Międzynarodowe standardy rachunkowości UMK Wisniewska Wiśniewska.doc

(41 KB) Pobierz

1.      Dokończ zdanie:

W związku z tym istnieją dwa główne źródła regulacji dotyczących działalności gospodarczej, a zatem także zasad prowadzenia rachunkowości i sporządzania sprawozdań finansowych przez firmy amerykańskiej. Jest to prawo federalne i …??

Odp. Stanowe

2.      Podaj różnice między harmonizacją a standaryzacją.

Harmonizacja międzynarodowa rachunkowości- zmierzanie w kierunku podobieństw w wyborze między alternatywnym rozwiązaniami rachunkowości Międzynarodowa standaryzacja rachunkowości- proces ograniczający wybór, co prowadzi ostatecznie do przyjęcia tej samej metody rachunkowości przez wszystkie firmy we wszystkich krajach. ( A. Jaruga)

3. Jej zadaniem jest wybieranie członków Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, nadzorowanie i finansowanie działalności RMSR – 19 mężów zaufania.

          Odp. Fundacja Komitetu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

3.      Do zadań Rady Doradczej ds. Standardów (SAC) należy

·         Doradzanie RMSR przy podejmowaniu przez RMSR decyzji związanych z określeniem priorytetów

·         Informowanie RMSR o implikacjach wynikających z proponowanych standardów dla użytkowników i sporządzających sprawozdanie finansowe

·         Doradzanie RMSR i mężom zaufania w innych sprawach.

 

4.      MSR 21 zawiera:

Odp. Skutki zmian kursów wymiany walut obcych

5.      Obszary realizowane przez FASB, to min.:

Odp. Badania i rozwój (BiR) oraz Zdarzenia występujące po dniu bilansowym

 

6.      Różnice między MSSF/MSR a UoR (nie pamiętam dokładnie o który MSR chodziło), ale na pewno było z tego pytanie.

7.      Wyjątki od stosowania prawa wg. MSSF/MSR (wypisać)

8.      W prezentacji Sprawozdań finansowych  w MSSF/MSR istotne błędy powstałe w latach ubiegłych należy skorygować w pierwszym Sprawozdaniu finansowym po jego sporządzeniu przez:   odp. Przekształcenie danych porównywalnych za okresy, w których błąd wystąpił oraz przekształcenia bilansu otwarcia aktywów, zobowiązań oraz kapitału za najwcześniejszy okres prezentowany w sprawozdaniu finansowym, jeśli błąd wystąpił wcześniej

9.      Pytanie o dotacje podmiotowe i państwowe.

10.  Jednym z celów założeń konceptualnych sporządzania sprawozdań finansowych jest:

Odp. Pomoc RMSR w promowaniu harmonizacji przepisów, standardów i procedur dot. prezentacji sprawozdań finansowych przez stworzenie podstawy do ograniczenia liczby alternatywnych rozwiązań rachunkowych dozwolonych przez MSSF. Inna grupa miała różnice między zasadami konceptualnymi MSSF a UoR

11.   Z zasad koncepcyjnych różnice między MSSF a UoR w ujmowaniu aktywów, zobowiązań, przychodów, kosztów. Inna grupa różnice – zasada kosztu historycznego.

12.   Cel ogólny sprawozdawczości finansowej. (wymienić)

13.   Z cech jakościowych informacji, to jedna grupa miała opisać wierność odzwierciedlenia rzeczywistości, a druga zrozumiałości.

14.   MSR 16 nie dotyczy min:

Odp. Jednostka utrzymuje w celu wykorzystania w procesie produkcji dóbr, dostawach towarów lub świadczenia usług, w celu oddania do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu lub w celach administracyjnych.

15.   W MSR 16 koszt rzeczowych aktywów trwałych ustala się poprzez zsumowanie ceny nabycia łącznie z obciążeniami importowymi oraz bezzwrotnymi podatkami pomniejszona o upusty handlowe i rabaty oraz wszystkie koszty bezpośrednio związane z doprowadzeniem składnika aktywów do miejsca i stanu, jakie są niezbędne, aby był on zdatny do użytkowania zgodnie z zamierzeniem kierownictwa oraz:

Odp. Wstępne oszacowanie kosztów demontażu i usunięcia składnika oraz renowacji miejsca, w którym znajduje się ten składnik, jeśli jednostka nabywa obowiązek wykonania tych czynności wskutek nabycia składnika aktywów lub wskutek jego użytkowania przez określony czas w celach innych niż wytwarzanie produktów w tym czasie. 

16.   W MSR 16 późniejsze nakłady dotyczące składnika rzeczowego majątku trwałego powiększają jego wartość księgową

Odp: o ile prawdopodobne jest uzyskanie przez jednostkę przyszłych korzyści ekonomicznych przewyższających korzyści możliwe do osiągnięcia pierwotnie.

17.   W MSR 16 wycena późniejsza bilansowa według drugiego modelu przeszacowania

Odp. Wartością godziwą jest wartość przeszacowana, czyli godziwa na dzień przeszacowania pomniejszona o późniejsze skumulowane odpisy umorzeniowe oraz późniejsze skumulowanie odpisy z tytułu utraty wartości.

18.   W MSR 16 wartość amortyzacyjną rzeczowego majątku trwałego ustala się:

Odp. to koszt składnika aktywów (lub inna wartość przyjęta w miejsce kosztu) pomniejszona o szacowaną wartość rezydualną.

20 Def. Okresu użytkowania według MSR 16

 

19.   Jeśli dany składnik rzeczowego majątku trwałego dana firma wycofuje z używania i likwiduje, to powstały zysk(strata) ustalany jest:

Odp. Jako różnica między przychodami netto ze zbycia (likwidacji) a wartością księgową, ujmowany jest w RZi S

20.   Def aktywów niematerialnych według MSR 38

21.   Według MSR 38 jednostka może uznać składnik aktywów niematerialnych, jeśli spełnia on warunki definicji aktywów niematerialnych oraz:

Odp. Prawdopodobne jest uzyskanie przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z tym składnikiem i koszt składnika może być ustalony w sposób wiarygodny.

22.   Podaj trzy przykłady kosztów bezpośrednio związanych z przygotowaniem składnika do zamierzonego użytkowania według MSR 38.

23.   Według MSR 38 proces tworzenia  wewnętrznie wytworzonych aktywów niematerialnych klasyfikuje się min .jako:

Odp. Prace rozwojowe- praktyczne zastosowanie odkryć badawczych badawczych lub osiągnięć innej wiedzy w planowaniu i projektowaniu produkcji nowych lub znacząco udoskonalonych produktów , procesów, systemów lub usług, które ma miejsce przed rozpoczęciem produkcji seryjnej lub zastosowaniem technologii.

24.  Podaj trzy przykłady kosztów, które można bezpośrednio przyporządkować do składnika aktywów niematerialnych.

25.  Pytanie z nakładów późniejszych

26.  Było pytanie o wyliczenie amortyzacji, tak jak przykład 2 z MSR 16.

Dalsze pytania dotyczą MSR 39, a z nami przerobiła MSR38, ale z tego MSRu mogę powiedzieć, że na pewno będzie wymienić przykłady nieruchomości inwestycyjnych oraz przykłady nieruchomości niebędącymi inwestycjami. Także wycena w związku z przeklasyfikowaniem.

 

Na razie otrzymałam tyle pytań, które były i nas dotyczą. Wiem, że sporo pytań było z samego wstępu, oraz z MSR 16. Na to należy się szczególnie nastawić. Spróbuje jeszcze coś zdobyć, ale w zeszłym roku było tego jeszcze więcej i omawiała inne MSR.

Pozdrawiam

 

Zadanie Przykład 2 MSR 16

Przedsiębiorstwo nabyło specjalistyczne urządzenie za 120.000. Długość okresu użyteczności ekonomicznej oszacowano na 6000 godzin. Po takim okresie eksploatacji urządzenie zostanie wycofane z używania i zastąpione nowym. Wartość końcową urządzenia oszacowano na 30.000. Zgodnie z oczekiwaniami w nadchodzącym okresie sprawozdawczym urządzenie przepracuje 1500 godzin.

Rozwiązanie:

Wartość początkowa: 120.000

Wartość końcowa: 30.000

Wartość do zamortyzowania = 90.000 = 120.000 – 30.0000

 

Stawka amortyzacji: 90.000 : 6000 godzin = 15zł/godz.

Odpis amortyzacyjny w okresie: 1500 godzin x 15 = 22.500 zł.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin