KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH.docx

(17 KB) Pobierz

KONSPEKT  ZAJĘĆ  PRAKTYCZNYCH

Wydział Nauki o Zdrowiu

WUM w Warszawie

Kierunek: Pielęgniarstwo

Rok studiów III

Grupa 

Liczba studentów w grupie ( 10 osób)

Miejsce zajęć Klinika  Neurologii             

Temat:  Problemy pielęgnacyjne chorego po udarze mózgu

 

Cele kształcenia

Cel ogólny Przygotowanie studentów do sprawowania opieki pielęgniarskiej nad chorym
po udarze mózgu.

Cele szczegółowe:

Dziedzina poznawcza

              Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:

·          omówić etiologię udaru mózgu

·          przedstawić zasady leczenia chorych po udarze mózgu

·          wymienić problemy pielęgnacyjne pacjenta unieruchomionego

Dziedzina psychoruchowa

              Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:

·          wykorzystywać  różne metody do zbierania danych o podopiecznym,

·          diagnozować problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu,

·          wykonać samodzielnie zabiegi pielęgnacyjne

·          wykonać samodzielnie zabiegi aseptyczne

·          wdrażać pacjenta do samoopieki/samopielęgnacji

·          uczestniczyć w procesie rehabilitacji pacjenta

·          edukować pacjenta/rodzinę w zakresie pielęgnacj

Dziedzina afektywna

·          Aktywnie współpracuje w zespole terapeutycznym

·          Wykazuje zaangażowanie w podejmowane działanie pielęgnacyjne

·          Przejawia poczucie odpowiedzialności za  podejmowane działania.

Plan zajęć (czynności nauczania)

1.        Wprowadzenie studentów w pracę oddziału (instruktaż wstępny)

2.        Realizacja bieżących zadań pielęgniarskich wynikających ze specyfiki oddziału neurologicznego.

3.        Ocena stanu, planowanie, realizacja i ewaluacja opieki nad chorym po udarze mózgu.

4.        Seminarium

5.        Instruktaż końcowy – podsumowanie  pracy studentów w oddziale.

Zastosowane metody nauczania: zajęcia praktyczne, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.

Seminarium: opis przypadku, pogadanka              

Ewaluacja (pytania do studenta związane ze zrealizowanym tematem)

Umiejętności wynikowe

              Po zrealizowaniu tematu zajęć student potrafi:

·          zapobiegać powikłaniom wynikającym z długotrwałego unieruchomienia u pacjenta po udarze mózgu

Literatura: 

Członkowska Anna „Leczenie w neurologii  ” PZWL 2005

TOK  ZAJĘĆ  PRAKTYCZNYCH

INSTRUKTAŻ WSTĘPNY               730 - 745

Ø        kontrola gotowości do zajęć (sprawdzenie listy, sprawdzenie umundurowania)

Ø        odczytanie raportu pielęgniarskiego,

Ø        wstępna kontrola wiadomości studentów

Ø        przydział sal i obowiązków podczas dyżuru, wyznaczenie studenta pełniącego funkcję pielęgniarki zabiegowej oraz opatrunkowej

Ø        ukierunkowanie studentów na realizację zadań bieżących wynikających z specyfiki oddziału

Ø        wyznaczenie studenta do napisania raportu z dyżuru.

PRACA STUDENTÓW W ODDZIALE               745  - 1245

PRZERWA NA ŚNIADANIE  10-10.20              ( studenci wychodzą po dwie osoby, wyjście zgłaszają nauczycielowi.

SEMINARIUM:  12.00- 12.45.

temat: Problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu.

(plan zajęć seminaryjnych – zał. 1)

INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY               podczas całego dyżuru kontrolowanie pracy studentów.

 

 

Czynności nauczyciela

 

Czynności studenta

 

 

ü       udzielanie wyjaśnień przy wykonywaniu zadań zawodowych

§          demonstrowanie profesjonalnych zachowań i postaw

 

ü       stworzenie warunków do realizacji zadań zawodowych,

 

ü       pomoc przy stawianiu diagnozy pielęgniarskiej,

 

ü       kontrola wykonywanych przez studentów czynności pielęgnacyjnych,

 

 

§          ocena zaangażowania studenta w prace

§          ocena stopnia samodzielności w podejmowanych działaniach

 

 

 

 

 

 

 

ü       kontrola postawionej diagnozy pielęgniarskiej ocena trafności hierarchii wskazanych problemów pielęgnacyjnych,

ü       kontrola zachowania studenta podczas wykonywania obowiązków zawodowych:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ü       kontrola wykonywanych zabiegów aseptycznych

 

ü       prowadzenie rozmowy z podopiecznym,

ü       wykorzystanie różnych metod do zbierania danych o podopiecznym,

§          prowadzenie wywiadu z pacjentem

§          ocena stanu pacjenta przez ukierunkowana obserwację

§          wykorzystuje właściwe metody komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym

§          udział w obchodzie lekarskim

§          okazywanie zainteresowania problemami pacjenta

ü       określenie problemów pielęgnacyjnych u  podopiecznego objętego opieką pielęgniarską,

§          ocena deficytu pacjenta w zakresie samoopieki

§          pomaganie choremu w procesie adaptacji do warunków szpitala

ü       ustalenie hierarchii problemów oraz  planowanie opieki pielęgniarskiej u pacjenta po udarze mózgu,

ü       wykonanie czynności pielęgnacyjnych,

§          pomoc pacjentowi w utrzymaniu higieny osobistej

§          pomoc przy karmieniu pacjentom- dobieranie  i wykorzystywanie  różnych technik karmienia,

§          zapobieganie skutkom długotrwałego unieruchomienia (zmiana pozycji ciała, prowadzenie gimnastyki oddechowej

nacieranie oklepywanie klatki piersiowej, ocena miejsc narażonych na powstawanie odleżyn)

§          monitorowanie paramentów życiowych

§          monitorowanie diurezy

§          dokumentowanie podejmowanych działań pielęgnacyjnych  zgodnie z obowiązująca dokumentacją

§          prowadzenie edukacji pacjenta i rodziny odnośnie zasad pielęgnowania

§          wdrażanie pacjenta do samopielęgnacji

§          organizacja czasu wolnego pacjenta

 

ü       wykonanie zabiegów aseptycznych,

§          pobieranie materiałów do badań diagnostycznych

§          wykonanie kaniulacji żył obwodowych

§          podłączanie wlewów kroplowych

§          założenie cewnika do pęcherza moczowego

 

ü       pomoc koleżankom, kolegom podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych u pacjentów unieruchomionych,

ü       ewaluacja wykonywanych czynności pielęgniarskich u pacjenta z udarem mózgu

 

INSTRUKTAŻ KOŃCOWY              1245 - 1300

Ø       studenci przedstawiają  plany opieki pielęgniarskiej podopiecznych objętych opieką,

Ø       podanie wykorzystanych podczas dyżuru zastosowanych teorii pielęgnowania (modeli) do opieki nad podopiecznym,

Ø       wyłonienie funkcji zawodowych pielęgniarki realizowanych podczas dyżuru:

§          zadania zawodowe  realizowane w ramach funkcji opiekuńczej

§          zadania zawodowe z zakresu funkcji terapeutycznej

§          zadania pielęgniarki wynikające z realizacji funkcji rehabilitacyjnej

§          zadania pielęgniarki realizowane w ramach funkcji wychowawczej

Ø       podsumowanie pracy studentów  w oddziale:

§          podkreślenie osiągnięć studentów (zaangażowanie w pracę, stopień samodzielności,

§          wyłonienie najczęściej popełnianych błędów podczas pracy,

§          pochwalenie osób wyróżniających się podczas wykonywania obowiązków zawodowych w oddziale,

§          zwrócenie uwagi na zachowanie studentów w oddziale (przestrzeganie regulaminu pracy, akceptowanie zasad współdziałania z zespołem terapeutycznym)

Ø       odczytanie raportu pielęgniarskiego

Ø       podanie tematu na następne spotkanie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin