046.doc

(22 KB) Pobierz
ROZDZIAŁ V

ROZDZIAŁ V

ZASADY STRZELANIA Z BRONI DŁUGIEJ

1« Zalecenia ogólne

Broni nie należy trzymać silnie, ale tak by napięcie mięśni, na których ona spoczywa, zapewniało jedynie pełną jej statyczność. Silne trzymanie broni zawsze prowadzi do drgań i niecelnych strzałów. Im bron trzymana jest silniej, tym drgania isą większe. Natomiast im większą płaszczyzną broń dotyka ciała — tym lepsza jest jej statyczność.

Język spustowy należy ściągać płynnie tak, aby moment odpalenia był dla Strzelca zaskoczeniem, przy jednoczesnej pewności, że przyrządy ce­lownicze są w doskonałym położeniu w stosunku do celu.

Języki w broni długiej mogą być: dwuoporowe, jednooporowe i przy­spiesznikowe. Wszystkie spełniają swoją rolę, należy je tylko umiejętnie ściągać. Wielkość oporu języka spustowego we wszystkich trzech posta­wach powinna być jednakowa.

Kilka uwag na temat zależności rodzaju spustu od odporności psychicz­nej Strzelca. Dla osób bardziej nerwowych lepszy jest spust dwuoporowy, ponieważ podczas ściągania pierwszego oporu następuje pewne rozłado­wanie emocjonalne, ułatwiające ściągnięcie drugiego. Ściągnięcie pierw­szego oporu powinno nastąpić po przedostatnim wydechu przed strzałem, drugiego zaś po ostatnim wydechu przed odpaleniem. Dla Strzelca spo­kojniejszego lepszy jest przyspiesznik. Co się tyczy wielkości oporu spu­stu, to powinna ona być taka, by trzeci człon palca wskazującego mógł spokojnie na nim spoczywać. Pomaga to strzelającemu w niemyśleniu

                 spuście, zwiększa pewność i spokój. Opór za lekki będzie nakazywał ściąganie języka spustowego końcem trzeciego członu palca wskazującego

                 obniżał koncentrację na równych przyrządach celowniczych. Strzelec bę­dzie musiał myśleć o za lekkim spuście w obawie o przedwczesne odpa­lenie.

Oto jak powinna przebiegać nauka ściągania języka spustowego.

—■ Po wycelowaniu (bez amunicji) należy zginać i prostować palec wska­zujący nie dotykając języka spustowego, zwracając większą uwagę na statyczność broni, mniejszą zaś samą pracę palca.

—■ Należy ściągać język spustowy prostopadle, zwracając uwagę na nie- zakłócanie statyczności broni. Prostopadłe ściąganie języka spustowego

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin