6 Leki wpływaj±ce bezpo¶rednio na serce inotropowo.doc

(38 KB) Pobierz
Leki wpływające bezpośrednio na serce inotropowo+ ( poprawiają pracę serca poprzez bezpo

LEKI WPŁYWAJĄCE BEZPOŚREDNIO NA SERCE INOTROPOWO+ ( poprawiają pracę serca poprzez bezpo. wpływ na m.sercowy ) znaczy to poprawiają kurczliwość m.sercowego.

Działanie inotropowo+ : w wyniku tego działania zwiększa się rzut serca, czyli ilość krwi wyrzuconej na obwód w czasie 1 skurczu i przez to poprawia się perfuzja tkankowa (przepł.krwi przez tkanki)

Leki inotropowo+

1.GLIKOZYDY NASERCOWE- hamują w sercu enzym ATP-aza Na+/ K+ zależna

2.LEKI POBUDZAJĄCE REC.β1 ADRENERGICZY W SERCU-leki pobudzają receptory β1adrenergiczne w sercu

3.INHIBITORY FOSFADIESTERAZY ( AMRINON- rzadko stos. do lecz.stan. ostrych )-hamują enzym fosfodiesterazy (ATP-eza Na+/ K+ ) w końcowym efekcie dochodzi do wzrostu stężenia wapnia w komórce

GLIKOZYDY NASERCOWE -pochodzenia naturalnego-otrzymywane w sposób syntetyczny ( DIGOKSYNA, METYLODIGOKSYNA, PROSCILARYDYNA) kumulują się w m.sercowym i oprócz dział.inotropoewo+ wywołują dział.chronotropowe- (zwalniają akcję serca),batmotropowo+ (wzrost pobudliwości serca),dromotropowe- ( zwolnienie przewodnictwa w ukł. bodźco-przewodzącym serca). Działanie inotropowe i chronotropowe uznawane za efekty lecznicze i wykorzystywane w leczeniu serca. Batmotropowe i dromotropowe efekty niepożądane. W wyniku stosowania glikozydów poprawia się kurczliwość serca-lepsze i szybsze opróżnienie komór i wzrost rzutu serca. W konsekwencji rzutu serca poprawia się ukrwienie tkanek np.płuc i ustępuje duszność, ukrwienie nerek zwiększa się diureza. Likwidacja zastoju krwi żylnej w narządach, likwidacja przesięków i obrzęków

Glkozydy nasercowe maja niski współczynnik terapeutyczny (mało bezpieczne)

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:

a) dotyczące serca- bradykardia, zaburzenia rytmu serca(częstoskurcz komorowy przedsionkowo do migotania),  blok serca (zatrzymanie)

b) poza sercowe- ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty), OUN bóle głowy, senność  osłabienie, nurzliwość mięśni, widzenie kolorowe żółte” lub podwójne.

LECZENIE OBJAWÓW PO DIGOKSYNIE- Odstawienie leku (zaburzenia rytmu→sole potasu (w normo i chipokalemi). Leki antyarytmiczne-FERYTOINA(w zaburzeniach przedsionkowo komorowych rytmu),lub LIDOKAINA (komorowe zaburzenia rytmu), ARTOPINA –blok serca. Preparaty : DIGOXIN (tab.0,25-0,1mg,amp.0,5mg/2ml) i.v. w stanach ostrych. Aby osiągnąć stęż. terapeutyczne szybkie wysycenie w ciągu doby 1mg digoksyny podać łącznie, a potem raz na dobę dawkę podtrz.0,25mg. W leczeniu przewlekłym peros (1x 24h 0,1-0,25mg)

LEKI WE WSTRZĄSIE- Wstrząs-ostra niewydolność krążenia obwodowego którego objawem jest ↓RR. Prowadzi on do niedostatecznego ukrwienia narządów, niedotlenienia, przewagi metabolizmu beztlenowego i do kwasicy, potem upośledzenie przemian komórkowych ustroju.

PRZYCZYNY WSTRZĄSU

1.                    Zwiększenie pojemności łożyska naczyniowego

2.                    Spadek objętości krążącej krwi(w krwotoku i w uwalnianiu histaminy)

3.                    Niedostateczna siła tłocząca serca (np. zawał)

W zależność od przyczyny wyróżnia się wstrząsy

-kardiogenny- spadek objętości wyrzutowej serca (zawal, zator)

-pokrwotoczny- spadek krążących płynów (krwotoki, poparzenia-utrata osocza)

-anafilaktyczny- wynika z uwolnienia histaminy i reakcji alergicznych (↓RR, skurcz oskrzeli)

-septyczny-(sepsa)-w wyniku zakażenia bakteriami G-(produkują toksyny i powodują wstrząs)

-neurogenny- uraz rdzenia kręgowego.

 

Postępowanie farmakologiczne przy reanimacji dotyczącej krążenia-stosowanie środków poprawiających perfuzję tkankową. Postępowanie polega na uzupełnieniu ilości płynów:

a) krew i środki krwiopochodne. Krew gdy jest utrata krwi ponad 20%, preparaty krwiopochodne- osocze, masa erytrocytarna, roztwór albumin (białek krwi)

b) środki krwiozastępcze- zwiększenie objętości krwi i nie mają zdolności przenoszenia tlenu do tkanek:

KRYSTOLOIDY-0,9NaCl, glukoza5%, PŁYN RINGERA i jego modyfikacje (chlorek sodu, potasu, wapnia)-w ilościach odpowiadających składowi elektrolitowemu osocza. Zalety Płynu Ringera: szybka poprawa warunków hemodynamicznych, rozpuszczenie krwi powoduje lepszy przepływ przez naczynia krwi, płyn nie wywołuje zaburzeń elektrolitowych i uczuleń, łatwo dostępny i tani. WADY- szybko opuszcza łożysko naczyniowe i działa krótko, duża ilość →przeciążenie płynami

KOLOIDY-roztwory koloidowe uzyskuje się przez rozpuszczenie substancji wielocząsteczkowych w wodzie→ dekstran, chydroksyetyloskrobia hess, żelatyna. Koloidy w odróżnieniu od krystaloidów działają dłużej, przebywają w łożysku →podaje się w mniejszych ilościach

DEKSTRAN- ułatwiają przepływ krwi przez naczynia, poprawiają ukrwienie i utlenienie tkanek, mają właściwości  p.zakrzepowe. Przed podaniem dekstranu pobrać krew na oznaczenie grupy, poziomu glukozy i bilirubiny. W terapii są dekstrany 40,70,110 (ciężar cząsteczkowy w tysiącach). Dekstrany rozpuszcza się w krystaloidach i stosuje się 40 6i10%,  pozostałe70 i 110 jako 6%. 6% podaje się w ilości 20ml/kg/24h

HESS- w NaCl w stężeniu 6%, czas podobny do dekstranów, ma działanie p. zakrzepowe i nie przeszkadza w oznaczeniu grupy krwi, rzadko wywołują alergie, stosuje się nie więcej niż 20ml.

ROZTWÓR ŻELATYNOWY-przebywają najkrócej, wywołują reakcje alergiczną i przeszkadzają w oznaczaniu gr. krwi. stosuje się w NaCl w stężeniu 3 - 5,5% (oksypoliżelatyna, chemacel- gotowe preparaty)

Łącznie z płynami podaje się też leki p.działające kwasicy metabolicznej i podajemy WODOROWĘGLAN SODU lub OCTAN SODU

 

LEKI PORAWIAJĄCE PRACE SERCA- inotropowo+ których mech.dział.polega na pobudzeniu receptorów β1 adrenergicznych w sercu. Stosuje się w dawkach, które działają inotropowo+ ale w sposób istotny nie przyśpieszają pracy serca i nie wywołują niemiarowości. Podaje się je po uzupełnieniu łożyska naczyniowego. Zaliczamy tu AMINY KATECHOLOWE- wpływają one na mięśniówkę gładką naczyń, efekt ten jest różny w zależności od rodzaju aminy. Najbardziej obkurczająco naczynia działa NORADRENALINA, i ten skurcz może prowadzić do zmniejszenia pracy serca. ADRENALINA oprócz działania kurczącego na naczynia krwionośne skóry, błon śluzowych, trzewii →rozkurcza naczynia m.szkieletowych. Natomiast wpływ DOPAMINY jest uzależniony od tempa infuzji (dawki). Przy małej dawce rozkurcza naczynia mózgowe, przy wyższej działa kurcząco na naczynia krwionośne.

 

Te różnice rzutują na zastosowanie amin we wstrząsie:

-ANAFILAKTYCZNYM-adrenalina, bo amina rozszerza oskrzela i hamuje uwolnienie histaminy-0,5-1,0g s.c.i.m.,i.v.

-NEUROGENNYM-noradrenalina- bo naczynia są rozszerzane, wlew kroplowy 2-12mg/min (1ml=20kropli)

-KARDOGENNY-dopamina i lub dobutamina(syntetyczna amina),ma wpływ na naczynia krwionośne(dobre ukrwienie nerek i serca) Dobutamina ma najsłabsze działanie naczyniowe.

Wszystkie aminy katecholowe są arytmogenne. Zwiększają zapotrzebowanie serca na tlen. A dobutamina najmniej podniosi zapotrzebowanie serca w tlen. 2-15mkrgr/kg/min

 

LEKI PRZECIW ARYTMICZNE- wpływają na czynność elektryczną serca. Dzielą się na 4 grupy

1 najważniejsza-leki blokujące kanały sodowe:

a) HINIDYNA I PROKAINAMID (w migotaniu i trzepotaniu przedsionków w arytmiach komorowych i nadkomorowych. Stos. i.v.,peros

b) LIDOKAINA(LIGNOKAINA)-,MEKSYLETYNA- w arytmiach komorowych. Stos. i.v.

2  β-blokery-(chronią serce przed działaniem amin katecholowych) PROPRANOLOL, OKSPRENOLOL

3  AMIODARON- stosowane w arytmii komorowej i nadkomorowej. Do przerywania niemiarowości i zapobiega ich nawrotom

4  Antagonisty kanału wapniowego-w niemiarowościach nadkomorowych(migotanie przedsionków) IZOPTIN (werapamil) peros,iv

 

Wszystkie leki antyarytmiczne oprócz amiodaronu działają inotropowo ujemnie (spadek kurczliwości serca) i są potencjalnie arytmogenne.  

 

  

Zgłoś jeśli naruszono regulamin