Zagadnienia do egzaminu z przedmiotu.docx

(15 KB) Pobierz

Zagadnienia do egzaminu z przedmiotu: Szkolenia i popularyzacja zagadnień bhp:

 

1.      Jakie rozporządzenie określa szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp?

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy2) (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z 2005 r. Nr 116, poz. 972, z 2007 r. Nr 196, poz. 1420) (Dz. U. z dnia 18 sierpnia 2004 r.)

2.      Kto może organizować i prowadzić szkolenia?

Problematykę szkoleń reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), dalej rozporządzenie w sprawie szkoleń. Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia, szkolenia mogą być organizowane przez pracodawców lub na ich zlecenie przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednostki te mogą również prowadzić szkolenia dla pracodawców, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy.

3.      Kto może organizować i prowadzić szkolenia dla pracodawców, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp?

 

4.      Co należy zapewnić przy organizacji i prowadzeniu szkoleń w dziedzinie bhp?

 

 

5.      Podział szkoleń bhp?

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w §6 wprowadza dwa typy szkoleń tj. szkolenie wstępne szkolenie okresowe

 

6.      W jaki sposób przeprowadzane jest szkolenie wstępne?

Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:1)szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej „instruktażem ogólnym”2)szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej „instruktażem stanowiskowym”

 

7.      Kto opracowuje programy szkolenia wstępnego oraz szkolenia okresowego?

§ 7. 1. Programy szkolenia wstępnego oraz szkolenia okresowego, określające szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia, dla poszczególnych grup stanowisk opracowuje pracodawca lub w porozumieniu z pracodawcą - jednostka, o której mowa w § 4 ust. 1, na podstawie ramowych programów szkolenia.

 

8.      Kto odbywa szkolenie okresowe (wymienić grupy)?

Zgodnie z zapisem §14 ust. omawianego rozporządzenia szkolenie okresowe odbywają:

-        osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści.

-        pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych.

-        pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci. konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych. technolodzy i organizatorzy produkcji.

-        pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby.

-        pracownicy administracyjno-biurowi i inni nie wymienieni powyżej. których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

9.      Częstotliwość odbywania szkoleń okresowych poszczególnych grup.

 

-        Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.

-        Szkolenie okresowe osób wymienionych w§14 ust. 2 pkt1 i 3-5 omawianego rozporządzenia powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat.

 

10.  Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego?

 

Ze szkolenia okresowego, o którym mowa, może być zwolniona osoba, która:

-        przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego.

-        odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin