o psie lampo.doc

(1918 KB) Pobierz

 

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

 

 

 

Czas trwania zajęć:120 min

 

Ośrodek tematyczny: PIES PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA

Temat dnia: Spotkania z LAMPO, bohaterem lektury R. PISARSKIEGO „O psie, który jeździł koleją”.

 

Wielokierunkowa aktywność uczniów:

-          Przyrodniczo-społeczna: Pies przyjacielem człowieka, znane miasta we Włoszech, kierunki świata.

-          Polonistyczna: Zestawienie ilustracji z treścią lektury, postaci główne i drugoplanowe, głośne, jednostkowe czytanie utworu, ustalenie miejsca i czasu wydarzeń, próby oceny tytułowego bohatera utworu,, ustalenie kolejności wydarzeń, opowiadanie o niezwykłych losach Lampo na podstawie lektury, pisownia wyrazów z trudnością ortograficzną, kolejność alfabetyczna, ustalenie myśli przewodniej lektury.

-          Matematyczna: Mnożenie liczb, dzielenie pisemne

-          Ruchowo-muzyczna: Śpiewanie piosenki pt.” A ja mam psa” z akompaniamentem perkusyjnym. Zabawy integrujące zespół klasowy.

-          Plastyczna: wykonanie portretu Lampo dowolną znaną techniką. Cechy charakterystyczne wyglądu.

Cele szczegółowe:

 

-          Rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się uczniów;

-          Doskonalenie techniki czytania wybranych fragmentów;

-          Kształtowanie czujności i spostrzegawczości ortograficznej;

-          Utrwalenie kolejności alfabetycznej;

-          Utrwalenie kierunków świata;

-          Doskonalenie dzielenia sposobem pisemnym oraz mnożenia liczb w zakresie 50;

-          Znaczenie przyjaźni człowieka ze zwierzętami;

-          Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie; tworzenie pozytywnych relacji nacechowanych życzliwością i zaufaniem.;

-          Zachęcanie do pracy, aż do uzyskania efektu końcowego;

-          Przypomnienie zasad pisowni tytułów książek, imion i nazw geograficznych;

-          Zapoznanie z postacią R. Pisarkiego.

 

Cele operacyjne

 

Uczniowie o obniżonej sprawności psychoruchowej potrafią:

-          Pokolorować rysunek i uzupełnić tekst z lukami;

-          Zaśpiewać poznaną piosenkę;

-          Zrozumieć, że pies jest przyjacielem człowieka;

-          Mnożyć w zakresie 50;

-          Współdziałać w grupie;

-          Doceniać znaczenie przyjaźni człowieka ze zwierzętami.

Uczniowie w normie intelektualnej poza w/w celami potrafią:

-          Ustalić miejsce i czas wydarzeń;

-          Rozwiązać krzyżówkę i odczytać hasło;

-          Ocenić bohatera, argumentując swoją wypowiedź na dany temat;

-          Określić kierunki świata;

-          Ustalić kolejność alfabetyczną;

-          Poprawnie zapisać wyrazy z trudnością ortograficzną;

-          Ustalić kolejność wydarzeń, czas i miejsce akcji oraz postaci główne i drugoplanowe;

-          Ustalić myśl przewodnią lektury,

-          Wykonać dzielenie sposobem pisemnym;

-          Opowiadać o losach bohatera;

-          Uwzględnić cechy charakterystyczne wyglądy w portrecie malarskim.

-          Wchodzić w daną rolę i odnaleźć się w danej sytuacji.

 

Metody pracy: oparte na słowie (rozmowa, pokaz, obserwacja), oparte na działaniu i przeżyciach ( zabawy, ćwiczenia), we współdziałaniu, ewaluacyjna, drama.

Formy pracy: w grupach jednolita i zróżnicowana, indywidualna jednolita, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, mapki dla każdego ucznia z mapą Europy i Włoch , kartoniki z wyrazami z trudnością ortograficzną, karty do  edukacji matematycznej, karty do edukacji polonistycznej, karty pracy dla uczniów o obniżonej sprawności intelektualnej, portret psa Lampo, kartoniki z wyrazami określającymi cechy psa, egzemplarze lektury „O psie, który jeździł koleją”, kaseta magnetofonowa z nagraniem podkłady do piosenki, radiomagnetofon, bloki rysunkowe, farby, kredki, plastelina, lokomotywa z wagonikami z napisem rodzaju aktywności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Przebieg

 

L.p.

Czynności nauczyciela i ucznia

Ramy czasowe

Stosowne metody i środki

Uwagi

1.

Krąg integracyjny

·         Uczniowie siedzą w kręgu, przed dziećmi leżą kartoniki z wyrazami z trudnością ortograficzną. Uczniowie uzpewniają brakującą literę a następnie układają kartoniki w kolejności alfabetycznej.

bohater         R        humor       P    wiewiórka

burza            O        kolejarz    I      żaba

chorągiewka M       Krzyś       S     żółw

druh              A       morze       A

dwójka               róża          R

góra                         rzeka        S

hałas                        staw         K

Hania                      szósty       I

      Odwrócenie kartoników, odczytanie hasła:

       R. Piarski. Ustalenie autora lektury.

·         Podanie krótkiej informacji o autorze.

R. Pisarski urodził się w 1912 r. Był nauczycielem, autorem książek , wierszy dla dzieci, tekstów piosenek oraz audycji radiowych. Jego utwory: Podróże małe i duże, Wakacje w Zoo, Petros Pelikan, Gliniane Kogutki, Szczęśliwy dzień, Kolorowa gramatyka, Weseli astronomi, Opowieść o toruńskim pierniku, Zielone serce, Sztuczny człowiek. Współpracował ze Świerszczykiem. Zmarł w 1969r. Napisał książkę pt.”O psie, który jeżdził koleją”. Pomysł napisania opowiadania zrodził się po zapoznaniu z autentyczną historią psa napisaną na łamach włoskiej prasy.

 

15

czynnościowa

kartoniki z wyrazami na odwrocie hasło: R.oman Pisarski

Uczniowie uzupełniają wyrazy z trudnością ortograficzną. Układają wyrazy w kolejności alfabetycznej. Odczytują hasło

Nauczyciel pomaga uczniom niepełnosprawnym.

2.

Praca w grupach

Uczniowie zostali podzieleni na 4 zespoły, które otrzymują zadnia do wykonania.

Obliczają działania sposobem pisemnym, zamalowują w tabelce okienka z obliczonymi wynikami. Odczytują hasła:

Grupa I  Rzym

Grupa II Turyn

Grupa III Neapol

Grupa IV Maritima

Uczniowie o obniżonej sprawności intelektualnej obliczają działania na mnożenie w zakresie 30 i odczytują swoje hasła: Mediolan, Palermo

Po odczytaniu uczniowie umieszczają napisy na tablicy i odpowiadają na pytanie z czym im się one kojarzą.

Ustalenie miejsca akcji. Odszukanie Włoch na mapie Europy, zaznaczenie na swoich mapkach miejsca akcji oraz miejscowości Marittima.

Próby określenia, przez jakie państwa wiedzie najprostsza droga z Polski do Włoch.

Swobodne wypowiedzi na temat wrażeń związanych z samodzielnie przeczytaną lekturą:

·         co podobało wam się najbardziej?

·         które wydarzenia są zabawne, humorystyczne, a które wzruszające?

·         wyjaśnienie wyrazów niezrozumiałych: zawiadowca, kolejarz.

15

słowna

czynnościowa

karty pracy dla uczniów w normie intelektualnej oraz dla uczniów o obniżonej sprawności

mapki Europy i Włoch dla każdego  ucznia.

Uczniowie uzupełniają karty pracy oraz prezentują jej efekty. Odczytują wyrazy, określają płożeni Włoch, odczytują nazwy włoskich miast oraz wypowiadają się na temat lektury.

Nauczyciele sprawdzają prawidłowe wykonanie zadań, pomagają uczniom niepełnosprawnym

3.

Praca w grupach

Grupa I Uzupełnij tabelkę: autor, tytuł,  postacie główne i drugoplanowe, miejsce akcji, najciekawsze wydarzenie.

Grupa II Uzupełnij zdania podanymi wyrazami

Grupa III Uporządkuj plan wydarzeń.

Grupa IV Rozwiąż krzyżówkę, odczytaj hasło: Wszystkie drogi  prowadzą do Rzymu

Wyjaśnienie hasła

Uczniowie o obniżonej sprawności intelektualnej kolorują ilustrację psa oraz uzupełniają jego opis wyrazami z ramki.

Dalsza rozmowa na temat lektury:

·         W jaki sposób Lampo przybył do Marittimy?

·         Do kogo pies przywiązał się najbardziej?

·         Jak zaczęła się przyjaźń z zawiadowcą?

·         Jak Lampo okazywał miłość i przywiązanie?

·         Co oznacza Lampo w jęz. Włoskim?

·         Jak wyglądał Lampo?

·         Dlaczego pies może być przyjacielem człowieka?

·         W jakich sytuacjach?

·         Co możesz powiedzieć o psie, którego często spotykasz u rodziny lub znajomych?

·         Dowody przyjaźni człowieka z psem, wyszukanie w tekście lektury odpowiednich fragmentów.

·         Dlaczego Lampo był niezwykłym psem?

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin