SZTUKI TEATRALNE DLA DZIECI omówienia.doc

(106 KB) Pobierz
SZTUKI TEATRALNE

 

 

SZTUKI TEATRALNE

dla dzieci

IZABELA DEGÓRSKA

 

 

 

OMÓWIENIE TEKSTÓW:

 

 

1.           LATARENKA                                                        

2.           PAN WĄSIK                                                        

3.           BAJKA O SZCZĘŚCIU                                          

4.           WSZYSTKIE SMOKI O TYM WIEDZĄ             

5.           SKRZYDLATA HISTORIA              

6.           HUMBA, BUMBA, BANG!                                         

7.           INTERMIŚ                           

8.           KRUSZYNKA                                                       

9.           MOC PREZENTÓW                                                       

10.     GNOMY antybaśń                                                       

11.     URODZINOWY SMOK

12.     O DZIELNYM SZEWCZYKU I PIĘKNEJ STAROŚCIANCE                           

 

 

 

 

 

SZCZECIN 2013

LATARENKA

gatunek: bajka

Co noc w lesie odbywa się bal owadów, na którym Świerszcz gra na skrzypcach, a Świetlik oświetla "parkiet" latarenką. Rankiem owady poznają Biedronkę, z którą bardzo zaprzyjaźnia się Świetlik. Okazuje się jednak, że trudno będzie im kontynuować swoją znajomość: ona boi się latać w ciemnościach, a on funkcjonuje tylko w nocy, zasypiając zaraz jak tylko rozpoczyna się dzień.

Świetlik chciałby, aby jego latarenka świeciła tak mocno, żeby ani Biedronka, ani nikt inny nie bał się już ciemności. Postanawia zabrać trochę światła od księżyca, bo tylko on może mieć taką moc.

Przyjaciele próbują wyperswadować mu ten pomysł, uważając, że jest niemożliwy do zrealizowania. Jednak świetlik dzięki swojej determinacji osiąga cel, księżyc podarowuje mu swój promień. W lesie już nikt nie musi obawiać się ciemności.

Przesłanie: Każde marzenie jest warte tego, aby spróbować je zrealizować. Bohater "Latarenki", pomimo wielu przeciwności, nie rezygnuje z osiągnięcia swojego celu. W efekcie spełnia swoje marzenie i uszczęśliwia przyjaciół.

Wiek adresata: 7-12 lat

Obsada: Świetlik; Świerszcz; Biedronka; Ćma; Kornik; Rosiczka; Łabędź; Księżyc

 

(oprac. Centrum Sztuki Dziecka)

LATARENKA

Poetycka opowieść o dążeniu do realizacji marzeń, nawet wtedy, gdy traci się wiarę w powodzenie.

Świetlik co noc oświetla swą latarenką bal, na którym bawią się nocne owady z całego lasu. Rankiem poznaje uroczą Biedroneczkę, lecz choć nawiązuje się między nimi więź, nie mogą być razem: Biedronka boi się ciemności, a Świetlik nie może żyć za dnia. Marzeniem Świetlika staje się latarenka, której blask rozproszyłby ciemność. Wyrusza na poszukiwanie księżycowego blasku, ale nie jest to łatwe.

Przyjaciółka Ćma zniechęca go do starań ponad siły, łakomy Kornik przekonuje, że dogadzanie swojemu brzuchowi to najlepszy sposób na życie, a podstępna Rosiczka więzi go, by mieć blask jego latarni tylko dla siebie.

Świetlik pokonuje te trudności, przełamuje nawet nieśmiałość, kiedy prosi o pomoc pięknego i potężnego Łabędzia. Nadaremnie. Księżyc, do którego wreszcie dociera jest tylko odbiciem w wodzie...  Jednak kiedy traci już wiarę, pomaga mu sam Księżyc. Świetlik nie chce bowiem światła dla siebie, ale by innym rozpraszać mrok.

Uszczęśliwiony wraca do przyjaciół z najpiękniejszą latarenka świata - pełną księżycowego blasku. Jego wytrwałość i dobre intencje pozwalają osiągnąć cel.

 

(oprac. ID)

 

PAN WĄSIK


gatunek: dramat z elementami realizmu magicznego

Paweł jest nieśmiałym chłopcem, który ma problem z nawiązywaniem przyjaźni, przez co doskwiera mu samotność. Na dodatek jego tata uległ ciężkiemu wypadkowi i od paru miesięcy leży w śpiączce. Chłopcu bardzo brakuje ojca i nie potrafi uporać się z tęsknotą.

Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z Panem Wąsikiem, kotem o nadprzeciętnych zdolnościach. Jego właścicielem jest schorowany Pan Ederman, który przebywając w szpitalu, oddaje pod opiekę kota mamie Pawła.

Kot wprowadza chłopca w świat wyobraźni i czarów. Dzięki niezwykłym cechom Pana Wąsika, Paweł zdobywa sympatię rówieśników i pozbywa się swoich lęków. Chłopiec odzyskuje pewność siebie i Pan Wąsik może go opuścić, by pomagać innym dzieciom.

Okazuje się, że kot miał rację, przekonując chłopca, że jego tata na pewno przebudzi się ze śpiączki i wróci do domu.

Paweł jest szczęśliwy, ponieważ ma z powrotem przy sobie oboje rodziców, zyskał nowych przyjaciół i przeżył niesamowite przygody u boku niezwykłego kota.


Przesłanie: Dramat ukazuje dwa, nie zawsze przenikające się, światy: dorosłego i dziecka. W tym drugim, rządzącym się prawami wyobraźni, pełnym wrażliwości, często dostrzega się rzeczy, które w pierwszym odrzuca się bądź bagatelizuje. Opowieść o dużych problemach małego chłopca... i kocie, który zna przepis na rozwiązanie każdego kłopotu.

Wiek adresata: od 7 lat


Obsada: Pawełek; Pan Wąsik; Mama; Pani Lorna; Patryk; Martynka; Tata; Pan Ederman

   

(oprac. Centrum Sztuki Dziecka)



 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAJKA O SZCZĘŚCIU

gatunek: bajka

obsada: 6 - 8 osób

Tekst, wyróżniony w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, który pojawił się już na kilkunastu profesjonalnych scenach. Jego realizacje zdobyły szereg nagród.

Ciepła, mądra i urocza baśń w klimacie braci Grimm dla dzieci od lat czterech. Mówi o sile przyjaźni, cenniejszej od wszelkich dóbr materialnych, które przecież szczęścia nie dają… 

Gdzieś daleko stąd, za lasem, w niewielkiej chatce, mieszka biedny Staruszek z Myszką, Kogucikiem i Świnką. Szczęśliwi, bo mają siebie nawzajem. Sielankę tę zakłóca pojawienie się wędrownego kupca. Za jego namową Staruszek wymienia ukochane zwierzątka na fajkę, nożyk i tabakierę. Dopiero gdy zostaje sam, zdaje sobie sprawę, jak bardzo mu ich brak. Niestety, jest już za późno. Zwierzątka zostały sprzedane do cyrku. Staruszek opuszcza pusty dom. W lesie spotyka Kostuchę, którą prosi o śmierć, ta jednak nie spełnia jego prośby, ale proponuje mu wymianę - wskaże mu drogę do przyjaciół za dobra materialne.

Wszystko się dobrze kończy: Staruszek, dzięki dobroci Klauna, odzyskuje przyjaciół.

(oprac. ADIT)

 

 

 

BAJKA O SZCZĘŚCIU


Za lasem stoi mała chatka, w której mieszka staruszek ze swoimi zwierzątkami: kogucikiem, myszką i świnką. Żyją ubogo, ale szczęśliwie. Pewnego razu na podwórku zjawia się handlarz z wózkiem. Dziadkowi podoba się jego hebanowa fajka. Nie ma czym za nią zapłacić, więc oddaje handlarzowi myszkę, a potem - nie wiedzieć czemu - traci humor. W krótkim czasie, w podobny sposób, oddaje handlarzowi kogucika i świnkę. Tak ostał się sam, zupełnie już smutny. Nie mogąc znieść samotności - rusza w świat. Na swej drodze spotyka śmierć i już chce oddać jej życie, gdy ta zapytuje go o powód zmartwienia. Staruszek opowiada i przyznaje, że dopiero teraz rozumie, jak źle zrobił, i że dałby wszystko, by to odwrócić. Chytra śmierć wzięła jego skarby i kazała iść do cyrku, gdzie występują jego zwierzęta. Gdy je odnajduje, okazuje się, że są równie smutne jak on. Klaun - nowy właściciel - przejęty opowieścią staruszka zwraca mu starych przyjaciół, a ci z radością grają ostatnie przedstawienie.

Przesłanie: Sztuka pokazuje, że gromadzenie przedmiotów nie daje prawdziwego szczęścia, że ważniejsze są uczucia przyjaźni i miłości. Mówi i o tym, że dopiero gdy się utraci bliskich, można zrozumieć, jak byli dla nas ważni.

Wiek adresata: 5-12 lat

Obsada: Staruszek; Myszka; Kogucik; Świnka; Handlarz; Osiołek; Śmierć; Klaun

(oprac. Centrum Sztuki Dziecka)

Spektakl można grać przy skromnych dekoracjach.

 

WSZYSTKIE SMOKI O TYM WIEDZĄ

gatunek: bajka

obsada: dla 9 aktorów

 

Bajka przeznaczona dla najmłodszych widzów. Kolorowa, rozśpiewana, pełna magii, na pewno będzie świetną zabawą dla każdego.

Historia małego smoczka - Hieronima, który marzy o tym, by stać się dorosłym, odważnym, ziejącym ogniem i znającym las smokiem. Ciekawy wszystkiego, chce jak najszybciej poznać świat. Dlatego nie zawsze jest posłuszny Mamie-Smok. Wbrew jej woli nawiązuje znajomość ze złośliwym, kłamliwym Gnomem. Ten złodziejaszek, który zamierza pod nieobecność gospodarzy ukraść wszystkie skarby, namawia naiwnego smoczka, by wyruszył "tam, gdzie kończy się jaskinia". Niestety, pierwsza wyprawa w wielki świat okazuje się dla malucha pełna niebezpieczeństw. Czyha na niego bowiem Czarny Rycerz, "pogromca smoków". Tylko pomoc Wiedźmy ratuje Hieronima przed zgubą.
 Jednak pewnego dnia marzenie młodego smoka o bohaterstwie i samodzielności spełnia się. Mama wysyła go do Smoczego Lasu - po smocze ziele do mikstury pomocnej w nauce ziania ogniem.
W drodze Smoczek ratuje najstarsze Drzewo i przepędza na cztery wiatry złego Drwala. Wszyscy, z Mamą-Smok na czele, są z niego dumni. Okazuje się, że wielkich czynów można dokonać w każdym wieku, o czym mówią słowa piosenki:

"Wszystkie smoki o tym wiedzą,
że nie trzeba czekać wiek,
By dorosnąć, by być dużym,
trzeba tylko tego chcieć.
Gdy ciekawość smoka gna,
gdy chce w skrzydłach poczuć wiatr
Wtedy leci na wyprawę
i poznaje cały świat."

Jak wynika z ostatnich badań socjologicznych, ilość dzieci w naszym kraju gotowych potwierdzić swoją odwagę niepokojąco przewyższa liczbę dorosłych.

(oprac. ADIT)

WSZYSTKIE SMOKI O TYM WIEDZĄ

Smocza jaskinia. Hieronim, mały smok, za namową gnoma a wbrew zakazowi mamy, wyrusza w świat. Spotyka wiedźmę Euzebię, którą prosi o wymarzoną dorosłość. Ale wiedźma, a później stare, mądre drzewo tłumaczą mu, że musi być cierpliwy. Po Smoczym Lesie grasuje Czarny Rycerz. Poluje na małego smoka. W obronie zaatakowanego Hieronima staje koń rycerza i wiedźma. Zdenerwowana Euzebia zamienia Czarnego Rycerza w konia. Smok wraca do jaskini. Mama-smok uczy malca ryczeć oraz zionąć ogniem. Do nauki potrzebne jest smocze ziele, które smok ma znaleźć. Tymczasem w lesie drwal wycina stary klon. Drzewo jęczy. Hieronim ryczy na drwala. Pierwszy raz zionie ogniem. Pokonany drwal prosi o pomoc swego konia - przemienionego Czarnego Rycerza. Jednak zwierzę nie chce zaatakować małego smoka. Zdarzenie obserwuje wiedźma. Jest zadowolona, że zły rycerz się zmienił. Euzebia zdejmuje z niego czary. Przylatuje Mama smoka. Wszyscy chwalą Hieronima i przekonują ją, że jej dziecko jest już duże.


Przesłanie: Sztuka o dziecięcym pragnieniu bycia dorosłym oraz o dorastaniu, z którym nierzadko nie chcą pogodzić się rodzice. "Wszystkie smoki o tym wiedzą" zawiera również przypomnienie, że dobro zawsze zwycięża nad złem.


Wiek adresata: 6-12 lat


Obsada: Hieronim; Mama-smok; Gnom; Ptak; Wiedźma; Drzewo; Czarny Rycerz; Biały Koń; Drwal

(oprac. Centrum Sztuki Dziecka)

 

 

Sztuka miała premiery w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie (2010) oraz w Państwowym Teatrze Lalek w Burgas (Bułgaria, 2011).

 

SKRZYDLATA HISTORIA

gatunek: bajka (zalecana na scenę lalkową)
obsada: jedna postać ludzka (Wróżka), 11 ptaków i Głos


Współczesna bajka o sile dobrego słowa, które dodaje skrzydeł i leczy z kompleksów. Pokazuje, że wiara w siebie i przyjaźń mogą zdziałać cuda.

Bocianek Olo podziwia swego Braciszka, który bez trudu wlatuje nawet na szczyt wysokiej topoli. Olo tak nie potrafi, nie stara się, nie próbuje. Poszturchiwania Ojca utwierdzają go w przekonaniu, że jest "do niczego". Dlatego zamiast ćwiczyć skrzydła, snuje się po łące. Spotyka tam Starego, który ostrzega go, że nie przeżyje zimy.

Olo jest za słaby, by polecieć wraz z rodzicami w daleką i męczącą podróż do Afryki, zostaje więc na swojej łące. Samotność, zimno i głód szybko dają o sobie znać. Olo wyrusza na poszukiwanie schronienia. Ciepła stacja benzynowa wydaje się być idealna, ale przegania go stamtąd samolubny Wojtek. Bliski śmierci, zostaje uratowany przez Wróżkę, która opiekuje się chorymi ptakami z okolicy. Dba, by odzyskały zdrowie i na wiosnę mogły wzbić się w powietrze. Dzięki jej troskliwości pod koniec zimy bocian Olo odzyskuje pełnię sił. Wróżka wspiera go i zachęca do ćwiczeń. Piękny jak nigdy dotąd, może przywitać na szczycie topoli wracającą zza mórz rodzinę.

Opowieść mówi o konieczności pomocy słabszym, uczy opieki nad dzikimi ptakami w czasie zimy.

(oprac. ADIT)

 

SKRZYDLATA HISTORIA


W gnieździe siedzą dwa małe bociany. Olo jest strachliwy i cherlawy, a jego brat silny i odważny. Zbliża się zima. Rodzice obawiają się, że słabszy syn nie doleci do Afryki. Małemu brakuje wiary w swoje siły, dodatkowo nikt go nie wspiera. Kolejne lekcje latania kończą się fiaskiem. Bocianek spotyka na łące Starego, który ostrzega go przed zimą. Stary bocian umiera. Olo szuka schronienia na stacji benzynowej. Samolubny Wojtek wygania Olo z ciepłej wiaty.

Bocianek tuła się po łące. Wróbelek ostrzega go przed nadchodzącą Mroźną Panią. Zima dopada Małego i chucha na niego mrozem. Olo zapada w sen. Śni o Afryce. Budzi się w domku Wróżki. Są tam również inne ptaki. Wróżka leczy dobrym słowem. Bocianek obiecuje czarodziejce, że nauczy się latać. Wróbel odwiedza bociana. Przynosi wieści, że nadchodzi wiosna. Ptaki uczą Olo latać. Malec nabiera wiary w siebie i dofruwa na sam szczyt topoli. Wracająca z Afryki rodzina rozpoznaje w "potężnym lotniku" Ola. Nie wiedzą, co za moc dała boćkowi tyle siły.

Przesłanie: Sztuka o sile dobrego słowa, które może uleczyć z kompleksów, może dodać skrzydeł. Trzeba uwierzyć w siebie i dawać moc wiary we własne siły innym. Morał sztuki wypowiada Wróżka: "Dobre słowo jak czary, moc wielką ma w sobie". Zapamiętajmy to przesłanie, ponieważ nawet małe dzieci wiedzą, że Wróżki zawsze mają rację.

Wiek adresata: 6-13 lat

Obsada: Bocianek; Brat; Ojciec; Matka; Stary; Wróbel; Wojtek; Kruk; Sowa; Zimorodek; Jaskółka; Wróżka; Mroźna Pani; Głos

(oprac. Centrum Sztuki Dziecka)

 

 

 

 

 

 

 

 

INTERMIŚ


gatunek: bajka

obsada: 8 osób

 

Intermiś został zainspirowany świetnymi sztukami Jana Wilkowskiego o Tymoteuszu. Autorka zadała sobie pytanie: jak dziś, w dobie Internetu, wyglądałyby relacje między Tatą Misiem a Małym Misiem? Tak powstała nowoczesna bajka pełna zabawnych dialogów, szybkiej akcji i współczesnych gadżetów.


Zapracowani rodzice bagatelizują potrzebę ruchu i gimnastyki. Na zawody sportowe zorganizowane przez szkołę większość z nich się nie stawia. Ci, którzy się pojawiają, udają choroby. Większym zainteresowaniem cieszą się konkurencyjne zawody zorganizowane przez Nietoperza - w grze na Intermisiach. Tu wystarczy tylko refleks i sprawne palce…

 

 

 

 

Nagrodą dla zwycięzcy ma być nowoczesny monitor. Ciekawość i chęć zdobycia nagrody nie pozwalają Małemu Misiowi i Zajączkowi przepuścić takiej okazji.

Miłe złego początki: zwierzątka stają się ofiarami podstępnie zastawionej pułapki. Zostają uwięzione w klatkach, w których zostaną odwiezione do ZOO. Jednak dzięki sprytowi, sprawności fizycznej, a także znajomości nowoczesnej techniki, bohaterom udaje się ocalić skórę.

Kryminał dla dzieci z porwaniem i tropieniem czarnego charakteru stał się tu okazją, by podpatrzeć relacje z dzieckiem zarówno surowego Taty Zająca, ojca wielodzietnej rodziny, jak i pochłoniętego zawodową karierą Taty Misia.

(oprac. ADIT, ID)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HUMBA, BUMBA, BANG!


gatunek: bajka

obsada: 7-10 osób

 

Rozgrywająca się w afrykańskim buszu opowieść o akceptacji samego siebie.

Żyrafka, Nosorożec i ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin