Urządzenia elektryczne.docx

(16 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH

 

PROWADZĄCA: Katarzyna Szmit

DATA: 03.03.2017r.

GRUPA: 5- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Bezpieczny dom”

TEMAT: „Urządzenia elektryczne w naszym domu”- rozwiązywanie i układanie zagadek

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

- potrafi rozwiązywać zagadki             

- podaje poprawnie liczbę liczonych elementów

- liczy, niezależnie od układu, wszystkie zgrupowane przedmioty

- umie określić miejsce przedmiotu w szeregu

- wycina kształty po zaznaczonej linii, sprawnie posługując się nożyczkami

- rozumie określenia oznaczające miejsce na kartce papieru

- wyodrębnia głoski w nagłosie, w wygłosie lub w środku wyrazu

- dokonuje analizy i syntezy sylabowej wyrazów

 

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

- rozumie, że nie należy uruchamiać urządzeń elektrycznych bez pozwolenia dorosłych

- rozumie i wykonuje polecenia kierowane do niego lub do całej grupy

- słucha uważnie i nie przerywa wypowiedzi dorosłych i kolegów

 

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą)

              - indywidualna

 

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

1. Zabawa na powitanie- dzieci witają się poszczególnymi częściami ciała (prawe dłonie, lewe kolanka, itp.)

 

2.  „Głuchy telefon” – zabawa wprowadzająca w temat zajęcia. Dzieci siedzą w kole. N-lka szepce do ucha dziecka wyraz „elektryczność”. Dziecko szepce ten wyraz swojemu sąsiadowi, który przekazuje go dalej w ten sam sposób. Ostatnie dziecko mówi głośno ten wyraz i sprawdzamy czy został on prawidłowo przekazany. Zabawę powtarzamy z wyrazem „prąd”.

 

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1. Wytłumaczenia do czego służy „elektryczność, prąd”. Rozmowa z dziećmi na temat, jakie w domu mają urządzenia, do których potrzebny jest prąd (lodówka, pralka, telewizor, odkurzacz, mikser, ekspres, toster, radio, frytkownica, mikrofalówka, komputer, suszarka,) Czy prąd jest nam potrzebny? Co by było gdyby nie było prądu? Skąd się bierze prąd? 

 

2. Rozwiązywanie zagadek. Wskazywanie na obrazku urządzenia elektrycznego, którego nazwa jest rozwiązaniem zagadki. Podjęcie próby układania zagadek przez dzieci. Dzielenie nazw na sylaby, wyróżnianie głosek. Napisy do globalnego czytania.

 

3. Zabawa ruchowa „Płynie prąd – awaria”.
Dzieci na czas zabawy zamieniają się w zabawki i poruszają się po dywanie w dowolny sposób, bo płynie w nich prąd. Na hasło „awaria” dzieci stają bez ruchu, bo prądu nie ma.

 

4. Ułóż zgodnie z poleceniem- zabawa doskonaląca orientację na kartce papieru (dywaniku). Dzieci układają obrazki (urządzenia elektryczne) zgodnie z poleceniem n-lki.

 

5. Przeliczanie obrazków w różnym układzie (w pionie, w poziomie, w okręgu, itp.), Określanie liczebników porządkowych- układanie nakrętek nad wskazanym obrazkiem.

 

6. „Puzzle”-  cięcie po wyznaczonych liniach i składanie obrazka z 5 części. Kolorowanie obrazka wg własnego pomysłu.

 

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

1. Utrwalenie zasad bezpiecznego obchodzenia się z prądem. Zwrócenie uwagi na to, że prąd może być niebezpieczny. Pokaz prawidłowego i nieprawidłowego włączania i wyłączania wtyczki oraz wyjaśnienie, że dzieci nie powinny samodzielnie bez opieki dorosłych włączać i wyłączać urządzeń elektrycznych. Zwrócenie uwagi na to, że nie można dotykać urządzeń elektrycznych mokrymi rękami oraz korzystać z urządzeń, które są uszkodzone.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin