SCENARIUSZ ZAJĘC DLA GRUPY 6.doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘC DLA GRUPY 6 – LATKÓW

SCENARIUSZ ZAJĘC DLA GRUPY 6 – LATKÓW

 

 

Temat: Co zrobić ze złością na podstawie bajki Ewy Ostrowskiej pt. Loczek, czyli sposób  

             na Zuzię.

 

Cele:

Dziecko:

·         wyraża złość używając werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu (słowa, mimika, gest, rysunek);

·         wie, w jaki konstruktywny sposób może wyrażać złość i jak ją odreagować;

·         porozumiewa się w grupie wg zasad ustalonych wspólnie i zapisanych w kontrakcie;

·         wykonuje zadania zgodnie z poleceniem;

·         działa w zespołach.

 

Metody:

·         rozmowa;

·         pokaz;

·         metody twórcze i aktywizujące;

-          pedagogika zabawy;

-          burza mózgów;

-          niedokończone zdania;

-          twórcze myślenie;

-          elementy psychodramy.

Formy:

·         indywidualna

·         zbiorowa (grupowa)

Środki dydaktyczne:

·         utwór Ewy Ostrowskiej pt. Loczek ,czyli sposób na Zuzię

·         nagrania smutnej i wesołej muzyki

·         ilustracje z wizerunkami ludzi w stanie złości

·         papier i kredki lub farby(do wyboru)

·         gazety

·         instrumenty perkusyjne

·         minki wyrażające nastrój dzieci

 

Przebieg:

 

1.Ekspresja emocjonalna uczuć.

Używając swoje imię przedstaw całym swoim ciałem, wyrazem twarzy różne stany emocjonalne, np. miłość, radość, złość, smutek, ciekawość.

 

2.Rozmowa o sytuacjach, w których dzieci widziały ludzi złoszczących się, kłócących.

Po czym poznały, że te osoby są na siebie źli (wykorzystanie ilustracji).

 

3. Zapoznanie dzieci z utworem Ewy Ostrowskiej pt. „Loczek, czyli sposób na Zuzię”.

 

4. Rozmowa na temat bajki, ocena zachowania Zuzi w stosunku do rodziców, jej częstego wpadania w złość bez racjonalnego powodu, oraz sposobu który pomógł rodzicom w zapanowaniu nad zachowaniem Zuzi.

 

5. Dokonywanie skojarzeń.

Gdy słyszę słowo „złość” to myślę o.....

 

6. Jak wygląda złość (scenki rodzajowe).

Dzieci przy pomocy min i ruchów pokazują, jak zachowują się ludzie, gdy się złoszczą i kłócą

 

7. Kreatywne rysowanie

Nauczyciel wyjaśnia, że złość można narysować. Można złość odreagować, wyrzucić z siebie. Jednym ze sposobów jest jej narysowanie. Można tez narysować wybrane zachowanie Zuzi.

Rozmowa o rysunkach, urządzenie wystawki.

 

8.Zabawa ruchowa przy muzyce: „Idzie zuch”.

 

9. Dokończ zdanie.

·         Kiedy się złoszczę lub kłócę, to... (przykładowe odpowiedzi: płaczę, krzyczę, biję, uciekam, tupię, robię się czerwony na twarzy).

 

10.Rozmowa o złościach i kłótniach dzieci: jakie przeżywają emocje? (np. smutek, żal, gniew, wstyd), jak się zachowują, gdy kłócą się z kolegami albo z kimś dorosłym.

 

11.Papierowa złość

Dzieci pokazują, jak się złoszczą – gniotąc, drąc gazety.

 

12.Orkiestrowa złość

Dzieci dobierają się w zespoły 2-3 osobowe. Każda grupa przy pomocy instrumentów perkusyjnych prezentuje jak się złości. Pozostałe dzieci mówią o swoich wrażeniach, co czują gdy inni się złoszczą.

 

13.Co zrobić ze złością ( burza mózgów)

Dzieci wysuwają propozycje, które nauczycielka zapisuje na kartce. Nauczycielka podpowiada pytaniami: Jak się uspokoić?; Jak po kłótni doprowadzić do zgody?

Przykładowe odpowiedzi: krzyk, darcie papieru, rysowanie, kopnięcie w przedmiot, rozmowa, odejście, płacz, tupanie.

 

14.Zakończenie.

Ekspozycja różnych minek. Rozpoznawanie przez dzieci ich nastroju.

Przyporządkowanie mince koloru, zjawiska atmosferycznego.

 

UWAGA!

Należy dzieciom uzmysłowić, że odczuwanie złości nie jest niczym złym. Złe są kłótnie, bójki, krzywdzenie kogoś, obrażanie, wyzywanie; a okazywanie złości płaczem czy nawet krzykiem jest czymś naturalnym.

Dzieci powinny sobie uświadomić, że nasza złość gdy się zmieni w bójkę, może wyrządzić krzywdę innym osobom, ulubionemu zwierzęciu – jest to niedopuszczalne.

Ważne jest więc nauczenie się radzenia sobie ze swoją złością i odreagowania jej na różne sposoby.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin