ściaga2.docx

(129 KB) Pobierz

17. Pozycje wyjściowe ćwiczeń kształtujących:
-pozycja równoważna, w rozkroku, wykroczna; klęk obunóż, 4x jednonóż; siad na, okroczny, skrzyżny, klęczny, ugięty, skulony, prosty, prosty rozkroczony, kroczny, klęczno-wykroczny, klęczno-zakroczny, klęczno-rozkroczny, wykroczno-rozkroczny; leżenie przodem, tyłem, bokiem, przewrotnie, przerzutnie.

18. Cele edukacji wf:
kształtowanie sprawności motorycznej, kształcenie umiejętności w sferze kultury fizycznej, opanowywanie przez uczniów wiedzy w zakresie kultury fizycznej, wychowanie ogólne i specyficzne.

19. Cechy motoryki:
siła, szybkość, gibkość, wytrzymałość.
20. Definicja wychowania fizycznego:
Jest to zamierzona świadoma działalność człowieka ukierunkowana na wytworzenie właściwego zespołu postaw i nastawień, przekazywanie podstawowych wiadomości, wdrożenie do hartowania organizmu poprzez zdobycie motorycznej sprawności.

21. Funkcje wf:
a) stymulująca- pobudzenie rozwoju przez racjonalne stosowanie bodźców ruchowych
b) adaptacyjna- przystosowanie do trudnych warunków życia poprzez stopniowe zwiększanie stopnia adaptacji organizmu wobec czynników środowiskowych
c) kompensacyjna- wyrównawcze przeciwdziałanie ujemnych wpływów środowiska
d) korektywna- poprawę odchylenia od normy, np. przy złej postawie ciała

22. Zasady budowy lekcji:
a) Zasada wszechstronności – harmonijny rozwój ucznia poprzez oddziaływanie na sferę motoryczną, psychomotoryczną, intelektualną, społeczno-moralną
b) Zasada zmienności pracy – zapewnia uczniom bezpieczeństwo poprez przeciwdziałanie kontuzjom wynikającym z nadmiernie obciążonych układów ruchu (mięśniowy, więzadłowo-stawowy)
c) Zasada stopniowego natężenia wysiłku na lekcji WF – modelowanie optymalnego przebiegu krzywej natężenia wysiłku w lekcji, którego najwyższy poziom powinien wystąpić w około ¾ czasu trwania lekcji.
d) Zasada utylitarności- przydatności życiowej

23. Tok lekcyjny:
Uzasadniona pod względem metodycznym i naukowym kolejność ćwiczeń, zabaw i gier ruchowych oraz czynności organizacyjnych, metodycznych i wychowawczych, realizowana przez nauczyciela i uczniów w jednostce lekcyjnej WF.

24. Typy lekcji
podająca, doskonaląca, sprawdzająca, mieszana

25. Szybkość kształtujemy metodą powtórzeniową i submaksymalnej prędkości, podczas gier i zabaw bieżnych, rzutnych, skocznych
Gibkość kształtujemy metodą powtórzeniową
Wytrzymałość kształtujemy podczas gier i zabaw bieżnych, skocznych, z dźwiganiem, pływanie
Siłę kształtujemy podczas gier i zabaw z dźwiganiem,
26. Płaszczyzny i ćwiczenia:
a) płaszczyzna strzałkowa - określa kierunek ruchu w przód i w tył. Są to ćwiczenia skłonów w przód i w tył w postawie siedzącej i stojącej, opady tułowia, leżenie przodem -skłony tułowia w tył (unoszenie głowy do góry), z klęku prostego – skłon tułowia w tył. Celem tych ćwiczeń jest zwiększenie lub utrzymanie ruchomości kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej, wzmocnienie mięśni grzbietu, szczególnie mięśni głębokich, mających zasadniczy wpływ na ukształtowanie krzywizn kręgosłupa.
b) płaszczyzna czołowa - określa kierunek ruchu w bok. Są to ćwiczenia skłonów w lewo i w prawo, wymachy ramion i nóg w bok. Ich celem jest równomierne wzmacnianie i rozciąganie mięśni tułowia i kręgosłupa, wyrabianie ruchomości na tym odcinku, a także koordynacji.
c) płaszczyzna złożona - nie określa jednoznacznie kierunku ruchu. Ruch w tym przypadku odbywa sie w kilku płaszczyznach równocześnie. Typowymi ćwiczeniami są tutaj: skrętoskłony, krążenia tułowia, siad rozkroczny, skręty wykonywane w pozycjach półwysokich i niskich, tzw. siadach.
27. Metoda Ruchu Rozwijającego się Weroniki Sherborne:
Nie jest metodą koncentrującą się na usprawnianiu ruchowych uczestników zajęć. Podstawowym jej celem jest rozwijanie sfery emocjonalno-społecznej oraz świadomości samego siebie i innych osób za pomocą ruchu.

28. Ćwiczenia wg W. Sherborne:
a) ćwiczenia rozwijające świadomość osoby(iskierka, iskierka-meksykańska fala, fotelik, powitanie paluszkami, powitanie paluszkami-powitanie stopami,
b) ćwiczenia kształtujące świadomość schematu ciała(moje-twoje, moje-twoje-lustro, napinanie/rozluźnianie mięśni rąk i nóg, koncert - gra na plecach, plażowanie)
c) ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni(przeciąganie się - jak najszerzej, bączek, wagoniki-pociąg, mosty/domki, za głosem,
d) ćwiczenia oparte na relacji „z”(kołysanie, obejmowanie, wycieczka, małpka, układanka, wiadukt, koszyczek)
e) ćwiczenia rozwijające relację „przeciwko”(zapieranie się, spychacz, paczka, przepychanki, owoc wisi-owoc spada, twierdza)
f) ćwiczenia oparte na relacji „razem”(przyciąganie, podpieranie, hamak, podskoki w trójkach, obroty w leżeniu, mumia)
g) propozycje zabaw z rekwizytem(- koc: powitanie- zręczne stopy, na kocu- pod kocem, podróże na kocu, wyspy, kładka, - chusta: potwór z Loch Ness, kto gdzie jest?, bieganie z chustą, chmura gradowa, ciuciubabka)











 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin