KONSPEKT DO LEKCJI J_ZYKA POLSKIEGO W KLASIE I.doc

(191 KB) Pobierz
KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE I

KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE I

DO KRĘGU TEMATYCZNEGO „ŚWIAT ZWIERZĄT”.

 

Opracowała Janina Kruk , rok II semestr III

Edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym

 

Temat: Wprowadzenie i pisanie litery S, s na podstawie wyrazu „ser”.

              Czytanie i pisanie sylab i wyrazów z s.

Cele lekcji:

dydaktyczne:

-         kształcenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej, uwagi, spostrzegawczość, słuchu fonematycznego,

-         zapoznanie ze sposobem pisania litery s, S,

-         utrwalenie pojęcia głoski, litery, sylaby, wyrazu,

-         bogacenie słownictwa uczniów poprzez zapoznanie z nowymi wyrazami,

wychowawcze:

-         wdrażanie uczniów do współdziałania, rywalizacji i aktywnego udziału w lekcji.

Metody: pogadanka, pokaz, praktyczna – gry dydaktyczne.

Formy: praca zbiorowa jednolita, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne: różne gatunki serów, alfabet ruchomy, nakrywki do analizy i syntezy, rebusy, suwaki, kartoniki z sylabami do tworzenia wyrazów, obrazek sera.

 

Plan lekcji:

 

1. Wprowadzenie do tematu lekcji:

-         rozwiązanie rebusów, wyłonienie głoski s,

-         omówienie wyglądu i przeznaczenia różnych gatunków serów.

2. Podanie celu i tematu lekcji.

3. Opracowywanie nowego materiału:

-         analiza i synteza słuchowo-wzrokowa wyrazu – ser,

-         budowa modelu wyrazu,

-         nauka litery s (pokaz litery, rozpoznawanie jej wśród innych liter, tworzenie sylab i wyrazów z s).

4. Przerwa śródlekcyjna.

5. Nauka pisania litery s, S.

6. Kontrola i ocena pracy uczniów.

7. Podsumowanie lekcji zabawą „Dobieranka geometryczna”.

8. Zadanie pracy domowej.

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy tok lekcji

 


 

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

1

2

1.      Rozwiązanie rebusów

-          Na pewno jesteście ciekawi jakiej litery i wyrazu nauczymy się dzisiaj pisać?

-          Rozwiążcie rebusy, a z pewnością domyślicie się jaka to litera.

-          Zwycięży grupa, która najszybciej odczyta najwięcej wyrazów.

-          Nagrodzenie zwycięzców

 

 

 

-          Kto potrafi powiedzieć jaką literę dzisiaj poznamy?

2.   Omówienie wyglądu i przeznaczenia różnych gatunków serów.

-          Jakie gatunki serów znajdują się na wystawce?

-          Jakie potrawy można z nich przyrządzić.

3.      Podanie tematu i celu lekcji.

-          Na dzisiejszej lekcji nauczymy się pisać literkę i wyraz ser.

4.      Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazu ser.

-          Przeczytajcie po cichu podpis pod obrazkiem.

-          Przeczytajcie jeszcze raz głośno.

-          Wymówcie poszczególne głoski.

-           

-          Podnieście tyle białych nakrywek, ile głosek słyszycie.

-          Wypowiedzcie pierwszą głoskę, ostatnią.

-          Sprawdźcie czy s jest samogłoską.

-          Informuje, że s jest spółgłoską i będą ją oznaczać czarną nakrywką.

5.      Budowa modelu wyrazu.

-          Zbudujcie model wyrazu ser

-          Wstawcie znane literki

-          Jaką literką zastąpimy pierwszą nakrywkę?

-          Pokazuje literkę drukowaną małą.

 

-          Następnie wielką literę S (przypomina, że imiona piszemy wielką literą).

6.      Tworzenie sylab i wyrazów z s

-          Poleca uczniom łączyć literkę s z samogłoskami i odczytać powstałe sylaby.

-          Organizuje zabawę dzieci „ Kto odczyta więcej wyrazów?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          Nagrodzenie zwycięzców.

7.      Przerwa śródlekcyjna.

8.      Nauka pisania litery

-          Pokazuje literę s małą pisaną.

-          Omawia jej konstrukcję, sposób pisania.

-          Uczy pisać wielkiej litery S

9.      Kontrola i ocena pracy uczniów.

-          Kontroluje, czuwa nad poprawnością pisma, organizuje ćwiczenia w pisaniu dla dzieci z defektami.

10.Podsumowanie lekcji

-          Organizuje zabawę „Dobieranka geometryczna”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          Nagradza uczniów, którzy poprawnie odczytali i zapisali powstałe wyrazy.

11.Zadanie pracy domowej

- Narysować dwa przedmioty ,w których nazwie występuje głoska s i podpisać obrazki.

Dzielą się na 4-osobowe grupy i rozwiązują rebusy.

-          Poznamy literę s, ponieważ występuje we wszystkich wyrazach, które odczytaliśmy.

 

-          Oglądają wystawkę, podają nazwy serów i ustalają ich przeznaczenie.

 

 

 

 

 

 

 

-          Czytają – ser

 

 

-          s – e – r

 

-          Podnoszą 3 nakrywki.

 

 

-          S, r

-          Sprawdzają, podkładając dłoń pod brodę.

 


- Literką s

Wyszukują ją wśród liter alfabetu i wstawiają na właściwe miejsce.

-          Czytają wyraz.

 

 

-          Układają połączenie z liter z alfabetu: sa, se, so, si, sy, su, as, es, os, is, us, ys, i czytają głośno

-          Dzielą się na 2-osobowe zespoły i z suwaków do tworzenia wyrazów odczytują przez połączenie sylab – wyrazy


 

 

- Piszą w powietrzu, na ławce, w brudnopisie, w dużym formacie, w zeszycie ćwiczeń, w zeszycie przedmiotowym litery, sylaby i wyraz ser.

 

 

 

 

 

Samodzielnie dobierają połówki figur geometrycznych, odczytują powstałe wyrazy i zapisują w brudnopisach.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin