plan pracy - FiM - Maskowanie wozów bojowych i środków transportowych maskami etatowymi. 06.02.2008 r.doc

(59 KB) Pobierz
KARTA PRACY INSTRUKTORA

PLAN PRACY

do przeprowadzenia zagadnienia z fortyfikacji i maskowania

 

ZAGADNIENIE: Maskowanie wozów bojowych i środków transportowych maskami etatowymi.

CZAS: regulowany zmianą grup.

MIEJSCE: pas taktyczny

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

-          Topory

-          Siatka maskująca  – 1 kpl

-          100 % oporządzenia

-          broń etatowa

-          plan pracz

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

-          zakazuję samowolnie oddalać się z miejsca zagadnienia

-          przeglądam broń przed zajęciami

-          Zabraniam kierowania broni w kierunku ludzi zwierząt choć nie jest załadowana

-          Przejrzeglądam broń po zajęciach w razie doznania różnego rodzaju urazów natychmiastowo zgłosić instruktorowi

 

Lp.

CZYNNOŚCI

Czas

INSTRUKTORA

ĆWICZĄCYCH

1.

 

„Baczność” – uczył was będę Maskowania wozów bojowych i środków transportowych maskami etatowymi.

. „spocznij”

 

Ma to na celu wykonania maskowania sprzętu przed ogniem przeciwnika.

Stoją na zbiórce i słuchają objaśnień instruktora.

 

2.

 

Omawiam zagadnienie.

Komplety masek są przeznaczone do maskowania w okresie letnim rozmieszczonego w terenie sprzętu bojowego i technicznego, składów  materiałowych,   obiektów fortyfikacyjnych  i   innych.   W skład etatowego kompletu maskującego wchodzi pokrycie masku­jące oraz sprzęt dodatkowy, służący do ustawiania i przewożenia maski.

Pokrycie maskujące składa się z kilku typowych siatek masku­jących o wymiarach 3X6 lub 6X6 m. Pojedyncze siatki maskują­ce łączy się ze sobą za pomocą sznurków (szwem łańcuszkowym) do uzyskania pokrycia maskującego o żąd anych wymiarach, np. maska czołgowa 12X18 m.

Sprzęt dodatkowy - słupki, sznury, kolce, odciągi i paliki kot­wiczne — służy do ustawienia pokrycia maskującego nad masko­wanym obiektem.

              Do etatowych środków maskujących sprzętu bojowego i pojazdów mechanicznych należą maski poliamidowe i włókninowe następujących typów

- maska czołgowa poliamidowa - MCz-P;

  - maska artyleryjska poliamidowa — MA-P;

  - maska samochodowa poliamidowa — MS-P;

        - maska moździerzowa poliamidowa MM-P;
        - maska piechoty poliamidowa MP-P.

 

Maski sztuczne

              Maski sztuczne przygotowują wojska w terenie we włas­nym zakresie z materiałów miejscowych i środków etatowych. Sto­suje się je do maskowania sprzętu bojowego i obiektów wojsko­wych.

Maski sztuczne, pod względem ich konstrukcji i przeznaczenia, dzielą się na: maski-przykrycia, pionowe, poziome, pochyłe i de­formujące.

              Maski-przykrycia są przeznaczone do ukrywania maskowa­nych   obiektów   przed   rozpoznaniem   powietrznym   i   naziemnym. Maski te mogą być: płaskie (równe z powierzchnią ziemi), wypuk­łe (wzniesione nad ziemią) i wklęsłe (poniżej powierzchni ziemi -pozorujące wgłębienia, leje).

Ustawiona maska-przykrycie powinna na całej długości swego obrzeża przylegać do ziemi. Pokrycie maski powinno być upodob­nione do otaczającego tła terenu zgodnie z jego charakterem (fakturą) i kolorytem. Na pokryciu maski, a zwłaszcza na jego obrze­żach, umieszcza się materiały miejscowe (gałęzie krzewów, roślin­ność). W celu ukrycia sprzętu bojowego przed środkami rozpozna­nia termalnego należy stosować ekrany do osłony zespołów wypromieniowujących energię cieplną.

              Maski-przykrycia płaskie stosuje się do maskowania oko­pów, rowów strzeleckich i obiektów znajdujących się w wykopach. Można nimi przykrywać całe obiekty i nieduże wykopy. Pokrycia masek płaskich mogą być wykonane z siatki (sznurkowej lub me­talowej), tkaniny lub plecionek.

      Maski-przykrycia wypukłe  stosuje się do masko­wania obiektów wystających nad powierzchnię ziemi. Maski tego typu mogą być stosowane w terenie zakrzaczonym. Ustawia się je nad maskowanymi obiektami między grupami krzaków i nadaje im kształty dostosowane do otaczającego tła.

        Maski-przykrycia wklęsłe (rys. 122) stosuje się do masko­wania sprzętu i składów materiałowych umieszczonych w wąwo­zach, wykopach i lejach. Zawieszonym pokryciom maskującym nadaje się zróżnicowane wklęsłości w celu ich upodobnienia do przed­miotów terenowych.

 

Maski pionowe są przeznaczone do ukrycia obiektów przed obserwacją naziemną i dzielą się na: drogowe oraz maski-płoty do maskowania rowów i stanowisk strzeleckich.

Maski drogowe  służą do ukrycia ruchu wojsk na drogach znajdujących się pod obserwacją naziemną nieprzyja­ciela. W zależności od miejsca ustawienia rozróżnia się maski przy­drożne, ustawiane z boku drogi, oraz maski naddrożne, zawiesza­ne nad drogą.

Maski — płoty są przeznaczone najczęściej do ukrycia pododdziałów rozmieszczonych w rowach strzeleckich. Wy­konuje się je z gałązek wbitych w ziemię lub śnieg. Maski tego ty­pu wykonuje się o wysokości 50—70 cm.

Maski-płoty do maskowania obiektów, prac inżynie­ryjnych i sprzętu bojowego wykonuje się tak, jak maski drogowe pionowe. Wysokość masek-płotów ustala się odpowiednio do wymia­rów ukrywanego obiektu, charakteru przedmiotów terenowych, zwłaszcza drzew i krzewów, oraz wglądu w teren nieprzyjaciela.

 

Maski poziome są przeznaczone do ukrycia obiek­tów przed obserwacją z powietrza. Pokrycie maski poziomej za­wiesza się na słupkach lub przedmiotach terenowych na wymaga­nej wysokości w ten sposób, aby nie dotykało swoimi bokami ziemi.

Wymiary pokrycia maskującego powinny być większe od mas­kowanego obiektu. W prawidłowo ustawionej masce poziomej jej obrzeża powinny wystawać poza krawędzie maskowanego obiektu na odległość dwukrotnie większą od wysokości jej podwieszania.

W celu dostosowania maski do tła otaczającego ją terenu obry­sowi maski nadaje się kształt nieregularny, a na pokrycie masku­jące narzuca materiały maskujące. Podczas maskowania sprzętu umieszczonego w wykopach ziemnych maskę poziomą zawiesza się na wysokości nie większej niż 1,5 m, co utrudnia jego wykrycie przez fotografowanie stereoskopowe.

Obiekty bardzo odróżniające się kolorem od tła terenu należy przed ukryciem pod maskami poziomymi przemalować na kolor ochronny lub pokryć podręcznymi materiałami maskującymi.

 

Maski pochyłe ustawia się pod kątem 30—60° w ten sposób, aby dolnym obrzeżem dotykały ziemi, a górnym opie­rały się o istniejące przedmioty terenowe (budynki, płoty, nasypy, drzewa, skraj lasu itp.). Stosuje się je do maskowania obiektów i sprzętu bojowego przed obserwacją naziemną i z powietrza.

Pokrycia maskujące masek pochyłych mogą być z materiałów jednolitych (tkanina, folia, plecionki) lub niejednolitych (listew, żerdzi, desek, wikliny). W obydwu wypadkach na pokrycia maskujące układa się podręczne materiały maskujące w celu. Upodobnie­nia wykonanej maski do otaczającego ją tła terenu.

 

Maskę deformującą stosuje się w celu zniekształ­cenia maskowanych obiektów i padających od nich cieni. Do ma­sek deformujących należą: daszki i płotki oraz .przybudówki i nad­budówki, które maskowanym obiektom nadają wygląd obiektu zbu­rzonego lub innego.

Maski deformujące stosuje się do maskowania stałych obiek­tów fortyfikacyjnych lub budowli przystosowanych na gniazda i punkty oporu.

Świeżo ściętą roślinność można stosować do maskowania obiektów fortyfikacyjnych, uzbrojenia i' wozów bojowych na sta­nowiskach ogniowych oraz pojazdów mechanicznych w rejonach ze-środkowania wojsk.

Wykonane obiekty fortyfikacyjne (nasypy z gruntu i wykopy) maskuje się darnią oraz maskami ze świeżo ściętej trawy. Masko­wany obiekt powinien być odpowiednio upodobniony do tła ota­czającego go terenu (łąka, pole, ogródek).

Wozy bojowe na stanowiskach oraz pojazdy mechaniczne w re­jonach ześrodkowania można maskować pokryciami maskującymi, gałęziami drzew i krzewów. Świeżo ścięte gałęzie i krze­wy wykorzystuje się do maskowania sprzętu bojowego za pomocą roślinności lub do uzupełnienia etatowych pokryć maskujących.

 

 

 

Po omówieniu zagadnienia nakazuję przeprowadzenie maskowania pojazdu star siatkami maskującymi.

Stoją na zbiórce i słuchają objaśnień instruktora.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin