chem03_zeszyt_cwiczen_dla_ucznia.doc

(382 KB) Pobierz

Zeszyt ćwiczeń

 

„W POSZUKIWANIU NICI ARIADNY”

dr inż. Mariusz Tryznowski

 

 

1.               Proszę podać dwa zjawiska podczas których następuje wydzielenie energii na sposób ciepła do otoczenia

Odpowiedź:

Rozcieńczanie silnych kwasów lub rozpuszczanie wodorotlenków w wodzie, spalanie substancji organicznych w tlenie

2.               Do poniższych przykładów proszę dopisać jaki odczyn posiada roztwór zawierający w przewadze określony rodzaj jonów:             

[H+] > [OH-],   b) [H+] < [OH-],   c) [H+] = [OH-],   d) [OH-] = 1.10-8 mol/dm3

Odpowiedź:

a – odczyn kwaśny, b – odczyn zasadowy, c – odczyn obojętny, d - odczyn kwaśny

3.               Które rozpuszczalniki możemy zaliczyć do związków polarnych: woda, alkohol metylowy, heksan, kwas octowy, toluen, ksylen

Odpowiedź:

woda, alkohol metylowy, kwas octowy

4.              Do purpurowego wodnego roztworu fenoloftaleiny wprowadzamy związek, który powoduje odbarwienie roztworu. Wprowadzony związek to:

H2O,   b) NaOH,   c) HCl,   d) NaCl,   e) C6H12O6 (glukoza)

Odpowiedź:

W środowisku kwaśnym fenoloftaleina jest bezbarwna prawidłowa odpowiedź c.

5.               Wprowadzając do 200g wody trzy sole (10g chlorku sodu, 10g siarczan (VI) niklu, 10g dichromianu(VI) potasu) otrzymujemy w wyniku rozpuszczania roztwór jednorodny. Czy można „odzyskać” z roztworu każdą z trzech soli? Jeśli wiemy że: w 100g wody w temperaturze 25°C rozpuszcza się 12,3g dichromianu(VI) potasu lub 36g chlorku sodu lub 65g siarczanu VI niklu, to czy rozpuszczalność będzie miała wpływ na kolejność wydzielania się tych soli?

Odpowiedź:

W wyniku powolnego odparowania rozpuszczalnika następuje zatężanie roztworu, prowadzące do uzyskania roztworu nasyconego. Roztwór nasycony to taki, w którym w danych warunkach nie może się nic więcej rozpuścić. Dlatego dalsze odparowanie rozpuszczalnika będzie prowadziło do wykrystalizowania soli. Najmniejszą rozpuszczalność posiada dichromian(VI) potasu dlatego jako pierwszy będzie krystalizował z roztworu nasyconego. Następnie będzie krystalizował dichromian(VI) potasu i chlorek sodu, a na końcu wszystkie trzy sole.

SŁOWNIK

Chromatografia cienkowarstwowa (TLC) – metoda analityczna wykorzystywana do identyfikacji związków. Polega na naniesieniu badanej substancji na płytkę chromatograficzną, rozwinięciu płytki w odpowiednim rozpuszczalniku a następnie uwidocznieniu rozdzielonych substancji przy pomocy odpowiedniego wywoływacza.

Sudan III – barwnik organiczny rozpuszczalny wyłącznie w związkach niepolarnych typu tłuszcze lub węglowodory.

Równanie kinetyczne - to równanie przedstawione w formie różniczkowej opisujące zmiany stężenia substratów w czasie zachodzenia reakcji chemicznej w stałej temperaturze.

Izomeryzacja – możliwość przekształcenia się jednego związku w drugi bez zmiany składu ilościowego i jakościowego.

Suchy lód – zestalony dwutlenek węgla, który  przechodzi bezpośrednio w fazę gazową z pominięciem cieczy.

 

 

 

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

C:\Documents and Settings\marcin.snopczynski\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\B3U9CAUH\stopka.jpg

2

Zgłoś jeśli naruszono regulamin