Scenariusz My sie zimy nie boimy 1.doc

(61 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich

                  Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich

 

Temat kompleksowy:

    „My się zimy nie boimy – nawet bardzo ją lubimy”

 

Temat dnia:

       „Czy śnieg jest czysty – zabawy badawcze”

 

Cele operacyjne:

v     Dzieci potrafią wysuwać wnioski na podstawie własnych doświadczeń i zaobserwowanych zjawisk dotyczących właściwości śniegu;

v     Potrafią samodzielnie wykonać doświadczenie ( badanie) w zakresie dostępnym dla dziecka, analizować każdą zaobserwowaną zmianę;

v     Dostrzegają związki przyczynowo – skutkowe;

v     Poprawnie formułują swoje spostrzeżenia;

 



Metody:

v     Podające: rozmowa, objaśnienie, opowiadanie;                            

v     Eksponujące: pokaz, obserwacja;

v     Praktyczne: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń (badanie);

 



Formy:

v     Zajęcia z całą grupą;                                       

v     Praca indywidualna;



Środki dydaktyczne:

    Opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt. „Czy śnieg jest czysty?”, szklanki, śnieg, woda,

 

Przebieg zajęć:

 

I  Część wstępna:

1)      Rozmowa na temat aktualnej pory roku.

Dzieci wymieniają charakterystyczne cechy zimy: mroźno, śnieżnie, zimno, wietrznie, oszronione drzewa, itp.

2)      Zagadka – dzieci rozwiązują zagadkę tematyczną.

 



                                   „Co to za gwiazdeczki,

                                     pewnie odgadniecie:              śnieg

                                     tańczą z wiatrem wesoło

                                     podczas zimy na świecie?”

 

II  Część zasadnicza:

 

3)      „Skąd się bierze śnieg?” – rozmowa z dziećmi.

Dzieci próbują wyjaśnić pochodzenie śniegu, dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Nauczycielka zbiera wszystkie informacje i opowiada w jaki sposób powstaje śnieg.

4)      Zabawa gramatyczna „Jaki jest śnieg?”



Dzieci wymieniają przymiotniki określające śnieg  np. biały, czysty, puszysty, miękki, lekki, zimny, mokry..., a następnie dokonują porównania np.

ü      biały jak: mleko, papier,...

ü      czysty jak: szyba, woda,...

ü      miękki jak: futerko, poduszka, wata,...itd.

5)      „Dlaczego śnieg jest mokry?”                                                      

Dzieci zapoznają się ze zmiennymi właściwościami śniegu.

Nauczycielka zwraca dzieciom uwagę, że śnieg który pada jest miękki, lekki, puszysty, natomiast kiedy ulepimy z niego kulę – jest twardy, ciężki, zimny, mokry. Gdy weźmiemy go do ręki i chwilę potrzymamy, to pod wpływem ciepła naszej dłoni

Topi się – powstaje woda.

Dzieci wyrażają swoje opinie, dzielą się wrażeniami.

 

6)      „Czy śnieg jest czysty?” – postawienie pytania badawczego:

a)      dzieci wypowiadają się dzieląc się posiadaną wiedzą, własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami odnośnie czystości śniegu;

b)     słuchają opowiadania H. Zdzitowieckiej pt. „Czy śnieg jest czysty?”

-          dzieci wypowiadają się na temat wysłuchanego utworu;

c)      zabawa badawcza ze śniegiem:

-          dzieci topią przyniesiony w naczyniu ( np. w szklance) śnieg, oglądają powstałą z niego wodę i dzielą się spostrzeżeniami, odpowiadają na postawione pytanie.

 

7)      Refleksje dzieci na temat przeprowadzonego badania:

Dzieci wypowiadają się, wyciągają wnioski. Zauważają, że chociaż śnieg jest biały, to jednak nie jest czysty, lecz przeciwnie – brudny, zanieczyszczony.

 

III  Część końcowa:

 

8)      „Śniegowe płatki” – ćwiczenia oddechowe.

Dzieci dmuchają na zrobione wcześniej płatki śniegu wycięte z bibuły i serwetek.

 

9)      „Śnieżynki” – praca plastyczna.

Dzieci odbijają, poprzez rysowanie kredkami, położone pod kartkę wycięte śnieżne płatki. Oglądają i omawiają wykonane prace, organizują wystawkę.

 

10)  „Zimowa Poleczka” – zabawy z piosenką.

Dzieci śpiewają piosenkę, poruszają się zgodnie z rytmem i melodią piosenki, tańczą w parach.

 

             Opracowała: Iwona Zegarska

                      Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pom.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin