SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 4.docx

(17 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 4- LETNICH

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska, Barbara Nowakowska

DATA: 20.11.2013r.

GRUPA: 4- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „W co się bawić gdy na dworze plucha”

TEMAT: „W co się bawić gdy na dworze plucha”

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

              - uważnie słucha opowiadań przedstawianych przez nauczyciela,

              - rozwiązuje zagadki słowne, kojarząc odpowiedź z ilustracją,

              - podejmuje próbę podziału wyrazy na sylaby,

              - rozdziela przedmioty ze względu na ich przeznaczenie,

              - rysuje po śladzie proste wzory,

              - wybrzmiewa rytm piosenki na instrumentach i przyborach, w tym wykonanych
              samodzielnie (butelka plastikowa z piaskiem),

              - wyznacza wynik dodawania i odejmowania w zakresie 5, pomagając sobie liczeniem
              na liczmanach,

              - dostrzega regularność rytmu w danym układzie,

              - stosuje liczebniki porządkowe w sytuacjach zadaniowych,

              - potrafi właściwie reagować ruchem na zmianę tempa, dynamiki i wysokości
             dźwięku,

              - próbuje posługiwać się nożyczkami, wycinając kształty po wyznaczonej linii,

              - maluje pełną gamą kolorów farb na papierze.

 

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

              - wykonuje kierowane do niego prośby i polecenia i próbuje dokładnie je wypełniać,

              - nie przerywa wypowiedzi innych,             

- stara się w skupieniu uczestniczyć w zajęciach.

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania

              - oglądowa (pokaz)

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą)

              - indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Nagranie piosenek (marsz, „Czas rozpocząć już zabawę”, „Deszczowa orkiestra”, „Wiatr, parasolki, mgła” ), marionetka miś, treść zagadek, obrazki- rozwiązania zagadek, kropelki deszczu, tablica magnetyczna, ubrania na deszczową pogodę, folie, pisaki suchościeralne, karty pracy do rysowania po śladzie, instrumenty (bębenki, butelki- grzechotki, trójkąty), dywaniki, liczmany (kropelki, chmurki dla każdego dziecka), liczmany dla n-lki, parasolki, kolorowe chusteczki, wzory parasoli do wycięcia, nożyczki, słomki, strzykawki napełnione farbą, upominki dla dzieci.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.                    CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.      Wejście dzieci do sali przy akompaniamencie muzyki marszowej.

2.      Przywitanie Rodziców i zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosence- powitance „Czas rozpocząć już zabawę”

 

II.                 CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.      Opowiadanie n-lki z wykorzystaniem marionetki w oparciu o utwór B. Formy „Spacer w deszczu”-rozmowa kierowana w oparciu o treść utworu.

2.      Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z jesienną pogodą. Odgadnięte wyrazy dzieci podzielą na sylaby, przeliczą ilość sylab w wyrazie (zilustrują ją kropelkami).

3.      Ubrania na deszczową pogodę- spośród zgromadzonych przedmiotów dzieci wybiorą te, które należy zabrać na jesienny spacer.

4.      Parasolki- ćwiczenie grafomotoryczne. Przy użyciu folii oraz pisaków suchościeralnych narysują po śladzie parasolki różnych rozmiarów.

5.      „Deszczowa orkiestra”- instrumentalizacja piosenki.

6.      Deszczyk- opowieść matematyczna. Dzieci wysłuchają opowiadania n-lki i zilustrują jego treść przy użyciu liczmanów.

7.      Deszczowe kropelki- dzieci ułożą rytm wg wzoru. Następnie przy pomocy liczebników porządkowych wskażą odpowiednie kropelki.

8.      „Wiatr, parasolki, mgła”- inscenizacja utworu muzycznego

9.      Kolorowe parasole- dzieci wytną parasolki wg wzoru. Następnie wspólnie z rodzicami ozdobią swoje parasolki dmuchając przez słomkę na kleksy farby.

 

III.              CZĘŚĆ KOŃCOWA

1.      Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi na temat zajęć

2.      Podziękowanie Rodzicom za udział w zajęciach

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin