Metodologia.docx

(25 KB) Pobierz

18. Jakie są główne mankamenty badań eksperymentalnych? (Łobocki)

 

- niedosyt weryfikacji wewnętrznej

- niewłaściwy dobór grup eksperymentalnych i kontrolnych

- brak właściwych układów odniesienia w eksperymencie

- pobieżna i wadliwa kontrola zmiennych zależnych i niezależnych

- nieodpowiedni czas trwania eksperymentu i jego rozgłos

 

19. Na czym polega niedosyt weryfikacji jako błąd w badaniach eksperymentalnych?

Niedosyt weryfikacji wewnętrznej wiąże się często z brakiem odpowiedniego zlokalizowania problematyki badawczej na tle dotychczasowego dorobku. Chodzi tu szczególnie o zdanie sobie sprawy z teoretycznych założeń, leżących u podstaw sformułowanej hipotezy roboczej, a nade wszystko o uświadomienie sobie jej zasadności. W przeciwnym wypadku grozi nam zawężony praktycyzm, stwarzający jedynie pozory poprawności naukowej. Należy szczególnie nabrać przekonania o celowości i opłacalności planowanego eksperymentu

 

20. Na czym polega niewłaściwy dobór grup eksperymentalnych i kontrolnych?

W badaniach eksperymentalnych na gruncie pedagogiki nie jest rzeczą możliwą dobrać grupy w ten sposób, by być całkowicie pewnym, że w grupie kontrolnej uzyskano by dokładnie te same wyniki, co w grupie eksperymentalnej — gdyby i tam wprowadzono czynnik eksperymentalny (zmienną niezależną). Każda najbardziej wnikliwie dobrana grupa pozostanie zawsze pewną niewiadomą dla eksperymentatora, choćby z powodu zróżnicowania objętych badaniami osób pod względem ich pochodzenia, cech osobowości, zainteresowań, poziomu inteligencji itp.

21. Na czym polega pobieżna i wadliwa kontrola zmiennych zależnych i niezależnych jako błąd w badaniach eksperymentalnych?

Na ogół starannie kontroluje się jedynie zmienne zależne. Najwięcej jednak niedomagań w kontrolowaniu zmiennych odnosi się do zmiennych niezależnych. Rejestruje się je często w formie konspektów przeprowadzanych zajęć. Zapomina się przy tym, iż konspekty, nawet bardzo uszczegółowione, zniekształcają obraz rzeczywistości pedagogicznej, a nierzadko też wyrażają raczej życzenia i oczekiwania eksperymentatora niż obiektywnie istniejący stan rzeczy

22. Na czym polega nieodpowiedni czas trwania eksperymentu i jego rozgłos jako błąd w badaniach eksperymentalnych?

Szkodliwy w swych skutkach wydaje się zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi czas trwania eksperymentu.  Przeciętny czas trwania eksperymentu ze względów metodologicznych oblicza się w granicach od sześciu do dwunastu miesięcy.

Przesadny rozgłos - Nawet sama świadomość uczniów, iż objęci są klasą eksperymentalną, nie jest bez znaczenia dla sposobu ich zachowania, zwłaszcza w chwili uruchomienia czynnika eksperymentalnego

 

 

1.Co badają techniki socjometryczne ?

Bada nieformalnej struktury społecznej grupy, czyli układu małych podgrup, które tworzą się spontanicznie w wyniku uczuciowego przyciągania i odrzucania się jednostek oraz układu pozycji, jakie zajmują w grupie jej członkowie.

2.Jakie są 4 najpopularniejsze techniki socjometryczne?

-Technika ''Moreno''

-''Zgadnij Kto''

-''Plebiscyt życzliwości niechęci''

-''Uszeregowania rangowego''

3.W jakich grupach najczęściej przeprowadzane sa badania socjometryczne ?

4.Czy techniki socjometryczne służą do badania formalnej czy nieformalnej struktury grupy ?

W grupie nieformalnej.

5. technika socjometryczna Moreno

Polega na podaniu wszystkim członkom danej grupy starannie przemyślanych i specjalnie sformułowanych uprzednio pytań dotyczących badanego problemu. W odpowiedzi na każde pytanie osoby badane wymieniają nazwiska członków grupy, którzy ich zdaniem spełniają wymagania sugerowane w pytaniu. Stosuje sie ją w wielu dziedzinach : w zakresie wychowania i nauczania.

 

1.Na czym polega metoda sondażu diagnostycznego?

Polega na gromadzeniu informacji o interesujących badacza problemach w wyniku relacji słownych osób badanych, nazywanych respondentami.  Są też doskonałym narzędziem pomiaru postaw i poglądów w dużej populacji.

 

2. Jakie są główne techniki metody sondażu diagnostycznego?

- ankieta

- wywiad

3. Czemu służy metoda sondażu diagnostycznego?     Badania sondażowe mają na celu wykrycie istnienia wszelkiego typu zjawisk społecznych oraz ukazanie wszystkich atrybutów strukturalnych i funkcjonalnych.

 

4. Na czym polega technika wywiadu?

Wywiad jest sposobem gromadzenia informacji w celach naukowych za pomocą zadawania badanym przygotowanych uprzednio pytań, na które otrzymuję się odpowiedzi w formie niepisemnej, lecz ustnej. Przeprowadzenie wywiadu odbywa się w bliskim i bezpośrednim kontakcie z badanymi oraz zazwyczaj z każdym oddzielnie. Zadawane pytania mogą mieć charakter otwarty, półotwarty i zamknięty. Podstawowym narzędziem jest tu kwestionariusz wywiadu.

 

 

 

 

5. Na czym polega technika ankiety?

Jest  sposobem zbierania informacji za pomocą zestawu pytań, dotyczących bezpośrednio lub pośrednio ściśle określonych problemów badawczych. Zestaw tego rodzaju pytań nazywa się ankietą lub kwestionariuszem. Zamieszczone w ankiecie pytania najczęściej mają charakter pytań otwartych bądź zamkniętych.

 

10. Jakie są warunki (5) poprawnej obserwacji?

Celowość, planowość, selektywność, dokładność i obiektywność. (P.C.) (D.O.S.)

 

11. Na czym polega celowość obserwacji?

Obserwator uświadamia sobie jasno cel, jaki pragnie się zrealizować w wyniku przeprowadzonej przez niego obserwacji. Trzeba dokładnie sprecyzować to co zamierza się zbadać, aby obserwacja miała wartość naukową.

 

12. Na czym polega planowość obserwacji?

Obserwacja planowa jest przeciwieństwem obserwacji prowadzonej w sposób chaotyczny, a także bezcelowy. Chodzi tu o obserwację prowadzoną według ściśle określonego planu:

Czas trwania obserwacji i poszczególne jej etapy 

Sposoby obserwowania

Sposoby zapisu danych obserwacyjnych

Warunki i sytuacje, w jakich odbywa się obserwacja

Zapewnienie osobom obserwowanym w miarę naturalnych warunków funkcjonowania

Określenie zasad interpretacji zgromadzonego materiału obserwacyjnego

(lub prościej plan obserwacji: kto, co, kiedy, gdzie i jak zrobi)

 

13. Na czym polega dokładność obserwacji?

Aby obserwacja była dokładna musi być wierna, wyczerpująca i wnikliwa (W.W.W.)

Wierna – obserwowane zjawiska nie zostały zniekształcone wskutek obecności obserwatora.

Wyczerpująca – jest wtedy, gdy umożliwia zaobserwowanie najdrobniejszych szczegółów interesujących obserwatora.

Wnikliwa - usiłuje uwzględnić współzależność i wzajemne uwarunkowanie obserwowanych faktów, zdarzeń i zjawisk, tj. obserwowanie ich w świetle dających się zauważyć następstw i zmian im towarzyszących.

 

14. Na czym polega obiektywność obserwacji ?

Polega ona na postrzeganiu i rejestrowaniu tego, co jest przedmiotem obserwacji, niezależnie od osobistych doświadczeń, subiektywnych nastawień i oczekiwań poznawczych obserwatora. Jest to odcięcie się od własnych poglądów, oczekiwań i nastawień.

 

5.Obserwacja bezpośrednia-Obserwator sam osobiście dokonuje spostrzeżeń badanego przedmiotu, przeprowadza rozmowy, słucha rozmów, obserwuje czynności, sam pisze sprawozdania. Pośrednia - badający nie uczestniczy w zbieraniu danych i nie ma wpływu na ich powstanie. Do swoich celów badawczych wykorzystuje wcześniej zgromadzone dane, zawarte np. w sprawozdaniach, archiwach, dokumentach.

 

6,Obserwacja pośrednia badacz może zlecić rodzicom obserwowanie ich dzieci pod ściśle określonym względem. Tę metodę należy wybrać jeśli chodzi o rzadkie i intymne zachowania, które nie wystąpią jeśli badacz przebywa z arkuszem obserwacyjnym lub kamerą w pokoju dziecka. 

 

7.Przykładem tego typu badania jest badanie socjologiczne, w której badacz - socjolog "wchodzi" w daną grupę społeczną, np: "bezdomnych" i obserwuje ich życie, ich zachowania, ich postawy i relacje. Tę metodę często stosuje się w przypadku "zamkniętych środowisk" badanych osób.

 

8.Obserwacja standaryzowana (kontrolowana, usystematyzowana)
Warunkiem uznania obserwacji za standaryzowaną – jest zastosowanie KARTY OBSERWACJI; Karta obserwacji zawiera dokładny wykaz zjawisk badanych, a jednocześnie stanowi miejsce zapisu danych oraz określa sposób dokonywania tego zapisu.

 

9.Obserwacja niestandaryzowana – występują tu tylko ogólne dyspozycje do obserwacji (brak standaryzowanej karty).Im bardziej złożony problem badawczy, im ogólniejsze ramy teoretyczne – tym miej usystematyzowany jest proces obserwacji. Obserwacja kontrolowana musi być najczęściej poprzedzona licznymi obserwacjami niekontrolowanymi

 

 

Jakie są klasyczne techniki eksperymentalne?

- Technika grup równoległych

- Technika czterech grup (t. Solomona)

- Technika rotacji

- Technika jednej grupy

 

Na czym polega technika grup równoległych:

zakłada uwzględnienie dwojakiego rodzaju grup (eksperymentalnej i kontrolnej).Grupa eksperymentalna charakteryzuje się tym, że wprowadza się do niej określoną zmienną niezależną (czynnik eksperymentalny), zaś grupa kontrolna jest jedynie punktem odniesienia dla pierwszej, tj. celowo nie wprowadza się tam zmiennej niezależnej.

Technika czterech grup

charakteryzuje się tym, iż zamiast jednej pary grup równoległych uwzględnia dwie pary takich grup, z których każda składa się z grupy eksperymentalnej i kontrolnej. Tak więc zastosowanie tej techniki wymaga uwzględnienia co najmniej czterech grup, tj. dwóch grup eksperymentalnych i dwóch kontrolnych.

Technika rotacji

(zwana inaczej techniką podziału krzyżowego), charakteryzuje się tym, że każda z uwzględnionych w niej grup pełni na przemian funkcję grupy eksperymentalnej i kontrolnej, tzn. jedna z nich jest najpierw grupą eksperymentalną, a następnie kontrolną; druga zaś początkowo grupą kontrolną, by z kolei pełnić funkcję grupy eksperymentalnej.

Technika jednej grupy

stanowi ona sama dla siebie układ odniesienia, ponieważ wyklucza branie pod uwagę jakiejkolwiek grupy kontrolnej.

24. Pedagogiczna analiza dokumentów- stosowana, aby zdobyć informacje o problemach dydaktycznych.

25. Psychologiczna analiza dokumentów- stosowana, aby poznać cechy psychiczne autora, zaburzenia psychiczne; często stosowana u osób chorych.

26. Diagnostyczna analiza dokumentów- polega na ustaleniu aktualnego stanu osobowości, np. agresja

27. Rozwojowa analiza dokumentów- polega na przedstawieniu danej właściwości na przestrzeni kilku miesięcy, np. narysuj swoją rodzinę, swoje lęki- obserwujemy, co się zmienia.

28. Indywidualna analiza dokumentów- dotyczy analizy 1 osoby

 

9. Jak dzieli się dokumenty ze względu na ich pochodzenie?

Ø      dokumenty zastane

Ø      dokumenty tworzone intencjonalnie

 

10. Co to są dokumenty zastane?

Ø      Są to wszystkie wykonane dla celów pozanaukowych. Dla celów naukowo-badawczych dokumenty zastane są wykorzystywane dopiero po ich powstaniu, odkryciu i zgromadzeniu.

 

11. Co to są dokumenty tworzone intencjonalnie?

Ø      Dokumenty tworzone intencjonalnie to wszystkie dokumenty, które powstały z zamiarem poddania ich analizie naukowej.

 

12. Jak dzieli się dokumenty ze względu na ich urzędowe usankcjonowanie?

Ø      oficjalne

Ø      osobiste

 

13. Co to są dokumenty oficjalne?

Ø      Mają charakter państwowy lub urzędowy. Dotyczą różnego rodzaju dokumentacji na temat funkcjonowania interesujących badacza instytucji opieki, nauczania i wychowania, w tym szczególnie szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Są to konspekty lekcji, protokoły z posiedzeń rad pedagogicznych, zapisy czytelnicze w bibliotece.

 

 

Analiza Wytworów

19. Na czym polega analiza wewnętrzna dokumentu?

·         Analiza wewnętrzna dokumentu polega na dokładnym poznaniu treści dokumentu, właściwym ich zrozumieniu i wyjaśnieniu czyli na interpretacji.

20. Na czym polega analiza zewnętrzna dokumentu?

·         Analiza zewnętrzna polega na ustaleniu czasu, warunków i okoliczności, w jakich powstał dany dokument, określa również wiarygodność dokumentu a także jego autora i adresata.

21. Na czym polega ilościowa analiza dokumentów?

·         Ilościowa analiza dokumentów polega na zliczeniu interesujących badacza szczegółów. Np. liczby okien na rysunku.

22. Na czym polega jakościowa analiza dokumentów?

·         Jakościowa analiza dokumentów polega na opisie i interpretacji zawartych w nich treści.

23. Na czym polega formalna analiza dokumentów?

·         Formalna analiza dokumentów polega na przeanalizowaniu zewnętrznej formy dokumentu. Dotyczy ich wyglądu zewnętrznego, czasu, warunków i okoliczności powstania, opisuje np. estetykę i staranność wykonania rysunków.

 

1.       Co tojest eksperyment pedagogiczny?

Eksperyment to taka metoda badawcza która bada kokreślony wycinek rzeczywistosci pobudzając go do zmian. Zmiany te dotyczące w tej rzeczywistości wyczowawczej procesów wychowawczych i dokonują się pod wplywem nowych czyników które są do tej rzeczywistosci wprowadzane w trakcie badań. Następuje również obserwacja tych zmian w eksperymencie pedagogicznym.

2.       Co można zbadać dzięki  metodzie eksperymentu  pedagogiznego?

Ekperyment pedagogiczny to metoda badania zjawisk pedagogicznych i zależnosci między nimi, wywołanych specjalnie przez badającą w kontrolowanych przez nią warunkaach celami ich pznania.

                                       SONDAŻ DIAGNOSTYCZNY

16 Jakie są główne różnice między ankietą a wywiademo

-sposób komunikowania-wywiad(komunikacja bezpośrednia; twarzą w twarz) respodent na ogół nie jest poinformowany o tym jakie pytania pojawią się w dalszej kolejności; ankieta ( komunikowanie pośrednie) respondent może najczęściej przed przystąpieniem do wypełnienia kwestionariusza przeczytać  go w całości.

- mozliwość oddziaływania, obserwowania i kontrolowania respondenta

- dokonywanie zapisu

17 Co to jest kwestionariusz wywiadu?

Tadeusz Pilch pojęcie ,,kwestionariusz wywiadu ‘’  tłumaczy w następujący sposób: ,, najważniejszym jednak warunkiem poprawnego przeprowadzenia wywiadu są właściwie przygotowane dyspozycje. Określa się je zazwyczaj mianem kwestionariusza. Ale dopiero wówczas słuszna jest taka nazwa, gdy jest to zestaw pytań, zbudowanych według specjalnych zasad”

18 Jakie są głowne błędy popełnienie w badaniach sondażowych?

-Błędne sformułowanie pytań sondażowych – Najczesciej spotykane źródło błędów. Błędne sformułowania  pytania sa szczegółowe niewskazane w badaniach ankietowych, w których badający nie ma mozliwości ich korygowania i wyjaśniania .

-Zbytnia pewność badającego , co do wiarygodności odpowiedzi na stawiane badanym pytania respondenci odpowiadając na pytania  mogą je rozumieć  wielkość znaczeń i może to zależęć od ich aktualnego stanu emocjonalnego. Zbytnia  pewność do wiarygodności wynika nierzadko z niedostatecznej znajomości wskaźników wartościowych, jakie rzeczywiście przysługuje tym wypowiedziom, a nie tylko tycznią.

-Niewłaściwy sposób przeprowadzenia badań( postawa autorytarna, zbyt pobłażliwa)

- Niekorzystne warunki zewnętrzne badań

-Cechy poglądy osób badających

-Brak kompetencji respondentów zwiazanych z badanymi problemami

D) Analiza wytworów, pyt. 4-8

4. Co mozna poznac dzieki metodzie analizy dokumentów?

-Analiza dokumentów w badaniach pedagogicznych umozliwia badanie takich zmiennych, jak: postawy, potrzeby, motywy, dazenia, zainteresowania, a takze zdolnosci i

uzdolnienia w zakresie poznania i myslenia.

 

5. Jak dzieli sie dokumenty ze wzgledu na ich forme ?

-pisane (werbalne)

-cyfrowe (statystyczne)

-obrazowo-dzwiekowe

6.Co zalicza sie do dokumentów pisanych?

Do dokumentów pisanych zalicza sie m.in. protokoly i sprawozdania z rad pedagogicznych, swiadectwa szkolne, prace pisemne uczniów lacznie z ich samorodna

twórczoscia literacka, opracowania publicystyczne i naukowe.

7.Co zalicza sie do dokumentów cyfrowych?

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin