Wyznaczenie absolutnego progu słyszenia.docx

(20 KB) Pobierz

Absolutny próg słyszenia

Audiometr – urządzenie do badania ubytków słuchu dla różnych zakresów częstotliwości dźwięku

Badania audiometrycznew tych badaniach mierzymy częstotliwość i natężenie dźwięku (wartości subiektywne) oraz odczucie wysokości i głośności dźwięku (wartości obiektywne). Podstawowym celem badań jest wyznaczenie progu słyszenia.

Częstotliwość dźwięku liczba okresowych zmian ciśnienia lub prędkości cząstkowej w ciągu 1 s. Od częstotliwości zależy wysokość tonu. Częstotliwość wyrażamy w hercach (Hz).

Dźwiękwrażenie słuchowe wywołane drganiami akustycznymi. Wyróżniamy:

·         Ton – dźwięk prosty

·         Infradźwięki

·         Ultradźwięki

·         Szum

Efektywny próg słyszalnościnajmniejszy poziom ciśnienia akustycznego sygnału dźwiękowego bezpieczeństwa, przy którym jest on słyszalny w hałasie otoczenia.

Hałas słyszalny nieprzyjemne, uciążliwe, dokuczliwe lub szkodliwe dźwięki oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka.  16-20 kHz hałas lub szum słyszalny.

Hałas infradźwiękowyhałas, którego widmie występują składowe o częstotliwościach infradźwiękowych od 2-20 Hz oraz o niskich częstotliwościach słyszalnych (do 50 Hz)

Hałas ultradźwiękowyhałas, w którego widmie występują składowe o wysokich częstotliwościach słyszalnych i niskich ultradźwiękowych (10-40 kHz)

Krzywe progowe Wegela – metoda oceny utraty słuchu. Ubytek słuchu dla określonej częstotliwości jest wyznaczany poziomem natężenia dźwięku dolnej granicy słyszenia względem poziomu natężenia dźwięku dolnej granicy słyszalności ucha normalnego.

Mechanizm odbioru bodźców słuchowych :

·         Ucho zewnętrzne zbiera i przewodzi dźwięki na błonę bębenkową

·         W uchu środkowym dźwięk jest przenoszony z błony bębenkowej poprzez młoteczek, kowadełko, strzemiączko do ucha wewnętrznego

·         W uchu wewnętrznym fale o określonej częstotliwości wygasają w odpowiednich miejscach ślimaka

Natężenie dźwięku  -  wartość energii fali akustycznej przepływającej  jednostce czasu przez powierzchnię o polu jednostkowym, prostopadle do kierunku rozprzestrzeniania się fali. Wyraża się w [W/m2]

Normalny próg słyszalnościpróg słyszalności osób otologicznie normalnych w wieku 18-25 lat. Wynosi od ok. 16-20 Hz do 19-21 Hz. Jest ograniczony budową anatomiczną ucha.

Poziom natężenia dźwięku - wielkość używana do określenia intensywności fali akustycznej pod względem energetycznym. Jednostką jest decybel [dB]

Prawo Webera – Fechnera a odczuwanie bodźców akustycznych – wg tego prawa odczucie głośności bodźca jest logarytmem jego wielkości

L=lg(l)

L- subiektywny poziom wrażenia dźwięku

l – fizyczna wartość natężenia dźwięku

Prawo posłużyło do ustalenia jednostek stosowanych w audiometrii (oktawa i decybel)

 

Próg bóluJest to minimalne natężenie dźwięku, przy którym występuje uczucie bólu w uszach. Wyznacza go górna krzywa izofoniczna na poziomie 130 dB dla dźwięków sinusoidalnych i 120 dB dla szumów

Próg słyszeniaminimalne natężenie dźwięku, przy którym dany ton jest słyszalny. Wyrażany jest w decybelach i jest różny dla różnych częstotliwości:

·         Najniższy dla tonów o zakresie 1000 – 2000 Hz

·         Najwyższy w pobliżu górnej i dolnej granicy słuchowej, osiąga maksimum w zakresie 3 Hz – 5 kHz

Skutki oddziaływania hałasu na organizm człowieka :

·         Skutki funkcjonalne – wpływają na jakość i wydajność pracy (poziom komfortu, możliwość porozumiewania się, orientacja w środowisku)

·         Skutki zdrowotne – (choroby, schorzenia) powodują obniżenie sprawności psychomotorycznej, pogorszenie stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stanu somatycznego narządu słuchu 

Środowisko akustyczne ogół szmerów i dźwięków o różnej sile i głośności oraz o różnym przeznaczeniu, odbieranych przez człowieka.

Ucho – budowa :

·         Ucho zewnętrzne (małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny)

·         Ucho środkowe (młoteczek, kowadełko, strzemiączko

·         Ucho wewnętrzne (błędnik)

Upośledzenie słuchu ograniczenie w funkcjonowaniu człowieka spowodowane brakiem lub ograniczeniem odbioru informacji akustycznych za pomocą narządu słyszenia.

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin