4
Scenariusz 1
Temat: Wypowiadamy wojnę próchnicy.
Cele:
· kształtowanie umiejętności dbania o higienę jamy ustnej;
· przyswojenie zasad dotyczących prawidłowego szczotkowania zębów;
· poznanie produktów zdrowych i szkodliwych dla zębów;
· ukazanie zależności pomiędzy odżywianiem, a stanem uzębienia;
· uświadomienie znaczenia wyboru właściwej szczoteczki i pasty do zębów.
Cele operacyjne:
uczeń:
· zna pojęcia: zęby mleczne, zęby stałe;
· potrafi prawidłowo szczotkować zęby;
· zna przyczyny powstawania próchnicy;
· rozróżnia produkty zdrowe i szkodliwe dla zębów;
· rozumie, że nie powinno się podjadać między posiłkami;
· wie, jakiej powinien używać szczoteczki i pasty do zębów;
· rozumie potrzebę systematycznej kontroli zębów u stomatologa.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, praktyczne działanie, drama.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: wiersz ,,Dbaj o zęby”, ilustracja ,,Jak myję zęby”, rozsypanka zdaniowa i wyrazowa, szczoteczki i pasty do zębów, plansze z produktami szkodliwymi i zdrowymi dla zębów, rysunki warzyw i owoców oraz ich opisy.
Plan zajęć:
1. Słuchanie wiersza ,,Dbaj o zęby” poprzedzone pytaniem:
W jaki sposób i dlaczego trzeba dbać o zęby?
2. Wypowiedzi uczniów w związku z treścią wiersza:
Co znaczy określenie zęby mleczne i zęby stałe?
Kiedy należy myć zęby i dlaczego?
W jaki sposób trzeba myć zęby?
3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji ,,Jak myję zęby?”
· Układanie zdań z rozsypanki zdaniowej.
Nabieram pastę na mokrą szczoteczkę. Szoruję zęby z góry, z dołu, z boku. Płuczę zęby wodą z kubeczka.
4. Naśladowanie ruchem kolejnych czynności przy myciu zębów (nabieranie pasty, szorowanie we wszystkich kierunkach, płukanie wodą).
· Mycie zębów przez dzieci ze szczególnym zwróceniem uwagi na zasady szczotkowania .
5. Wypowiedzi uczniów na temat:
· rodzajów szczoteczek i past do zębów;
· wizyt u stomatologa;
6. Praca w grupach-każda grupa odgaduje nazwę warzyw i owoców przedstawionych za pomocą opisu.
7. Uczniowie w grupach na podstawie własnych doświadczeń oraz przedstawionych plansz próbują ustalić:
Jak należy się odżywiać, aby mieć zdrowe zęby?
Jakich pokarmów należy unikać?
Dlaczego nie wolno podjadać między posiłkami?
Co jest przyczyną powstawania próchnicy?
8. Ćwiczenia indywidualne.
Połącz za pomocą strzałki.
jogurt
Zdrowe dla zębów lizaki
warzywa
ryby
owoce
cukierki
Szkodliwe dla zębów sery
dropsy
mleko
ciastka
9. Układanie hasła z rozsypanki wyrazowej.
Jeśli chcesz mieć zdrowe ząbki, jak u wiewióreczki, po każdym posiłku używaj szczoteczki.
10. Drama-wizyta u lekarza stomatologa.
11. Podsumowanie zajęć.
Czy podobały się wam dzisiejsze zajęcia?
Czego nauczyliście się na zajęciach?
Wiersz ,,Dbaj o zęby”
Nim wypadną zęby mleczne
i wyrosną nowe stałe,
o te mleczne dbaj kolego,
by te stałe były trwałe.
Wczesnym rankiem i zaraz po kolacji
szczoteczka rusza w mig do akcji.
Myję zęby oraz szoruję,
i bakteriom rozkazuję:
-Precz! Precz! Precz!
Szast-prast
Szur-szur
Precz! Precz! Precz!
Szur-szur z góry na dół
Szast-prast w prawo, w lewo,
skok w bok, krok w tył,
aby ząbek zdrowy był.
Scenariusz 2
Temat: Jem warzywa i owoce.
Cele główne:
· kształtowanie nawyków spożywania warzyw i owoców;
· ukazanie dzieciom związku między spożywaniem warzyw i owoców, a posiadaniem dobrego zdrowia;
· rozwijanie umiejętności samodzielnego przygotowywania surówek z warzyw i owoców;
· kształtowanie umiejętności nakrywania do stołu;
Uczeń:
· rozumie konieczność spożywania warzyw i owoców;
· poprawnie nazywa warzywa i owoce;
· zna pojęcie witaminy;
· rozumie , że warzywa i owoce są niezbędne dla zdrowia;
· potrafi wykonać surówkę z warzyw i owoców;
· potrafi nakryć do stołu i zaprosić do częstowania;
· umie bezpiecznie posługiwać nożem i tarką do warzyw;
Metody: rozmowa kierowana, pokaz ,praktyczne działanie , drama ,,burza mózgów”.
Formy pracy: indywidualna , grupowa.
Środki dydaktyczne: naturalne okazy warzyw i owoców, krzyżówki, zagadki, rozsypanka wyrazowa, sztućce.
Przebieg zajeć:
1. Zabawa w rozpoznawanie warzyw i owoców dotykiem.
2. Oglądanie warzyw i owoców, rozpoznawanie swoich ulubionych, przedstawianie ich kolegom w postaci wymyślonych zagadek.
3. Wyróżnianie części jadalnych warzyw.
4. Rozmowa na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz higienie ich spożywania.Wyjaśnienie pojęcia witaminy i ich roli dla zdrowia.
5. Ustalenie odpowiedzi na pytania:
· Czy lubicie jeść owoce, warzywa i dlaczego?
· W jakiej postaci są one najzdrowsze?
· Co należy zrobić z owocami i warzywami przed jedzeniem i dlaczego?
· Dlaczego musimy jeść warzywa i owoce?
6. Dzieci siedzą w kole i kończą rozpoczęte zdania:
· Lubię owoce, bo………………..
· Lubię warzywa, bo………………..
· Warzywa i owoce są……………….
7. Scenka dramowa – wcielenie się w wybrany owoc lub warzywoi prezentacja z zachęceniem do spożycia.
8. Rozwiązanie krzyżówek z hasłami: owoce,warzywa.
9. Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej:
· Najzdrowsze są surowe warzywa i owoce.
· Pamiętaj o myciu warzyw i owoców.
10. Demonstrowanie sposobu ścierania warzyw i owoców na tarce.
11. Wykonanie w grupach surówek z warzyw i owoców-degustacja.
12. Nakrywanie do stołu, układanie sztućców, zaproszenie do częstowania.
13. Podsumowanie zajęć:
· Co wam się najbardziej podobało na dzisiejszych zajęciach i dlaczego?
· Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach?
Krzyżówka 1
Aguuul6