ZAJMUJE SIĘ RUCHEM POJMOWANYM JAKO CZYNNOŚĆ MOTORYCZNA,GL.JEJ ZAD.JEST badanie ruchu.MOTORYCZNOSC-CALOKSZTALT POTRZEB,MOZLIWOSCI ZACHOWAN RUCHOWYCH.
CZYNNOŚĆ MOTORYCZNA-ŚWIADOMIE STEROWANY PROCES DECYZYJNY SKIEROWANY NA REALIZACJE OKR.RUCHOWEGO CELU.
RODZAJE MOTORYCZNOŚCI-1.ZAWODOWA(WAR.BYTU) 2.SAMOOBSŁUGOWA 3.REKREACYJNA 4.REHABILITACYJNA5..SPORTOWA 6..WYRAZOWA(STAN UCZUCIOWY) 7.BOJOWA
ZDOLNOŚCI:
KOMPLEKSY INDYW.WŁ.FIZ. I PSYCH.ROZW.SIĘ NA PODŁOŻU WRODZONYCH
ZADATKÓW BIOLOGICZNYCH WARUNKUJĄCYCH SKUT. WYK.DZIAŁAŃ RUCHOWCH.AKTYWNA
ZDPLNOŚCI MOTORYCZNE OGÓLNE ZE WZGLĘDU NA PODLOZE FIZJOLOGICZNE-1.K O N D Y C Y J N E-(ENERGETYCZNE)-wytrzymalosciowe –silowe – szybkościowe 2.K O O R D Y N A C Y J N E –(INFORMACYJNE)-rownowaga – orjetacja -rytmizacja 3.K O M P L E K S O W E(MIESZANE)-zwinnościowe –szybkościowe.
ZDOLNOŚCI MOTORYCZNE DIAGNOZUJEMY W SPOSÓB PRZEZ ODP. ĆW.(ZDOLNOŚCI HYBRYDOWE)
PREDYSPOZYCJE:WZGLĘDNE ELEMENTARNE CECHY STRUKT. I FUNKCJONALNE ORG. W ZNACZNYM STOPNIU UWARUNKOWANE GENET. I MOŻLIWE DO POMIARU.DZILA SIĘ NA 4 GRUPY:-STRUKTURALNO-MORFOLO.-ENERGETYCZNIE-NEUROSENSORYCZNIE-PSYCHICZNE. PREDYSPOZYCJE S.A.:BIOL. PSYCH. ENERG. NEUROFIZJOLOG.
UMIEJĘTNOŚCI:
OKRESLONE SPECYF. ZDOLNOSCI CZLOWIEKA DO WYK.OKR. CZYNNOSCI RUCH. NA BAZIE ZDOLNOSCI MOTORYCZNYCH.DZIELA SIĘ NA:_ELEMENTARNE(RUCHY NATURALNE)-SPECJALNE(RUCHY SPORTOWE)
TESTY:
FUNKCJE DIAGNOZY:-PROGNOSTYCZNA-KONTROLNA.
2 SPOSOBY PODEWJŚCIA:ILOŚCIOWE- JAKOŚCIOWE.
TESTY:NARZĘDZIA POMIAROWE MOTORYCZNE.TEST SPORTOWO MOTORYCZNE:TO ZADANIE RUCHOWE,ZBIOR ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH.3 GRUPY:1.OCENIAJĄCE UMIEJ.RUCH.2.MIERZACE ZDOL.MOTOR.3.OCENIAJACY SPR.FIZ.
T.MUSZA BYĆ:WIARYGODNE kryteria:-OBIEKTYWNOSC RZETELNY SELEKTYWNY TRAFNY STANDARDOWY.POMIAR:TRAF. RZET. STANDARD. SELEKT. ZNORMALIZ. WIARYGODNY
SIŁA:
TO ZDOLNOŚCPOKONYWANIA OPORÓW ZEWN. LUB WEW.(OPOR WŁZSNEGO CIALA)
DZILIMY JA ZE WZGL. NA RODZAJ PRACY MIĘŚNIA:STATYCZNA-IZOMETR.-DYNAMICZNA-IZOTONICZNYCG I AUKSOTONICZNYCH. STATYCZNAc
DZIELIMY JA NA:AKTYWNĄ-martwy ciag,-PASYWNA-pomiar 20%wiekszy od aktywnej.
DYNAMICZNA NA:a)ZRYWNA-OPOR MIN.,PRZYSP. MAX. (rzut dyskiem) b)SZYBKA-OBYDWA PARAMETRY S.A. SREDNIE(pchnięcie kulą) c)WOLNA-OPÓR MAX. PRZYSP. MIN.(wyciskanie)
DZIELIM JA: WZGLĘDNA-max . opor jaki możemy pokonac wzgl. Naszego ciała BEZWZGLĘDNA-(ABSOLUTNA)max. Opór jaki możemy pokonac
DIAGNOSTYKA SILY:POMIAR a)SYNTETYCZNY-RZUT PILKA LEKARSKĄ>> nie wiemy co ocenia c bo technika jest rozna b)ANALITYCZNY>>>osobno rozpatrujemy pomiary F w zakresie okr.grup mięsniowych(barki ,grzbiet,brzuch)
WYTRZYMAŁOŚĆ:
ZDOLNOŚĆ DO KONTYNULOWANIA DŁUGIEGO WYSIŁKU O OKR. INTENSYWNOŚCI,PRZY UTRZYMANIU MOŻLIWIE NAJWIĘKSZEJ EFEKTYWNOŚCI PRACY I ZACHOW.PODWYZSZONEJ ODPORNOŚCI NA ZMECZENIE.
CZYNNIKI WARUNKUJACE POZIOM WYTRZYMAŁOŚCI:
--FIZJOLOGICZNE-SOMATYCZNE-PSYCH-KOORDYNACYJNE-WIEK-PŁEĆ
PODZIAŁ WYTRZYMAŁOŚCI:a)ZE WZGL. METODYCZNYCH-ogólna-ukierunkowana-specjalna b)ZE WZGL.NA CHARAKTER POZYSKIWANEJ ENERGI.TLENOWA .BEZTL,MIESZANA
FORMY WYZWALANIA ENERGI:
a)TLENOWA(AEROBOWA)intensywnośc wysilku pozwala na pokryci zapotrzebowania na tlen i uzyskujemy energ.dzieki utl.subst.odżywcz.>>>WĘGLOWODORU I TŁUSZCZY.
b)BEZTLENOWA(ANEROBOWA)przy wys.intens, wysiłku wyst.zjaw. niedoboru zapotrzebowania w tlen>>źródłęm energi są:rozpad ATP i fosfokreatyny z mięsni w pr. Tlenowym 38ATP-glikoza ferment. Rozpad glikogenu zakoźczony wytw,.kw.mlekowego w pr. ZATP.]
WYDOLNOŚĆ-FIZJOLOG.POTENCJAŁ DO WYK DŁUGOTRWAŁYCH WYSIŁKÓW,WĘŻSZE OD WYTRZYMAŁOŚCI-MIARA ZDOLNOŚCI JEST MAX. POBORÓW TLENU,MAX.ZUŻYCIE TLENU
PODZIAL ZE WZGL. NA CZAS:I(WYTRZYMALOŚĆ)1.DŁUGIEGO CZASU wiekszy od 10-12 min 3 typy:1 =10-30 min 2=30-90 3 >90 min 2)średniego czasu 2-10 min 3)krótkiego czasu 50s-3minPODZ.WYTTRZYM.a)szybkosciowa 15-50s(400 i 200m) b)sprinterska <15s c)silowa
SZYBKOŚĆ:
S.A. W RÓWNYM STOPNIU DETERMINOWANE CZYNNIKAMI KONDYCYJNYMI I INFORMACYJNYMI.
NA SZYBKOŚĆ MA WPŁYW:-RODZAJ WŁÓKIEN MIĘŚNIWYCH-WIEK –PŁEĆ-ROZCIĄGNIĘCIE MIĘŚNI PRZED PRACĄ-PROCESY ENERGETYCZNE-ODŻYWIANIE-CZYNNIKI GENETYCZNE(K.28-30 /M.30-32)-CZYNNIKI FARMAKOLOGICZNE.
CZĘSTOTLIWOŚĆ-TO MAX.LICZBA RUCHÓW,KTÓRĄ JESTEŚMY W STANIE WYKONAĆ W JEDNOSTCE CZASU.
SZYBKOŚĆ-ZDOL.DO WYK.OKR.RUCHÓW W JAK NAJKRÓTSZYM CZASIE.
SZYBKOŚĆ REAKCJI=CZAS REAKCJI+CZAS RUCHU PROSTEGO.
CZAS REAKCJI—CZAS JAKI UPŁYWA OD MOMENTU ZADZIAŁANIA BODZCA DO MOMENTU ROZPOCZENCIA ODP. NA TEN BODZIEC=>ODEBRANA INF. PRZEZ RECEPTOR,PRZESŁANIA I PRZETWARZANIA INF.CZAS REAKCJI JEST POJĘCIEM WĘŻSZYM BO NIE ZAWIERA ODP.NA TEN BODZIEC=>PRZEZ WYKONANIE RUCHU.
SZYBKOŚĆ-ZDOL.HYBRYDOWA, BO WPŁYW.NA NIE CZYNNIKI ENERGET. I INF.
SZYBKOŚĆ REAKCJI DZIELIMY ZE WZGLĘDU NA:*WARUNKOWY(najwolniejsza)*SŁUCHOWY*DOTYKOWY(najszybsza)
**ZEC WZGLĘDU NA CHARAKTER BODZCA:a)PROSTA-jeden bodziec-jedna reakcja
b)ZŁOŻONA- różne bodzce i na każdy inna reakcja
ZWINNOŚĆ:
ZDOLNOŚĆ KTÓRA UMOŻLIWIA WYK.SZYBKICH,PRECYZYJNYCH I ADEKWTNYCH RUCHÓW.TO ZDOLNOŚĆ KTÓRA UMOŻLIWIA PANOWANIE NAD WŁASNYM CIAŁEM.
--SZYBKIE PRZESTAWIENIE SIĘ Z JEDNYCH ŚCIŚLE KOORDYNOWANYCH RUCHÓW NA INNE A TAKŻE W UMIEJETNOŚCIACH SZYBKIEGO WYBORU ODP.AKTU RUCHOWEGO DO NIEOCZEKIWANIE POWST.SYTUACJI.ZWINNOŚĆ MA CHARAKTER HETEROGENNY..
OCENA ZWINNOŚCI:-PRZYSIADY Z WYRZUTEM NN DO PODPORU W OKR. CZASIE.
PODSTAWOWE RODZ. ZWINNOŚCI:-BIEG NA KOPERCIE,BIEG WAHADŁOWY:10*5m,PO ÓSEMCE ITP.
DUŻA I MAŁA MOTORYKA:-DUŻA-DOTYCZY RUCHÓW WYKONANYCH CAŁYM CIAŁEM=>ZWINNOŚĆ.-MAŁA-DOTYCZY RUCHÓW WYK. W OBRĘBIE K.G=>ZRĘCZNOŚĆ
OD CAEGO ZALEŻY ZWINNOŚĆ:-BUDOWA CIAŁA-WIEK-PŁEĆ.
ZWINNOŚĆ JEST ZDOLNOŚCIA HYBRYDOWA,PONIEWAŻ WPŁ.NA NIA CZYNNIKI ENERG. I INF.
NALEŻY DO GR.ZDOLNOŚCI KOORDYNACYJNYCH,KTÓRE UWARUNKOWANE SĄ PROCESY ZACHODZĄCE W UKŁ NERWOEYM.—UMOŻLIWIA ZACHOWANIE ZRÓWNOWAŻONEJ POZYCJI CIAŁA ZGODNĄ Z PRZYJĘTYM CELEM=>JEST TO NIEUSTANNA GRA NAPIĘĆ MIĘŚNIOWYCH.
RODZAJE RÓWNOWAGI:=>STATYCZNA I DYNAMICZNA
CO WPŁYWA NA RÓWNOWAGĘ:*INF.POCHODZĄCE Z BŁĘDNIKA*PRIOPRIORECEPTORY ZNAJDUJĄCE SIĘ W MIĘŚNIACH,TOREBKACH STAWOWYCH,W ŚCIĘGNACH.*RECEPTORY SKÓRNE PŁASZCZYZNY PODPARCIA
*WZROK=>B.WAŻNE JEST PRZEWODZENIE INF.
RÓWNOWAGA ZALEŻY OD:*WIEK I PŁEĆ(K.LEPSZA),TRENING. WADY:UŻYWANIE ŚRODKÓW FARMOKOLOGICZNYCH,ALKOHOL.
DIAGNOSTYKA RÓWNOWAGI:--PLATWORMY STATYCZNE I RUCHOWE—TESTY SPORTOWO-MOTORYCZNE.**RÓWNOWAGA STATYCZNA NP.3 MIN.NA LEWEJ NODZE WSPIĘCIE NA PALCACH**RÓWNOWAGA DYNAMICZNA NP.OBROTY W MIEJSCU CHODZENI PO RÓWNOWAŻNIACH.
RÓWNOWAGA DYNAMICZNA DZILIM NA:-DYNAMICZNA-OBROTOWA
ORJĘTACJA:CZASOWO PRZESTRZENNA
-UMOŻLIWIA OKREŚLENIE POŁOŻENIA CAŁEGO CIAŁA W OKREŚLONYM UKŁADZIE ODNIESIENIA W DZNEJ CHWILI.
ZE WZGLĘDU NA RODZAJ RECEPTORÓW ,KTÓRE UCZESTNICZĄW POZYSKIWANIU INF.ORJĘTACJE DZIELIMY NA:a)WZROKOWA-czopki –pręciki b)WĘCHOWA c)DOTYKOWA d)SLUCHOWA. ORJĘTACJA TO ZDOLNOŚĆ KOORDYNACYJNA
DIAGNOSTYKA ORJĘTACJI:*URZĄDZ.OCENIAJĄCE POLE WIDZENIA*TESTY SPORTOWO-MOTORYCZNE
Aguuul6