Ślimaczki z makiem.rtf

(985 KB) Pobierz

 

Bułeczki na drugie śniadanie powstały pod wpływem chwili. W zamrażarce odkryłam masę makową, zamrożoną jeszcze w grudniu :-). Z przepisu otrzymacie wspaniałe, duże i 'zakręcone' bułeczki drożdżowe, z najlepszą (bo domową) masą makową. Przepis wzbogaciłam o dżem truskawkowy, by bułeczki dłużej zachowały wilgotność.. Od razu lepszy początek tygodnia :-).

 

Składniki na 10 - 12 sztuk:

 

450 g mąki pszennej

7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych

180 ml mleka

2 jajka

60 g masła, roztopionego

100 g cukru

pół łyżeczki soli

Ponadto:

pół szklanki dżemu truskawkowego

domowa masa makowa, wykonana z połowy porcji według tego przepisu (uwaga: nie dodajemy do niej ubitych białek)

Najlepsza, wielokrotnie przetestowana masa makowa do makowców, drożdżowych bułeczek z makiem, ciast kruchych, francuskich itp. Najlepszą masę makową otrzymamy przez własnoręczne przygotowanie masy makowej od podstaw. Nie polecam kupnych mas makowych w puszkach. Większość jest przesłodzona, zbyt wodnista a część zawiera środki konserwujace. Jest to niestety najczęstsza przyczyna Waszych niepowodzeń podczas przygotowywania ciast z makiem. Jeśli chcecie sobie uprościć pracę, polecam zakup suchego, zmielonego już maku (o czym w przepisie poniżej). Masa jest zwarta, nie kruszy się od nadmiaru bakalii, odpowiednio słodka. Część cukru można zastąpić miodem, ale pamiętajmy, że zmienia on konsystencję masy makowej i nie sprawdzi się to we wszystkich wypiekach. Z tą masą udadzą się najlepsze makowce!

 

Składniki:

 

500 g suchego maku

170 g jasnego brązowego cukru lub drobnego cukru do wypieków

100 g rodzynków lub sułtanków lub suszonej żurawiny

50 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych

3 łyżki miodu

2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżka masła, w temperaturze pokojowej

pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej

Mak zalać wrzącą wodą (do pokrycia; jeśli cała woda wsiąknie w mak, uzupełnić), odstawić do wystygnięcia, odsączyć z nadmiaru wody, dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem.

 

/Mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić. Dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem/.

 

Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzatkiem do przykrycia i wystudzić. Dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.

 

Do tak przygotowanego maku dodać pozostałe składniki, wymieszać.

 

Dodatkowo: w zależności od upodobań masę makową można wzbogacić w starte lub posiekane migdały, suszone morele lub suszone śliwki.

 

Aby wykorzystać masę makową w wypiekach wystarczy ją połączyć z ubitymi białkami (lub całymi jajkami, jajek można też nie dodawać - w zależności od przepisu). Na masę z 500 g maku potrzeba 6 ubitych na sztywną pianę białek. Dzięki nim masa jest zwięzła, nie kruszy się, nie odstaje od ciasta.

 

Masę makową można przechowywać do 5 dni w lodówce (bez dodatku białek!) lub mrozić.

 

Bardzo polecam!

Dodatkowo:

 

1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania przed pieczeniem

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn - tutaj instrukcja*), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

 

Przygotować 2 płaskie blachy - wyłożyć papierem do pieczenia (można pominąć, jeśli forma jest nieprzywieralna).

 

Ciasto rozwałkować na prostokąt o wielkości około 30 x 25 cm. Wysmarować dżemem. Na dżem rozłożyć równo masę makową, lekko rozsmarować. Zwinąć w taki sposób, by powstała rolada o długości 30 cm. Tak przygotowane ciasto pokroić ostrym nożem* w 2 cm plastry. Układać na blaszce, w sporych odległościach od siebie. Przykryć ręczniczkiem, pozostawić w cieple do czasu podwojenia objętości (około 30 minut).

 

Ślimaczki z makiem

 

Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.

 

Piec w temperaturze 190ºC przez około 20 minut lub do złotego koloru. Wyjąć, wystudzić na kratce. Po lekkim przestudzeniu polukrować.

 

Składniki na lukier:

 

1 szklanka cukru pudru

2 - 3 łyżki gorącej wody

Oba składniki umieścić w miseczce. Grzbietem łyżki utrzeć do otrzymania gładkiego, bezgrudkowego lukru. W razie konieczności dodać więcej cukru lub wody.

 

Metoda dla maszynistów:

 

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough' (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować wg powyższego przepisu.

 

* Dobrym patentem jest również użycie kawałka nitki, którą układamy pod zwiniętym ciastem i zaciskamy na cieście, przekrajając je.

 

** Składniki do rozczynu odejmujemy ze składników na ciasto drożdżowe w przepisie.

 

Smacznego :-).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin