Antoni Czechow - 104 opowiadania.rtf

(9304 KB) Pobierz

 

 

ANTONI CZECHOW

OPOWIADANIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPIS RZECZY

 

Fujarka

Mściciel

Poczta

Wesele

Zbieg

Zagadnienie

Intrygi

Stary dom

Zimna krew

Kosztowne lekcje

Lew i słońce

Katastrofa

Pocałunek

Chłopcy 

Kasztanka

Opowiadanie pani N.

Bez tytułu

Spać się chce

Step

Nieprzyjemna sprawa

Piękne

Imieniny

Atak

Szewc i zły duch

Zakład

Noworoczne tortury

Poczciwy Niemiec

Za wcześnie!

Spotkanie

Kozak

Wąż boa i królik

Na wiosnę

   Krytyk

Mieszczanie

Przykra historia

Przestępcy

Przed zaćmieniem

Doktor

Światła

Księżna pani

Nieciekawa historia

Złodzieje

Gusiew

Baby

Pojedynek

Żona

Trzpiotka

Po powrocie z teatru

Na zesłaniu

Sąsiedzi

Sala nr 6

Strach. Opowiadanie mego przyjaciela

Urywek

Historia pewnego przedsiębiorstwa handlowego 

Z notatek starego emerytowanego pedagoga       

Rybia miłość

Dom z facjatą

Moje życie

Chłopi

Scyta

W rodzinnym zakątku

Na wozie

Człowiek w futerale

Agrest

O miłości

Jonycz

Zdarzenie z praktyki lekarskiej

Duszka

Nowe Letnisko

Wyjazd służbowy

Pani z pieskiem

Na Boże Narodzenie

W parowie

Archijerej

Narzeczona

U znajomych

Opowieść nieznanego człowieka

Wołodia duży i Wołodia mały

Czarny mnich

Babiniec

Skrzypce Rotszylda

Student

Nauczyciel języka rosyjskiego

We dworze

Opowiadanie starszego ogrodnika

Trzy lata

Małżonka

Łysek

Anna na szyi

Zabójstwo

Ariadna

Radość

Śmierć urzędnika

Tłusty i chudy

Na moskiewskim placu „Trubnaja”

Egzamin na wyższe stanowisko

Kameleon

Chirurgia

Miętus

Końskie nazwisko

Kapral Priszibiejew

Przeholował

Bezbronna istota

Chłopcy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FUJARKA

 

Zmorzony dusznością panującą w gąszczu jodłowym, oblepiony pajęczyną i opadłymi igłami, Meliton Szyszkin, rządca z futoru Diemientiewo, ze strzelbą na ramieniu przedostawał się na skraj lasu. Pies jego Damka ― mieszaniec kundla z seterem ― niezwykle wychudła i brzemienna, kuliła pod siebie mokry ogon i wlokła się za swym panem, chroniąc starannie nos od pokłucia. Ranek był niewesoły, słotny. Z drzew otulonych lekką mgiełką i z paproci padały duże krople; przewilgły las wydawał ostry zapach butwiejących roślin.

Na przedzie, tam gdzie kończyła się gęsta jedlina, rosły brzozy, a poprzez ich pnie i gałęzie widniała zamglona dal. Za brzozami ktoś grał na prostej, chłopskiej fujarce. Grający wydobywał najwyżej pięć-sześć tonów i ciągnął je leniwie, nie usiłując nawet powiązać w melodię, lecz mimo to w pogwizdywaniu owym dźwięczało coś surowego i bardzo smutnego.

Kiedy gęstwina zrzedła i wśród jodeł jęły pojawiać się brzozy, Meliton ujrzał stado. Spętane konie, krowy i. owce błąkały się między krzewami i łamiąc suche sęczki obwąchiwały leśną trawę. Na skraju lasu, wsparty o mokrą brzózkę, stał stary chudy pastuch w podartej siermiędze, bez czapki. Patrzył w ziemię, rozmyślał o czymś i, jak się zdaje, odruchowo dął w swą fujarkę.

Witaj, dziadku!

Boże dopomóż! ― pozdrowił go Meliton cienkim ochrypłym głosikiem, nie licującym bynajmniej z jego ogromnym wzrostem i wielką, mięsistą twarzą.

Zmyślnie na tej dudce wygrywasz! A czyje stado pasiesz?

Artamonowa ― odrzekł niechętnie pastuch i wsunął fujarkę za pazuchę.

Tedy i las tu Artamonowa? ― zapytał Meliton rozglądając się dokoła. ― Patrzajże, doprawdy Artamonowa? Tom akuratnie zabłądził... I cały pysk w tarninie podrapałem!

Kucnął na mokrej ziemi i zabrał się do kręcenia papierosa w kawałku gazety.

Podobnie jak mizerny głosik, wszystko w tym człowieku było drobne i nie harmonizowało z jego wzrostem, tuszą i mięsistą twarzą: uśmiech, oczki, guziczki i czapeczka, ledwo trzymająca się na tłustej ostrzyżonej głowie. Gdy mówił lub uśmiechał się ― w jego wygolonej pulchnej twarzy i w całej postaci wyczuwało się coś babskiego, nieśmiałego, pokornego.

Ależ pogoda, pożal się Boże! ― odezwał się kręcąc głową. ― Ludzie owsa jeszcze nie zebrali, a tu deszcz się zawziął! Bodaj go...

Pastuch spojrzał na niebo, z którego siąpił deszcz, na las, na mokry przyodziewek rządcy, pomyślał chwilę i nic nie odpowiedział.

Całe lato takie było... ― westchnął Meliton. ― I u chłopa bieda, i panom nie ma z czego się cieszyć.

Pastuch raz jeszcze spojrzał w niebo, pomyślał i odpowiedział zwolna, jakby przeżuwał każde słowo:

Wszystko ku jednemu idzie... nie ku dobremu.

A jak tu u was? ― zapytał Meliton zapalając papierosa. ― Nie widziałeś na Artamonowskiej porębie cietrzewiego wylęgu?

Pastuch zrazu nie odpowiadał. Znów spojrzał na niebo, rozejrzał się, namyślił, zamrugał powiekami... Widocznie do słów swych przywiązywał niemałe znaczenie i aby jeszcze zwiększyć ich ważkość, starał się wypowiadać je zwolna, przeciągle, z pewnym namaszczeniem. Twarz miał starczo surową i godną, a że nos niczym siodło przecinała poprzeczna wklęsłość i nozdrza zwrócone były ku górze ― nadawało mu to wyraz chytrości i drwiny.

Nie, zda się, nie widziałem ― odrzekł. ― Nasz myśliwiec Jeremka powiadał, że niby na Eliasza spłoszył jedno stadko wedle Pustoszy, ale pewnikiem łgał. Ma-ało ptaków.

Tak, bratku, mało... Wszędzie mało! Polowanie teraz, jeśli na rozum wziąć, całkiem mizerne i nic warte. Ni ptactwa, ni zwierzyny nie ma, a jakbyś nawet coś gdzie zdybał, to rąk walać szkoda ― od ziemi nie odrosło! Drobiazg to jeszcze, aż patrzeć przykro!

Meliton uśmiechnął się i machnął ręką.

Tak się dzisiaj na świecie dzieje, że aż śmiech bierze i tyle! Ptactwo jakieś bezrozumne, na jajka siada za późno, a widywałem kwoki, co na święty Piotr jeszcze z jajek nie zeszły. Jak Boga kocham!

Wszystko ku jednemu idzie ― rzekł pastuch podnosząc twarz do góry. ― Latoś mało dziczyzny było, ninie jeszcze mniej, a za jakie pięć roków to musić nic nie ostanie. Widzi mi się, że prędko nie tylko dzikiego, a nijakiego ptactwa nie będzie.

Tak ― zgodził się Meliton po chwili namysłu.― Prawdziwie. Pastuch uśmiechnął się gorzko i pokiwał głową.

Dziwno mi! ― rzekł. ― Gdzie też się one ptaki podziały? Toć pomnę, dwadzieścia lat temu były tu i gęsi, i żurawie, i kaczki, i cietrzewie ― chmara tego, ćma! Bywało, zjadą panowie na polowanie, to ino słychać: pu-pu-pu! pu-pu-pu! Dubelty, bekasy, kron-szpile ― byłoż tu ich, a było! A cyranek, a kulików ― niczym szpaków, czyli też wróblów, taka ci, bratku, ćma nieprzejrzana! I gdzie się to podziało? Nawet szkodnych ptaków nie obaczysz. Wyginęły do szczętu i orły, i sokoły, i puchacze... I wszelakiej zwierzyny mało ostało. Ninie ludziom wilk czy lis ― dziwo, a co dopiero niedźwiedź czy łasica! A toć dawniej i łosie bywały! Na one sprawy boże z roku na rok pilnie baczę i na mój rozum ― wszystko ku jednemu idzie.

Ku czemu?

Ku złemu, człecze. Można by rzec, ku zgubie... Przyszła na boży świat pora zatracenia...

Starzec włożył czapkę i zapatrzył się w niebo.

Żal! ― westchnął po chwili milczenia. ― Dobry Boże, jaka to żałość! A no wiadomo, wola boska, nie my świat stworzyliśmy, a wszelakoż, bratku, jak żal! Kiedy jedno drzewo uschnie albo ― na ten przykład ― jedna krowa padnie i to żałość bierze, a jakoż tu, dobry człecze, patrzeć, kiej na calutki świat zatracenie idzie? Ileż to dobra, Chryste Panie! I niebo, i słońce, i lasy, i rzeki, i żywina wszelaka ― toćże wszystko to stworzone, przysposobione i jedno do drugiego przypasowane. Wszystko swoje zatrudnienie ma i miejsce zna swoje. I wszystkiemu temu ginąć sądzone!

Na twarzy pastucha zaświecił smutny uśmiech, powieki zadrgały.

Powiadasz ― zagłada całego świata... ― odrzekł Meliton z namysłem. ― Możliwe, że koniec świata niedaleko, ale jakże to wedle ptactwa sądzić? Nie podobna, żeby ptaki takie sprawy mogły zapowiadać.

Nie same tylko ptaki ― mówił dalej pastuch. ― I zwierz przeróżny, i bydło, i pszczoły, i ryby... Jak mnie nie wierzysz ― popytaj innych starców. Każdy jeden powie, że ryba teraz nie ta, co dawniej. I w morzach, i jeziorach, i w rzekach ryby z roku, na rok mniej i mniej. W naszej Pieszczance, pomnę, łowili szczupaki długości arszyna, i miętusy bywały, i jazie, i leszcze, a każda ryba swoją miarę miała; ninie ― patrzaj ― złowi kto szczupaczka czy małego okonia ― i to łaska boska! Nawet jazgarza prawdziwego nie ma! Co rok to gorzej i gorzej; poczekawszy jeszcze ― całkiem ryby nie będzie. A obacz no rzeki... schną rzeki, hę? Co?

Prawdziwie, schną...

Otóż to. Z każdym rokiem płytsze i płytsze, i nie ma już, bratku, tych głębin, co byty. Ot, patrzaj tam, widzisz krzewy? ― zapytał pastuch pokazując w bok. ― Tamoj stare koryto rzeki zawodziem zwane; za mego ojca tędy Pieszczanka szła, a tera, obacz, gdzie ją nieczysta siła zawlekła! Zmieniła koryto i musić tak wciąż zmieniać będzie, dopóki ze szczętem wyschnie. Za Kurgasowem były bagna i stawy, a gdzie one ninie? A gdzie się strumyki podziały? U nas, ot tu, w tym samym lesie, był strumień i taki ci strumień, że chłopi więcierze w nim stawiali i szczupaki łowili, i dzikie kaczki przy nim zimowały, a teraz i wiosną nie bywa tu prawdziwej wody. Tak, bratku, gdziebyś nie spojrzał, wszędy ku zgubie idzie. Wszędy!

Nastało milczenie. Meliton zamyślił się i utkwił wzrok w jednym punkcie. Pragnął przypomnieć chociaż jedno miejsce w przyrodzie, którego jeszcze nie tknęła powszechna zagłada. We mgle i ukośnych strugach deszczu, jak w matowym szkle, zamigotały jaśniejsze plamy, lecz trwały jeno chwilę i zgasły: to wschodzące słońce usiłowało przebić się poprzez chmury i spojrzeć na ziemię. ― I także samo lasy... ― mruknął Meliton.

I lasy takoż... ― przytaknął pastuch. ― Rąbią je, i płoną, i usychają, a młodniak nie narasta. A co narośnie, to migiem wyrąbią; dziś wzeszło, a jutro patrzysz ― wyrąbali ludziska. I tak ci bez końca i miary, pokąd do cna nie wytrzebią... Ja, dobry człecze, od samej wolności z gromadzkim stadem chodzę, a przed wolnością tom służył u panów za pastucha, na tym samym miejscu pasałem i choć długo żyję, nie pomnę letniego dzionka, żebym...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin