Recepty Ruskiego kwasu.docx

(34 KB) Pobierz

Recepty Ruskiego kwasu. Z owsa i nie tylko…


G:\00-Ważne\01-kwas.jpg

Kwas – tradycyjny ruski napój. Doskonale gasi pragnienie. Kwas z owsa używany jest na bezsenność, zmęczenie, spadek apetytu i osłabienie. Oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia system odpornościowy. Ma przyjemny smak i jest łatwy w przygotowaniu.

Kwas z owsa

Na 3 litrowy słój: przemyty jednolity owies (objętość – trzecia część słoja) zalewamy wodą, dodajemy dwie łyżki stołowe cukru lub miodu, nakrywamy serwetką, gazą, ściereczką lub płótnem lnianym. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 dni. Można dodać kilka rodzynków.

Z pierwszej „zalewki” będzie ciemnawy napój. Zlać ciecz przez sito. Przemyć owies. Przemyty owies włożyć z powrotem do słoja, dosypać cukru do smaku. Zalać wodą i pozostawić na kilka dni. Jeżeli jest bardzo ciepło to na dworze, wtedy kwas będzie gotowy w ciągu doby. Zlewamy tylko kwas. Owies można wykorzystywać przez dwa miesiące, za każdym razem dodając cukier.

Z czasem się rozjaśni. Z jednej porcji owsa można robić kwas przez 3 miesiące. Kwas owsiany korzystnie wpływa na mikroflorę jelit i poprawia metabolizm. Wzmacnia również szkliwo zębów, działa odchudzająco.

Wideo-przepis:

https://www.youtube.com/watch?v=J_2Bgjbcpo4

(anyfiles)

(dailymotion)

Kwas chlebowy

Do trzy-litrowego słoja wlać na palec zakwasu żytniego (przeznaczonego do chleba bez-drożdżowego), 5 łyżek cukru – wlać litr wody źródlanej (czystej z filtra). W rondlu zagotować zioła, ostudzić i zlać do słoja. Następnie 2-3 łyżki cukru karmelizować na patelni (do uzyskania bardzo ciemnego koloru) zmieszać z wodą – i dodać do słoja dla koloru. Na koniec dodać silnie podpieczone żytnie kromki, i 1 łyżkę soku cytrynowego – i gotowe! Zawiązać słój przepuszczającą powietrze tkaniną (np.gaza) i postawić na słońce. Po 24 godzinach przecedzić i smaczny kwas chlebowy gotowy.

https://www.youtube.com/watch?v=uTLcr4Mzoz8

(anyfiles)

(dailymotion)

Kwas żytni biały

Wiejski żytni biały kwas przygotowujemy następująco: mieszamy świeżą żytnią mąkę z wodą do gęstości śmietany. Powinno wyjść pół litra. Wsypujemy 2 łyżki stołowe cukru (miód jest lepszy). I to wszystko. Bez żadnych drożdży, ponieważ wszystko czego potrzebujemy jest obecne w mące.  Można dla szybszej fermentacji dodać parę rodzynków (jasnych), ale potem kiedy wszystko będzie gotowe trzeba je wyjąć. Właściwie, to przygotowujemy zakwas – jak na chleb.  Jeżeli mamy już zakwas – to dodajemy go do kwasu. Wtedy kwas będzie nie młody, ale dojrzały.

Kwas buraczany

Buraki myjemy, obieramy ze skórki i tniemy w talary-talarki. Wypełniamy nimi połowę 3 litrowego słoja. Pozostałą część wypełniamy ochłodzoną gotowaną wodą. Po zamknięciu pokrywy umieszczamy słoik w ciepłym miejscu.

Po czterech dniach proces fermentacji się zakończy, i wtedy śmiało możemy rozkoszować się tym cudownym i pożytecznym napojem. Gotowy kwas przecedzamy i umieszczamy w lodówce.

Kwas buraczany – przepis 2

Buraki zetrzeć na grubej tarce. Wypełniamy słoik (3-litrowy) do połowy i zalewamy gorącą gotowaną wodą. Zakręcony słój zostawiamy w pokoju na trzy dni. Następnie przecedzamy do innych naczyń. Dajmy przecedzonemu kwasowi jeszcze 10 godzin na odstanie i następnie powoli nie mieszając rozlewamy do szklanych butelek, szczelnie je zakręcając.

Kwas buraczany z chlebem żytnim – przepis 3

Przygotowanie buraków jest identyczne jak w pierwszym przepisie. Tylko dodajemy 3 skórki żytniego chleba, trzy łyżki cukru. Po trzech dniach napój gotowy.

Wideo-przepis:

https://www.youtube.com/watch?v=xO5xN5ZiZc8

(anyfiles)

(dailymotion)

Niezwykły domowy kwas na jaskółczym ziele Bolotowa

Kwas na jaskółczym ziele Bolotowa i jego recepta (kwas Bolotowa) uzyskany z fermentacji roślin, serwatki mlecznej z dodaniem cukru.

https://www.youtube.com/watch?v=JE2L957Mhu0

(anyfiles)

(dailymotion)

Przepisy od subskrybentów naszej grupy

Bardzo szybki i smaczny kwas z malin: zebrane maliny wyciskamy do miski, przykrywamy szczelnie – po kilku dniach gotowy zakwas rozcieńczamy wodą, odstawiamy do wyklarowania i wtedy można pić (w celu przyśpieszenia procesu odstawiamy na słońce w szklanym przezroczystym słoju lub butelce).

Wszelkie jagody w dowolnej kombinacji również można dodawać do smaku.

A w ogóle dla z rzodkwi, kapuścianego, buraczanego i chlebowego kwasu prócz wody źródlanej lub roztopionej (z zamrażalnika albo śniegu, lodu) i odpowiedniego owsa (lub żyta albo pszenicy), startej rzodkwi lub buraka albo szatkowanej kapusty i pociętych jabłek niczego nie potrzeba!

W ogóle kwas można ze wszystkiego kwasić, po prostu różne kwasy w zależności od amatora.

źródło

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin