KONSPEKT ZAJĘĆ WIEWIÓRKA.doc

(1918 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W GRUPIE DZIECI 4- LETNICH

Tematyka kompleksowa:

Temat zajęć: „Przygody zwierząt”- sensowne zestawienie trzech i więcej obrazków na podstawie historyjki obrazkowej

Cel ogólny:

·         rozwijanie logicznego myślenia poprzez bezpośrednie działanie

Cel kształcący:

·         dostrzeże logiczny związek w odniesieniu do sytuacji przedstawionej w historyjce

·         ułoży i opowie historyjkę obrazkową składającą się z trzech i więcej elementów

·         utworzy zbiory przedmiotów według przeznaczenia

Cel wychowawczy:

·         będzie słuchało uważnie i starało się zwracać bezpośrednio do rozmówcy

Metody pracy:

·         słowna (historyjka obrazkowa)

·         czynna (samodzielnych doświadczeń)

·         oglądowa (pokaz, obserwacja)

Formy pracy:

·         indywidualna

·         grupowa

Środki dydaktyczne: opowiadanie o przygotowaniach wiewiórki do zimowego snu (dla
n-la), ilustracje do opowiadania (dla n-la i po jednym komplecie dla każdego dziecka), dywaniki, obręcze, kasztany, żołędzie, szyszki, sylwety wiewiórek, nagranie piosenki „Na powitanie”, magnetofon

Przebieg zajęć:

I.     CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.        Powitanie z nauczycielką piosenką „Na powitanie”- zaśpiewają piosenkę w grupie, zilustrują jej treść ruchem

2.        Zabawa paluszkowa „Wiewiórka”

II.  CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.     

2.      Wysłuchanie opowiadania nauczycielki o przygotowaniach wiewiórki do snu zimowego w oparciu o ilustracje.

3.      Rozmowa z dziećmi na podstawie historyjki- wskazanie przyczyn i skutków postępowania wiewiórki w trakcie przygotowań do zimowego snu.

4.      „Wiewiórki przygotowują się do zimy”- zabawa ruchowa, ilustrowanie usłyszanej historyjki.

5.      Układanie obrazków w łańcuch wydarzeń, zgodnie w historyjką o wiewiórce.  Na dywanikach dzieci ułożą obrazki we właściwej kolejności. Chętne dzieci podejmą próbę opowiedzenia historyjki.

6.      „Przysmaki wiewiórki”- klasyfikacja przedmiotów według przeznaczenia. W małych grupach dzieci będą klasyfikować zapasy (kasztany, żołędzie, owoce, warzywa) umieszczając je we właściwych obręczach- to co je wiewiórka (kasztany, żołędzie) i to czego nie je (owoce, warzywa).

III.             CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA

1.      Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi o konieczności gromadzenia zapasów na zimę przez zwierzęta.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin