Funkcje skory - egzamin.docx

(15 KB) Pobierz

Funkcje skory- Bierne-  ochrona przed zimnem,cieplem,promieniowaniem Uv,uciskiem,uderzeniem,tarciem,działaniem subt.chemicznych, wnikaniem dronoustrojow-plaszcz lipidowy, Aktywne- ochrona przed mikroorganizmami ktore dostaly się do skory, wchłanianie określonych substancji czynnych,wydzielanie potu-f.chlodzenia,wraz z gruczolami lojowymi wytwarzanie plaszcze lipidowego, regulacja krazenia krwi i termoregulacja dzięki ukrwieniu krwi.

Kręgi szyjne- występują w odcinku szyjnym kręgosłupa. Kręgi te są najmniejszymi ze wszystkich Z wyjątkiem dwóch pierwszych i ostatniego (siódmego) kręgi szyjne mają podobną do siebie budowę. Ich też jedynie dotyczy poniższy akapit. Posiadają, podobnie jak kręgi lędźwiowe, trójkątny otwór kręgowy podczas gdy np. kręgi piersiowe mają otwór owalny. Wyrostek kolczysty jest rozdwojony na końcu. Parzyste wyrostki poprzeczne obejmują otwór wyrostka poprzecznego - przebiega w nim tętnica kręgowa z żyłami oraz splotem nerwowym.

Kręgi piersiowe – 12 kręgów należących do odcinka piersiowego kręgosłupa człowieka. Kręgi odcinka piersiowego mają powierzchnie stawowe, którymi łączą się z żebrami. Na wyrostkach poprzecznych mają tzw. dołki żebrowe służące do połączenia z żebrami (dokładniej z guziczkiem żebra znajdującym się na jego tylnym końcu), dołki stawowe znajdują się również na krawędziach trzonów. Dołki żebrowe sąsiadujących ze sobą trzonów tworzą połączenie stawowe z główką żebra. Kolejną charakterystyczną cechą kręgu piersiowego jest długi, nierozdwojony na końcu wyrostek kolczysty, który skierowany jest ku dołowi, dzięki czemu wyrostki kolejnych kręgów nachodzą na siebie dachówkowato.

Kręgi lędźwiowe - kręgi w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. U człowieka jest ich 5 (L1 - L5), odznaczają się bardzo masywną budową. Łączą się z kością krzyżową na wysokości pośladków. Kręgi te mają duże trzony o kształcie nerkowatym. Wyrostki są nieco odgięte do tyłu. Wyrostki poprzeczne .Wysokie i spłaszczone wyrostki kolczyste zwrócone są ku tyłowi, w dół. Otwór kręgów ma kształt trójkąta.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin