Nauka skoku rozkrocznego przez kozła00 (1).docx

(18 KB) Pobierz

Luber Anna gr. IVa/I rok/I sem/stacj./USM

KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI

Temat: Nauka skoku rozkrocznego przez kozła.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: uczniowie mają opanowany skok rozkroczny przez kozła

2. Wiadomości: technika skoku rozkrocznego przez kozła

3. Sprawność fizyczna: skoczność, zwinność, równowaga, orientacja przestrzenna

4. Postawy: zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń na koźle, asekuracja

 

Ø      Klasa: V SP

Ø      Liczba uczniów: 16 chłopców

Ø      Czas trwania: 45 min.

Ø      Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ø      Przybory: materace, odskocznia, kozioł, gumowe piłki

 

 

Tok lekcji

Treść i zakres zadań

Uwagi

(Część 1 wstępna 10-15’)

1. Zorganizowanie lekcji

 

 

2. Motywacja do zajęć

3. Rozgrzewka

Ćwiczenia kształtujące

1. Ćw. RR

 

 

 

 

 

2. Ćw. T . strz. w przód

 

 

 

3. Ćw. NN

 

 

 

 

 

4. Ćw. T . czoł.

 

 

 

5. Ćw. RR i NN

 

 

 

 

6. Ćw. T . strz. w tył

 

 

 

 

7. Ćw. mm brzucha

 

 

 

8. Ćw. T w . złożonej

 

 

 

 

9. Ćw. równoważne

 

 

10. Podskoki

 

 

(Część II główna 25-30’)

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Część III końcowa 5’)

5. Uspokojenie organizmu

 

6. Czynności organizacyjno-wychowawcze

7. Nastawienie do samodzielnego wykonania ćwiczeń

 

1. Zbiórka w dwuszeregu

2. Powitanie

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

4. Podanie i omówienie tematu zajęć

5. Zabawa ożywiająca „Berek ranny”

 

Pw. postawa stojąc 1-wznos RR przodem w górę, 2- opust RR w bok, 3-zgięcie RR poziome przodem, 4-wyprost RR w bok, 5-przenos RR w przód, 6-przenos RR w bok, 7-wznos RR w górę, 8-opust RR przodem w dół

 

Pw. postawa rozkroczna 1-opad T RR w bok, 2-skłon T RR w dół, 3-opad T RR w bok, 4-wyprost T do p.w.

 

Pw. postawa stojąc 1-wspięcie obunóż, 2-powrót po postawy stojąc, 3-wymach Np w przód, 4-opust Np w dół, 5-wspięcie obunóż, 6-powrót do postawy stojąc, 7-wymach Nl w przód, 8-opust Nl w dół

 

Pw. postawa rozkroczna RR za biodra chwyć 1-wznos Rl w górę i skłon T w prawo, 2-3-pogłębienie, 4-wyprost T do p.w.

 

Pw. podpór przodem 1-ugięcie RR i wymach Nl w tył, 2-wyprost RR i opust Nl w dół, 3-ugięcie RR i wymach Np w tył, 4-wyprost RR i opust Np w dół

 

Pw. Leżenie przodem RR w bok 1-skłon T w tył z równoczesnym przenosem RR w tył, 2-3-pogłębienie skłonu, 4-wyprost do leżenia przodem z RR w bok

 

Pw. Leżenie tyłem 1-leżenie przerzutne, 2-leżenie przewrotne, 3-leżenie przerzutne, 4-powrót do leżenia tyłem

 

Pw. siad płotkarski 1-skłon T do nogi prostej, 2-wyprost T, 3- skrętoskłon do nogi ugiętej, 4-wyprost T, 5-skłon T w przód, 6-wyprost, 7-skłon T w tył, 8-wyprost

 

Pw. postawa stojąc 1-waga przodem, 2-powrót do postawy stojąc

 

W parach skoki boczne obunóż w bok oraz rozkroczne przez partnera

 

Omówienie i pokaz nauczanego elementu

 

I stacja:

1. przewrót w przód z półprzysiadu do postawy 2. przewrót w tył z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego

 

II stacja:

1. zwis na drabince – wznosy NN w górę,

2. przechodzenia z drabinki na drabinkę

 

III stacja:

Uczniowie parami przechodzą po 2 ławeczkach ustawionych równolegle rzucając sobie piłkę

 

IV stacja:

1. wykonanie kilku podskoków na odskoczni z trzymaniem kozła RR

2. j.w. tylko po 3 skoku starają się wskoczyć na kozła

3. z rozbiegu i odbiciu obunóż od odskoczni skok rozkroczny przez kozła

1. Uporządkowanie sprzętu

2. Każdy zespół ćwiczebny układa ze swoich ciał ocenę, którą uważają za odzwierciedlenie swojego zaangażowania w zajęciach

3. Zbiórka w dwuszeregu

4. Omówienie zajęć

5. Zachęcanie do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym

6. Pożegnanie grupy

 

- niećwiczący siadają na ławce

- sprawdzenie strojów, butów

- ograniczony teren zabawy

- ok. 8 powtórzeń

- ustawienie w szachownicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Rl na zmianę z Rp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- ze zmianą nogi

 

 

- na zmianę

 

 

- podział uczniów na 4 zespoły

- uczniowie robią na zmianę przewrót w przód i w tył

 

 

 

 

 

- przejścia na zmianę przodem, i tyłem

 

- z asekuracją nauczyciela

 

 

 

 

 

- pochwalenie najaktywniejszych uczniów

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin