SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH TYGRYSKI.docx

(16 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH

 

PROWADZĄCA: Katarzyna Szmit

DATA: 17.03.2017r.

GRUPA: 5- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Marzec czarodziej”

TEMAT: „Wiosna, ach wiosna!”- rozmowa połączona z działaniem w oparciu o „Muzyczny teatrzyk
dziecięcy”

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

- składa obrazek z wielu elementów różnego kształtu

- odwzorowuje na ograniczonej płaszczyźnie układ elementów z zachowaniem miejsca ich położenia

- umie policzyć usłyszane dźwięki i odwzorowuje ich liczbę

- dokonuje analizy sylabowej wyrazów

- wyodrębnia głoski w nagłosie, w wygłosie lub w środku wyrazu

- potrafi głoskować proste wyrazy

- potrafi odszukać swoją wizytówkę z imieniem i nazwiskiem

- odczytuje globalnie wyrazy znane w powiązaniu z przedmiotem lub przedstawiającym go obrazkiem

- umie liczyć minimum w zakresie 10, posługując się poprawnie liczebnikami głównymi

- wykonuje działania dodawania i odejmowania, licząc konkretne przedmioty

- śpiewa znaną piosenkę w grupie, wyraźnie odtwarzając tekst

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

              - rozumie i wykonuje polecenia kierowane do niego lub do całej grupy

- słucha uważnie i nie przerywa wypowiedzi dorosłych i kolegów

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania,

              - oglądowa (pokaz).

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą),

              - indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Nagrania na płycie CD (muzyka marszowa, piosenki: „Na powitanie”, „Wiosna”), ilustracje do literki „c” (teatrzyk), stroje i rekwizyty do teatrzyku, ilustracje, w których nazwach jest litera „c” wraz z podpisami, ilustracje do zad. 4, papierowe kwiatki, dywaniki, bębenek, koszyczki, liczmany- fasolki, sylwety doniczek, 5 kompletów puzzli- cebule, cebulki do sadzenia, pojemniki do jogurcie (doniczki), nazwiska dzieci, patyczki do szaszłyków, klej ziemia do kwiatów, łopatka, konewka z wodą.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Wejście dzieci do sali przy akompaniamencie muzyki marszowej.

2. „Na powitanie”- przywitanie Rodziców i zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosence- powitance.

3. „Witamy się”- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa- dzieci biegają po dywanie. Na sygnał dobierają się w pary i witają się prawymi rękami, lewymi kolanami, itp.

 

II. CZĘŚĆ GÓŁWNA

1. „Muzyczny teatrzyk dziecięcy”- (prowadzi p. Jacek)

2. Zabawy z głoską „c”- dzieci wyszukują obrazki, w których nazwach występuje głoska „c”.

              - nazywanie głosek w nagłosie i wygłosie

              - podział na sylaby (dzieci słabsze), próby podziału na głoski (dzieci zdolniejsze)

              - globalne odczytywanie wyrazów, dopasowanie do obrazków

3. „Wiosna!”- śpiewanie piosenki

4. „Układamy wzory”- n-l układa ciąg obrazków. Dzieci przez kilka sekund obserwują układ. N-l zasłania obrazki, a dzieci odtwarzają wzór za pomocą małych obrazków na dywanikach.

5. „Zbieramy kwiaty”- zabawa ruchowa- dzieci (osobno dziewczynki i chłopcy) biegają po dywanie, na sygnał zatrzymują się. N-l uderza w bębenek. Dzieci zbierają tyle kwiatów ile uderzeń usłyszą i zanoszą na dywanik.

6. „Zabawy z nasionami”- zabawy matematyczne. Dzieci wysłuchają opowiadania n-lki i zilustrują jego treść przy użyciu liczmanów (fasolek).

7. „Puzzle”- dzieci w grupach składają puzzle, których rozwiązaniem jest cebula. Dzieci słabsze składają puzzle z mniejszą ilością elementów, dzieci zdolniejsze z większą. Rozmowa z dziećmi, co możemy uzyskać z cebuli (syrop, roślinę, szczypiorek).

8. Dzieci wspólnie z rodzicami sadzą cebulkę w przygotowanych pojemnikach, odnajdują swoje imię i przyczepiają do sadzonki.

 

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi na temat zajęć

2. Podziękowanie Rodzicom za udział w zajęciach

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin