) lub 9 cyfrową identyfikację,

·                          kategorię wywołania częstotliwość na której wiadomość ponaglenia będzie przekazana,

·                          rodzaj łączności użyty do przekazania wiadomości

 

-                        nadać wywołanie DSC

Nadanie wiadomości ponaglenia

-                        przygotować nadajnik do pracy

 

·                       PAN PAN 3x

·                       ALL STATIONS 3x

·                       THIS IS

·                       identyfikacja (nazwa lub numer)

·                       treść wiadomości

44. Procedura postępowania dla uzyskania pomocy medycznej przy pomocy INMARSAT-C.

-                        priorytet ROUTINE

-                        wybrać stację CES

-                        wybrać kod serwisowy - 38

-                        zainicjować wywołanie

-                        podać następujące informacje:

·                       kod MEDICO

·                       nazwę statku

·                       pozycję

·                       wiadomość niebezpieczeństwa

Należy pamiętać, że w systemie INMARSAT-C  pracując sposobem store and foreward nie uzyskuje się bezpośredniego połączenia z lekarzem.

47. Procedura postępowania po odebraniu sygnału DISSTRES HF DSC.

-                        nasłuchiwać potwierdzenia nadanego przez stacje nadbrzeżną

-                        przygotować się do odbioru korespondencji w niebezpieczeństwie poprzez przygotowanie radiostacji do pracy w paśmie w którym odebrano alarmowanie, uwzględniając:

·                       środek dalszej korespondencji

·                       jeżeli odebrano alarmowanie na więcej niż jednej częstotliwości, należy przygotować radiostację do pracy w paśmie które wydaje się najkorzystniejsze (warunki propagacyjne) najczęściej będzie to 8 MHz

·                       jeżeli w ciągu 1¸2 minut nie zostanie odebrana żadna korespondencja na wyznaczonej częstotliwości należy przygotować radiostacje do pracy na innej częstotliwości.

·                       jeżeli w ciągu 3 minut nie zostanie odebrane potwierdzenie ze stacji brzegowej lub nie obserwuje się korespondencji należy nadać pośrednie alarmowanie w niebezpieczeństwie.

      48. Procedura postępowania po odebraniu sygnału DISTRESS MF DSC.

Operator powinien zainicjować potwierdzenie wywołanie w niebezpieczeństwie na tej samej częstotliwości na której je odebrano, potwierdzenie wywołania powinno nastąpić nie wcześniej niż po 1 minucie od momentu odebrania wywołania ale taż nie później niż  po 2minutach 45 sekundach.

49. Procedura postępowania po odebraniu sygnału DISTRESS VHF DSC w obszarze A1.

Potwierdzić wywołanie tak szybko jak jest to możliwe jeżeli nie ma potwierdzenia ze stacji nadbrzeżnej, następnie poinformować CES prowadzić nasłuch na częstotliwości alarmowania.

50. Procedura postępowania po odebraniu DISTRESS VHF DSC w obszarze A4.

Potwierdzić wywołanie tak szybko jak jest to możliwe jeżeli nie ma potwierdzenia ze stacji nadbrzeżnej, następnie poinformować CES prowadzić nasłuch na częstotliwości alarmowania (odpowiedz nie pewna).

51. Procedura realizacji łączności ponaglenia z użyciem MF DSC i radiotelefonii.

 

1.                       Wywołanie DSC:

-                        ustawić nadajnik do pracy na częstotliwości 2187.5 kHz

-                        wprowadzić :

·                       all ships albo 9-cio cyfrową identyfikację

·                       urgency

·...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin