Zabawy ruchowe z przyborami nietypowymi.doc

(61 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

 

 

 

Prowadzący: mgr Beata Piejko

Data: 14. 05. 2003

Klasa: IV

Miejsce: sala gimnastyczna

Ilość ćwiczących: 12

Czas: 45 minut

Przybory: balony, kartony, butelki plastykowe, gazety, ławeczki, słupki, krzesła, kocyki,

               laski gimnastyczne, kółko ringo

 

 

 

TEMAT: Zabawy ruchowe z przyborami nietypowymi

 

 

CELE LEKCJI:

 

        Motoryczność: wzmocnienie siły mięśni ramion, rozwijanie koordynacji ruchowej kształtowanie zwinności, szybkości, skoczności

 

        Umiejętności: uczeń potraf posługiwać się nietypowymi przyborami w ćwiczeniach i zabawach

 

        Wiadomości: uczeń zna ćwiczenia i zabawy kształtujące poszczególne cechy motoryczne, uczeń zna nowe przybory nietypowe i wykorzystuje je do ćwiczeń i zabaw

 

        Wychowawcze: uczeń potrafi współdziałać w zespole podczas rywalizacji, przestrzega reguły zabaw, współuczestnictwo w kształtowaniu ogólnej sprawności ruchowej

 

 

 

Metody realizacji zadań: zabawowa klasyczna, zadaniowa, ruchowej ekspresji twórczej,

                                           bezpośredniej celowości ruchowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Części lekcji

 

Tok lekcji

Treść zadań lekcji

Ilość powtó

rzeń

Uwagi organizacyjno-porządkowe

1

2

3

4

5

 

I. Część wstępna

 

1.Czynności organizacyjno-porządkowe

 

 

 

 

2. Zabawa ożywiająca

 

 

 

 

 

3.Ćwiczenia

ogólnorozw.

 

 

Zbiórka

Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

Przekazanie uczniom tematu lekcji

 

 

„Berek zatrzymywany”

Nauczyciel wyznacza berka, zawodnik złapany staje w rozkroku, partnerzy uwalniając zatrzymanego przechodzą między nogami.

 

1.Podbijanie balonu RR

2.Podbijanie balonu NN i głową – bez urzycia rąk

3. Podrzucanie balonu,   wykonanie przysiadu

4. jw. wykonanie obrotu

5. jw. wykonanie siadu płaskiego

6. skoki z balonem trzymanym miedzy kolanami

7. W parach, balon trzymany między plecami, poruszanie się w rytm muzyki

8. W parach w leżeniu tyłem odbijanie balonu RR

9. W parach w leżeniu tyłem odbijanie balonu NN i głową

 

 

2 min

 

 

 

 

 

 

2-3 min

 

 

 

 

 

30-40s

 

 

Zbiórka w szeregu.

 

 

 

 

 

 

Rozsypka.

 

 

 

 

 

 

Dzieci biorą balony

Ćwiczenia wykonywane są przy muzyce.

Przerwa w muzyce oznacza zmianę ćwiczenia – zadania

Nauczyciel czuwa nad zachowaniem bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń

 

II. Część główna

 

4. Ćwiczenia z

przyborem

nietypowym według inwencji ucznia

 

 

5.Zabawa rzutna

 

 

 

 

 

6.Zabawa bieżna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.Zabawa siłowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.Zabawa skoczna

 

 

 

 

 

 

 

 

9.Zabawa rzutna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.Zabawa zręcznościowa

 

Dowolne ćwiczenia z balonem według inwencji ucznia przy muzyce – improwizacja ruchowa.

 

 

 

Zabawa „Natarcie”

Uczniowie przerzucają balony na pole przeciwnika, kto odrzuci wszystkie balony – zwycięża.

 

 

Zabawa „Zabierz butelkę

Na sygnał pierwszy z rzędu biegnie na wprost, przechodzi na czworakach pod przeszkodą, omija ustawiony słupek, biegnie do środka i zabiera butelkę ustawiony w kółku ringo. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej butelek.

 

Zabawa „Pływanie na materacu”

Pierwsi z rzędu wykonują leżenie przodem na kocyku (nogi złączone). Odpychając się rękoma od podłogi, starają się przemieszczać do przodu. Po dotarciu do wyznaczonej linii przekazują kocyk następnemu uczniowi. Wygrywa zespół, którego zawodnicy szybciej „przepłyną” wyznaczone odcinki.

 

 

Zabawa „Wyprawa przez rzekę”

Na podłodze rozłożone są gazety – kamienie. Przejść na drugą stronę „rzeki” można wyłącznie nie dotykając podłogi. Kto Zamoczy nogi musi rozpocząć przeprawę od początku.

 

Zabawa „Kto celniej”

Pierwsi zawodnicy z zastępów rzucają butelką plastykowa do kartonów (najmniejszych, stojących najbliżej). Po wykonaniu rzutu przechodzą na koniec zastępu.

Następni zawodnicy rzucają butelki do kolejnych kartonów (stojących dalej i większych od poprzednich) itd.

 

 

Wygrywa zespół, którego więcej butelek znajdzie się w kartonach.

 

Zabawa „Hokej na wesoło”

Wywołany numer biegnie na środek sali i stara się umieścić kocyk w „bramce” przeciwnika, przy pomocy laski gimnastycznej.

Za każdą bramkę przyznajemy punkt.

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min

 

Ćwiczenia z balonem przy muzyce

 

 

 

 

Podział ćwiczących na dwa zespoły.

 

 

 

 

 

Ustawienie jak na rysunku

 

 

 

 

 

Ustawienie w dwóch rzędach podzielonych na pół w odległości

5-6 m

 

 

 

 

 

 

 

&#...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin