sprafizjo3.doc

(24 KB) Pobierz
Justyna Budak Gr

Justyna Budak Gr. 1A USM
                                                 

Sprawozdanie – ćwiczenia

 

Cel badania – Badanie wpływu rozgrzewki na sprawność zaopatrywania ustroju w tlen i szybkość reagowania podczas wysiłku dynamicznego o stałej, submaksymalnej intensywności. Oddziaływanie rozgrzewki na czynność układów: ruchowego, krążeniowego oraz nerwowego.

Sprzęt – sportester, ciśnieniomierz, miernik reakcji psychomotorycznej

Badanie:
1. Badanie spoczynkowe – Po założeniu sportestera badany pozostaje w pozycji siedzącej (na cykloergometrze) przez 10 min, po czym zmierzono: częstość skurczów serca i ciśnienie tętnicze, czas reakcji psychomotorycznej.

2. Wysiłek bez uprzedniej rozgrzewki – Badany wykonał wysiłek o stałej intensywności 125 W. Podczas wysiłku co minutę rejestrowano częstość skurczów serca. W 6. min. dokonano pomiaru czasu reakcji psychomotorycznej.

3. Rozgrzewka

Po 10-min od zakończenia wysiłku 1. badany wykonał 5-min rozgrzewkę.

4.Wysiłek 2. – Jak w wysiłku 1.

Badany: Rafał Zimnik 23l. masa: 76kg, wzrost: 184cm, Badany: palący, nietrenujący

 

Wnioski:
            Wartość częstości skurczów serca podczas wysiłku pierwszego gwałtownie wzrasta już  w pierwszej minucie wysiłku oraz systematycznie rośnie  przyjmując taką samą wartość w 5. i 6. minucie wysiłku. W wysiłku drugim poprzedzonym rozgrzewką częstość skurczów serca nie wzrasta tak gwałtownie jak w wysiłku pierwszym i około 3. minuty wysiłku zaczyna się stabilizować. Częstość skurczów serca w obu wysiłkach była na zbliżonym poziomie.

            Ciśnienie krwi podczas wysiłku pierwszego wzrosło, natomiast podczas wysiłku drugiego ciśnienie skurczowe było niższe od stanu spoczynkowego, zaś rozkurczowe miało taką samą wartość jak w spoczynku.

            Średni czas reakcji na bodziec w wysiłku drugim był znacznie lepszy niż w wysiłku pierwszym. Natomiast najlepsze rezultaty badany osiągał podczas drugiego spoczynku, co może świadczyć o zbyt dużej intensywności rozgrzewki.

            Podsumowując wysiłek 2. jest bardziej efektywny, ekonomiczny i stabilny przez co nie obciąża i nie wymaga od układu krążenia tak ciężkiej pracy od samego początku trwania wysiłku. Praca poszczególnych układów jest bardziej płynna i skuteczna. Rozgrzewka doprowadziła do wzrostu pobudliwości mięśni oraz zwiększenia pobudzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego. Rozgrzewka przed wysiłkiem niweluje także nadmierne pobudzenie emocjonalne i pozwala utrzymać optymalne pobudzenie organizmu. Analizując  pomiary wydaje się, że ćwiczący wszedł w stan równowagi czynnościowej w okolicach 3. minuty wysiłku poprzedzonego rozgrzewką, kiedy wskaźniki fizjologiczne rozpoczęły utrzymywać się na stałym poziomie

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin